Serial Experiments Lain

0 komentárov

„Everyone is connected…

Internet… Dnes najpoužívanejšie slovo na svete. Ako by asi vyzeral svet, keby internet nebol len v podobe webových stránok a serverov? Zrejme tak, ako je to v Serial Experiments Lain.

Lain je len obyčajná stredoškoláčka. O počítače sa príliš nezaujíma, ani sa nikdy nezaujímala. Medzi spolužiakmi príliš obľúbená nie je, ani medzi nimi nevyniká.  Jej názor na počítače sa však postupne začne meniť. Presnejšie, zmení sa po tom, ako jej príde e-mail. Podivný e-mail od podivného odosielateľa. Rovnaký e-mail, ktorý dostali aj mnohí iní na škole. Vlastne všetci. Niektorí to berú ako žart, iným naskakuje husia koža. A v našej nevyspelej a priemernej Lain sa niečo prebudí. Sú počítače naozaj len prostriedky na komunikáciu a výpomoc v práci?

Nie veľmi známe anime od naopak známych autorov. Prvá epizóda sa marí ako začiatok ďalšieho priemerného anime, druhá to pomaly začne vyvracať a tretia to vyvráti úplne. Bude koniec zaujímavý? Alebo nie? Bude nejaké rozuzlenie?
Milujete anime, kde sa musíte zamyslieť? Vtom prípade určite siahnite po Lain. Už len samotný názov hovorí o netradičnom, zvláštnom anime. Budete musieť premýšľať a premýšľať, ale nebudete chcieť prestávku.

Prostredie je rovnaké ako v našom svete, jediný rozdiel tu je v zobrazení „The Wired“ (internet) a počítačov, tu nazývaných Navi. Zobrazenie farieb sa kolíše v prírodných, nie príliš krikľavých farbách. Mne osobne tie farby lahodili, pretože ani po polovici dňa pozerania ma neboleli oči. V animácii sa pohráva s tieňmi, ktoré vytvárajú záhadný dojem. Charaktery aj prostredie sú jednoducho nakreslené, veľký dôraz sa tu kladie na elektrické vedenie a káble celkovo.

Hudobný sprievod tu nebol príliš výrazný. Original Sound Track mi príde síce nezvyčajne rozsiahly a pritom v anime nebol príliš postrehnuteľný. Možno som bola príliš zamestnaná dejom a nevšimla som si ho. Na jednu vec sa ale zabudnúť nedá… zvuk elektrického vedenia. Tie drôty tajomno bzučali a vytvárali atmosféru vhodnú do hororu. Prázdna ulica, na nej hlavná hrdinka úplne sama, záber na elektrické vedenie a podivné bzučanie. Miestami mi naskakovala husia koža 🙂

Serial Experiments Lain je teda pekný kúsok do zbierky každého riadneho anime fanúšika. Ale, musím aj upozorniť. Ľudia, ktorí sú zvyknutí na rýchlejšie plynutie deja, akciu alebo jednoducho niečo, pri čom sa vám zastavuje dych, dobre si rozmyslite či sa do pozerania pustíte. Môžete byť nakoniec sklamaní, síce mnohí hodnotia toto anime naozaj vysoko. Ak je niekto zvyknutý napríklad na Vampire Knight, Bleach, alebo iné podobné kúsky, určite ho to nejako extra nezaujme, pretože dej v Serial Experiment Lain plynie dosť pomaly. Je určené na zamýšľanie, nie na adrenalínový zážitok ako pri súbojoch alebo milostných scénach.

Japonský názov: シリアルエクスペリメンツレイン
Anglický prepis: Serial Experiments Lain
Anglický názov: Serial Experiments Lain
Počet epizód: 13 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 1998

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.