Suzumija Haruhi no Júucu

0 komentárov

This was a moment I’ll never forget. I broke the world record for stupidity and spoke to Haruhi Suzumiya.

Novely, ktoré na začiatku druhého tisícročia rokov zatriasli otaku svetom v Japonsku a neskôr aj na západe. Príbeh plný cestovateľov v čase, ľudí so špeciálnymi schopnosťami a mimozemšťanov, ktorých centrom je jedno jediné dievča: Haruhi Suzumija.

Pri predstavovaní novej triedy 1-5 si všetci zafixujú výstup dievčaťa, ktoré vraj vôbec nezaujímajú obyčajní ľudia. A síce Kjon, ktorý je úplne obyčajný, sa s ňou snaží spriateliť. To bola osudová chyba. Keď sa mu Haruhi konečne otvorí, zistí že jej prejav na začiatku roka nebol len taký výstrelok. Toto dievča chce objavovať neznáme a hlavne, nadprirodzené. Konverzácia s Kjonom jej navyše vnukne nápad založiť klub, ktorý by nadprirodzeno priam vyhľadával. A tak sa zrodí SOS Brigáda a Kjon sa stane jej nedobrovoľným členom.

Prvá kniha uzrela svetlo sveta v roku 2003 a v Amerike v 2009. Melanchólia Haruhi Suzumije bola veľkým hitom aj u nás, bavíme sa samozrejme o anime (2006). Populárna séria má dve TV anime, jednu anime paródiu a úspešný celovečerný film, niekoľko verzií mangy a obrovské množstvo figúrok, plyšákov, kľúčeniek a ktovie čoho všetkého. Na fanúšikovskej vlne som sa kedysi zviezla aj ja, ale mangu a novely som nikdy nečítala. Roky neskôr som sa konečne dostala k novelám. A úprimne? Ostala som nemilo prekvapená.

Anotácia knihy hovorí o Haruhi ako o roztomilej, odhodlanej školáčke, ktorej nikto nerozumie. V skutočnosti je to len pekne odporný kus človeka, ktorý nikoho nepočúva, všetkým rozkazuje a sťažuje im život. Pri jej vylomeninách by bolo skôr reálnejšie, keby na ňu zavolali psychológa alebo rovno policajtov. Vyhrážanie, šikana aj nahrážky na zneužívanie, pravidelne hovorí ľuďom aby držali hubu a ešte k tomu dáva všetkým pocítiť, že ju nezaujímajú. Potom je tu ešte Kjon. Jeho pravé meno nevieme, je to len prezývka. Vraj sarkastický chlapík je skôr len totálne rezignovaný stredoškolák, ktorý nechce robiť nič, čo si Haruhi vymyslí, ale nakoniec to bez jediného odvrávania spraví na prvú dobrú.

Prvá polovica knihy je zoznamovanie s nechuťou k životu oboch hlavných postáv, aj keď u oboch je trochu iná. Sú tu načrtnuté možné záhady, o ktoré sa postarajú ďalší členovia pochybného SOS Brigade klubu, ale tie sa okamžite stratia v záplave deskriptíva Haruhiných výmyslov. Zaujímavejšie to začne byť až v druhej polovici, kedy sa konečne dej rozhýbe aj zamotá. Vypláva tu na povrch veľké množstvo otáznikov a na ich zodpovedanie bude treba siahnuť po ďalších knihách v sérii.

Anime sa darí podľa môjho mienenia podstatne lepšie. Haruhi je stále svojím spôsobom potvora, ale pôsobí to viac komedicky. A to aj v prípade, že práve núti Asahinu prezliecť sa do zajačieho kostýmu a pri tom ju obchytkáva. Asahina je pri tom celá červená a vydáva zvuky jemnučkým hláskom, ktoré sú skôr roztomilé než čokoľvek iné. V novele sa k tomu pridá Kjonov vnútorný hlas, ktorý hovorí, že to je obťažovanie, šikana a podobne, ale zároveň je vlastne veľmi rád, že sa to deje. Naozaj sú stredoškoláci v jeho veku tak veľmi nadržaní, že im to nekazí chuť ani keď je to morálne nevhodné? Je to niečo okolo dvanástich rokov dozadu, keď som TV sériu pozerala, ale nepamätám si, že by adaptovali novely tak veľmi dôveryhodne, čo sa týka tých diskutabilných častí príbehu, kde by sa na Haruhi mohla zavolať polícia alebo minimálne učitelia.

Keď niekto spomenie Haruhi, hovorí sa zvyčajne o všetkých knihách v sérii. Ja mám za sebou zatiaľ len tú prvú a po super klišé konci si nie som istá, či chcem čítať tie ďalšie. Ale ten koniec bol už len posledný klinec do rakvy. Prvú polovicu knihy sa jedná len o klasický školský príbeh, ktorého stredobodom je divná, ale za to strašne krásna, spolužiačka. Pár ľudí tvrdí, že to nie je obyčajný človek, ale kto by im veril, však? Druhá polovica je už zaujímavejšia, Kjon sa dostane do styku so skutočným nadprirodzenom a bude tu aj nejaká akcia. To je ale na udržanie pozornosti dosť málo. Nie sú tu žiadne veľké dejové zlomy, postavy sú nezaujímavé a hlavná postava koná s rozporom k svojej logike. Zatiaľ môžem len zhodnotiť toľko, že Haruhi si ma bohužiaľ nezískala.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Yen Press
  • Séria: The Haruhi Suzumiya Series (10 kníh)
  • Autori: Tanigawa Nagaru (príbeh), Itó Noizi (obálka)
  • Verzia: ebook
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 202
  • Rok vydania: 2012
  • ISBN: 9780316228619

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.