Šódžo Kakumei Utena

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Utena Tendžó je netradičné dievča. Preferuje chlapčenské oblečenie pred dievčenským, je atletická a nebojí sa povedať svoj názor. Chce byť totiž vždy pripravená ukázať sa v tom najlepšom svetle, až stretne svojho princa. Keď bola malá, jej rodičia umreli a ona sa neskôr skoro utopila. Vtedy ju však zachránil neznámy princ. A odvtedy nechce nič iné len byť ako on. Nechce byť princezná čakajúca na záchranu, chce byť vznešeným princom a tým prinesie revolúciu.

But it‘s not enough just to yearn for my prince. I must be the prince myself.

Začiatok je veľmi obyčajný, Utenu ako malú zachránil neznámy muž pred smrťou a tá sa zamilovala na prvý pohľad. Nepamätá si však jeho tvár, nevie meno a ani kde by ho mala hľadať. Dala mu stupídnu prezývku a každý rok čaká na dopis, ktorý je pravdepodobne od neho. Keď nakoniec zistí, odkiaľ listy chodia, neváha ani minútu a nasleduje svoj cieľ. Pre jej pohodlie sa jedná o prestížnu Ótori akadémiu.

We’re a prestigious school that values tradition and ceremony! Kids from good families apply from all over. Thanks to high study goals, all the students are small and well behaved! Elegance is a way of life here, like our symbol, the rose.

Manga patrí k tým kratším dielam, dokopy má len 5 zväzkov. Originálne vychádzala v časopise Ciao, ktorý sa zameriava na násťročné dievčatá. Do anglického jazyka bola licencovaná už v roku 2000. V roku 2017 nás Viz Media potešilo krásnym novým vydaním v dvoch objemných knihách s boxom a plagátom. Knihy dokonca obsahujú aj vedľajšie príbehy a iné bonusy.

Utena je klenotom šódžo žánru pre jej detailné vzťahy, vývoj postáv a revolučnú myšlienku „chlapčenskej“ hlavnej hrdinky. Ľudské vzťahy a dráma sú hybnou silou príbehu. Zároveň je manga aj fantasy, aj keď tento aspekt je viac zanedbaný. Zákonitosti fantastiky sú nevysvetlené a viac v úzadí. Fantasy tam proste len je a pomáha príbeh zrýchliť kde treba. Kvôli tomu je ale príbeh trochu deravý a vyvoláva viac otázok ako treba.

Manga je plná symbolizmov a ideológií, odporúčam ju preto skôr starším čitateľom. Inak sa stane manga výzvou a pravdepodobnosť, že si ju užijete tak rapídne klesá. Sú tu otázky identity, pohlavia a sexuálnej orientácie, dospievania a role jednotlivca v spoločnosti. To všetko je vyjadrené cez rôzne postavy a ich konania, nemusí to byť nutne cez dej. Počas čítania si tak budete pokladať mnoho otázok.

Are you ready to find out just how hard it truly is to be a prince?

Pokiaľ ste videli, alebo plánujete pozerať anime, môžem s istotou povedať, že Utena je jedným z veľmi vzácnych prípadov, kedy je anime lepšie ako manga. Anime vyšlo v roku 1997, má 37 epizód a je dôležité spomenúť, že má o niečo iný, a hlavne rozvinutejší, dej. Vyhralo Best TV Animation Award na Animation Kobe, udalosti založenej v roku 1996 na propagáciu anime. To však neznamená, že by manga bola zlá. Má svoje čaro, aj keď vedľajšie postavy nedostanú toľko priestoru ako v anime, pretože manga sa zameriava hlavne len na hlavnú hrdinku.

Podtrhnuté a podčiarknuté, táto klasika síce nie je vo svete mangy bezchybná, stále si zaslúži vašu pozornosť. Príbeh Uteny vás očaruje aj donúti sa zamyslieť. Krásny box vás proste presvedčiť musí. Veď táto kolekcia prichádza v tvrdých doskách so všetkými vedľajšími príbehmi v dvoch nádherných knihách.

I understand. I suppose you have no choice but to revolutionize the world.

Recenzovaná verzia: 

  • Vydavateľstvo: Viz Media, Subs. of Shogakukan Inc
  • Séria: Revolutionary Girl Utena (2 zväzky)
  • Vydanie: Deluxe Box Set
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 960
  • Rozmer: 203 x 305 mm
  • Rok vydania: 2017

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.