Azumanga Daió

Vasilij Zajcev
0 komentárov

Vo svete animácie sa v minulosti nevidelo príliš často, aby konkrétne dielo prezentovalo premisou skôr realitu, ba dokonca každodenný život. O to menej, ak ide „len“ o akúsi kroniku, ktorú pred divákom vytvárajú hlavné postavy. Výnimka však potvrdzuje pravidlo, hovorí sa v jednom starom prísloví. Inak tomu niet ani v prípade animovanej tvorby a exkurz zo zažitých stereotypov snáh vytvoriť čo najumeleckejšie diela často končiace s predponou pseudo, prichádza priamo z krajiny výnimočnosti zasľúbenej, Japonska.

Podobne väčšine ostatných japonských animovaných seriálov i Azumanga Daió! vznikla ako adaptácia mangy, ktorá pravidelne vychádzala v časopise Dengeki Daió. Podoba krátkych stĺpčekov známych i ako jonkoma znamenala pre sériu obrovský úspech a otázkou zostávalo, kto si uchmatne autorkine požehnanie priviesť na svet animovanú podobu diela. Po krátkych otáľaniach si Kijohiko Azuma vyhliadla J.C.Staff a dovtedy „len“ časopisecká séria tým pádom začínala naberať stále ostrejšie animované obrysy, aby nakoniec v roku 2002 uzrelo svetlo sveta anime pod našincom málovravným názvom Azumanga Daió!

Ústrednú líniu samotného anime predstavuje študentský život šiestich dievčat na nešpecifikovanej strednej škole v Tokiu. Príbeh sám osebe však zohráva v diele len veľmi obmedzenú úlohu a jednotlivé časti 26-dielneho seriálu na seba, i vďaka vnútornému deleniu na malé epizódy, nadväzujú len značne frivolne. Napriek istému chaosu, ktorý prináša rezultát, ale ide o veľmi dobrý krok a pozornosť diváka vytrhnutá z galimatiáša úvah nad celkom dostáva rázom priestor sústrediť sa na miniatúrne detaily. Medzi tými nechýba už tradičné hyperbolizovanie v kresbe i animácii a predovšetkým špecifický psychologický obrázok svojráznych archetypov v anime.

Najvýraznejšie malebnou postavou série je Sakaki, urastené mlčanlivé dievča, ktoré nespokojné so svojím výzorom pôsobí navonok chladne, avšak pod povrchom ukrýva citlivú dušu posadnutú náklonnosťou pre mačky a psy. Na druhej strane barikády sa nachádza Tomo, ktorej hyperaktivita je porovnateľná len s jej nedostatkom rozumného uvažovania. Imaginárnu uzdu jej prehnane iniciatívneho správania drží Jomi holdujúca realistickému videniu sveta. Istá rezervovanosť voči fantázii a viere ale spôsobuje Jomiinu kapituláciu voči spoločnosti a škodoradostné úškrny Tomo nad jej hmotnosťou len izoláciu prehlbujú. Šesticu hrdiniek dopĺňa trojica postáv vstupujúcich už do rozbehnutého deja. Geniálne dieťa Čijo, ktorá sa snaží zapadnúť do podstatne staršieho kolektívu, ambiciózna Kagura ustavične súťažiaca so Sakaki a priam mysteriózna, avšak trochu jednoduchšia Ajumu nosiaca prezývku Osaka podľa mesta, z ktorého pochádza. Vzhľadom na zameranie seriálu ako pohyblivej prezentácie mangy sa javí ilustrácia postáv nebývale vyvážená. Ani jedna postava neostáva pozadu, každá je jedinečná a pritom sú si všetky rovné.

Podobne ako psychologický balans mierne naivne vyobrazenej chasy sa nesie i grafická podoba, do ktorej odeli autori postavy. Tradičný (a Japonsku vlastný) štýl kresby a citlivá animácia ako Jin a na európske pomery značné hyperbolizovanie citových výlevov hrdiniek ako Jang v dokonalej harmónii nenarúša ani pomerne okresaná hudba. Melódie a motívy by sa v Azumanga Daió! síce dali spočítať na prstoch jednej ruky, našťastie ich prejav v anime je minimálny a skôr figurujú v role akéhosi podporného článku v prechodových scénach. Zásluhou toho možno hľadať hluché miesta v anime len veľmi ťažko, i výborne zinscenovaný opening sedí celkovému konceptu diela. Výslednému produktu svedčí i fakt, že sa nesnaží tváriť (pseudo)intelektuálne a počas svojho trvania sa nesie v nadľahčenom duchu svojráznej komiky, nečakaných situácií, či už spomínanej jemnej naivity.

Anime Azumanga Daió! rozhodne nereprezentuje dokonalý výtvor a z istého hľadiska by sme v ňom našli nejednu chybičku krásy. Okrem spomínanej dvojsečnej naivity naštrbáva i jednoduchosť a samoúčelnosť príbehu, ktorý svojou úsečnosťou patrí skôr medzi šedý priemer. Na druhej strane ale AD predstavuje dielo, ktoré jej vlastnou úprimnosťou i parodovaním seba samého nahlas presviedča nielen kritikov, ale i bežných divákov o tom, že nie všetko treba brať vážne. Navyše, zameranie na vyslovene bežného diváka, ktorý si potrebuje popri ostatných (pseudo)intelektuálnych anime oddýchnuť, z neho robí ideálnu voľbu, ba dokonca relax po filozofických mozgových výplachoch á la Serial Experiments Lain. Okúste teda a bavte sa…

Japonský názov: あずまんが大王 THE ANIMATION
Anglický názov: Azumanga Daioh: The Animation
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2002

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 18 októbra 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.