Ju Ju Hakušo

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Jusuke Urameši je záškolák, bitkár a všeobecne problematický pubertiak. Keď ale vidí ako sa cestou rúti auto priamo na malého chlapca nezaváha ani na sekundu. Chlapca zachráni a pri tom obetuje vlastný život. A tu by mohol príbeh končiť. Ale on nekončí, ešte len začína! Jusuke zrazu vidí vlastné telo na ceste. Ako je to možné? Proste sa z neho stal duch! A k jeho šoku, modrovlasé dievča Botan, služobníčka princa Koenmu, ktorý rozhoduje nad posmrtným osudom ľudí mu prezradí, že chlapcovi by sa nič nestalo a Jusukeho skok vôbec nebol v pláne! K jeho dobru mu dá Koenma ešte jednu šancu. Po návrate medzi živých sa Jusuke stáva detektívom špecializujúcim sa na duchov. Nie je to žiadny Sherlock, namiesto záhad ako takých ho čaká kopa súbojov, nástrah, skúšok a mnoho priateľských aj nepriateľských tvárí.

Šónen plný bitiek tiahnucich sa cez niekoľko epizód, kopa skvelého humoru, nejaká tá dráma a nekončiace dobrodružstvo, kde je každý protivník omnoho silnejší ako ten posledný. Odvar bežných deväťdesiatych rokov, ktorý zaručoval úspech. Keby to bolo ale len o tomto, dnes by už po tejto klasike ani pes neštekol. Napriek tomu sa táto séria stále teší záujmu. Môžu za to skvelé postavy s dobre vybranými hlasmi, perfektným dizajnom, zaujímavou minulosťou a prepracovanou dynamikou medzi nimi.

Hlavné postavy

Jusuke Urameši
Svojský chlapec bez otca s matkou alkoholičkou. V jednej vete zhrnutý recept na problémy. Pre priateľov a rodinu je ale schopný urobiť čokoľvek. Trebárs sa aj stať fackovacím panákom. Život sa s ním nemaznal, ale mimo väčšej kopy svalov a bitkárskych zručností to na ňom nie je veľmi vidieť.
Kazuma Kuwabara
Školský rival a neskôr Jusukeho najlepší priateľ. Neoplýva síce veľkou inteligenciou, ale má dobré srdce. Pre jeho brutálnu povahu a prihlúply výraz je často terčom posmechu a to predovšetkým od jedného čiernovlasého krpca. Ten by si ale mal dať pozor, Kuwabara je veľký sukničkár a tak trochu mu ide po sestre 🙂
Šuiči Minamoto/Jóko Kurama
Kurama je líščí démon, známy zlodej, ktorý ušiel po fatálnom zranení do ľudského sveta. Tam sa prevtelil do ešte nenarodeného dieťaťa Šuičiho Minamota. Po zotavení sa plánoval vrátiť späť do zásvetia (sveta démonov), ale láska jeho ľudskej matky bola silnejšia. Niečo také jej proste nemohol spraviť.
Hiei
robný a tichý, ale rýchly aj silný. Na čele nosí pásku, ktorá zakrýva jeho malé tajomstvo. Teda ono to ani nie je neznáma vec, že Hiei má tri oči. To tretie s fialovou dúhovkou má na čele pod páskou.
Genkai
Staručká malá pani, ktorá dokáže zatočiť s akýmkoľvek silákom. Aj napriek veku je svižná a nenechá sa zahanbiť. Je vlastníkom duchovného jadra, pre ktoré hľadá dediča. Usporiada tak turnaj, po ktorom sa rozhodne výhercu cvičiť.
Koenma
Syn vládcu sveta duchov, veľkého kráľa Enmu. Jeho primárna práca je schvaľovať a pečiatkovať stohy papierov a neskôr dozor nad Jusukeho súbojmi (skôr to pozerá ako šport v TV). Používa dve podoby, tú detskú a tínedžerskú, aj keď u oboch musí mať svoj obľúbený cumeľ.
Botan
Jusukeho asistentka, veselá kôpka, s ktorou si postavy užijú kopu zábavy a vďaka tomu aj diváci.

Vďaka blu-ray vydaniu si môžete túto klasiku užiť v plnom rozlíšení. A síce kresba pôsobí starším dojmom, určite nie je odfláknutá. Len veľmi ťažko sa mi cez tú nostalgiu hľadá niečo zlé. Farieb je tu neúrekom, súboje sú dynamické, neopakujú sa, nepriatelia sú zaujímaví. Pokiaľ chcete naozaj čistokrvný šónen, tak nie je čo riešiť.

Zaujímavosť č.1: Autor mangy, Jošihiro Togaši, sa pri písaní mangy dostal pod obrovský tlak čitateľov. Pôvodne plánoval ukončiť mangu podstatne skôr, ale jej popularita to nedovoľovala. Kvôli jej detailnej kresbe ale jedna stránka trvala asi štyri hodiny a termíny boli krátke. Togaši tak spal strašne málo a nakoniec začal mávať zdravotné problémy. Mangu tak nakoniec usekol, síce o niečo neskôr, aj keď jeho editori sa ho snažili presvedčiť, aby pokračoval ďalej. Pokiaľ sa vám teda zdá, že anime končí zrazu nejak rýchlo, je to práve tento dôvod.

Zaujímavosť č.2: Jošihiro Togaši sa oženil s veľmi populárnou autorkou mangy, Naoko Takeuči. Jej meno určite spoznajú fanúšikovia a (hlavne) fanynky mangy Sailor Moon. Majú spolu dve deti.

Ju Ju Hakušo ohromilo svojho času masy divákov. Síce má pomalší rozjazd, ale keď sa rozbehne, stiahne vás do deja a úžasných bitiek, až sa ste zrazu na konci a ani neviete ako. Nájde sa tu množstvo skvelých postáv, takže favorita si nájde naozaj každý. Súboje sú šónenovské klasiky, ktoré sa môžu tiahnuť aj cez dve-tri epizódy, nebudete ale ľutovať okamihu. A humor? Ten je dnes už legendárny. Ešte keby ten koniec nebol tak rýchlo orezaný… Ale aspoň s príbehom autor nesekol hneď a nejaký ten koniec tomuto skvelému dielu doprial.

Japonský názov: 幽☆遊☆白書
Anglický prepis: Yuu☆Yuu☆Hakusho
Anglický názov: Yu Yu Hakusho: Ghost Files
Počet epizód: 112 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 1992 – 1995

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.