Inukami!

Joey
0 komentárov

Úchylnosť prvého stupňa…
… alebo ako sa totálny odpad zmenil na veľkolepé finále.

Týmito slovami začínam úvod recenzie pre anime, ktoré je extrémne kontroverzné. Napísať pár riadkov o ňom bez toho, aby som ho neposlal k vode a zároveň nevyniesol do nebies bude veľmi ťažké. Pokiaľ stále niekto netuší o čom to vlastne točím, pokúsim sa to postupne vysvetliť.

Inukami je anime, ktoré dosť odbočuje zo zamerania, aké vídame v poslednom trende ečči žánru. Začiatok je veľmi zaujímavý, kedy sa dozviete niečo o mytológii stvorení Inukami a hneď na to akčná scénka, kde vidíme Inukami a jeho majstra v akcii. Následne sa spustí opening, ktorý uistí človeka v tom, že to bude celý čas poriadna dávka akcie okorenená mágiou, humorom a ečči scénkami s polonahými dievčatami. A keď sme už tak príjemné zahriaty na tú povestnú dávku akcie, tak príde studená sprcha, ktorá vás strýzni celých 20 epizód.

Po piatich epizódach, máte pocit, že niečo nie je s anime v poriadku. Po desiatich začínate byť zúfalí. A ak to vydržíte do dvadsiatej epizódy, tak vám gratulujem, pretože v tom prípade vydržíte už čokoľvek. Je len veľmi málo anime, v ktorých je žáner ečči zameraný na ženskú časť publika. Bohužiaľ Inukami je jedno z nich. Povestné ečči anime pre dievčatá, ktoré som doteraz nemal česť vidieť a po dopozeraní ani už nechcem.

Po sľubnom začiatku začína chlapský horor. Hneď po openingu je už mužská hlavná postava holá a behá po ulici medzi ľuďmi. Postupne sa dozviete, že je to Inukami „majster“ Keita a jeho Inukami je Jóko, ktorá má schopnosť okrem iného prenášať veci, čiže kedykoľvek vyzliecť Keita a presunúť ho na ulicu. To je kameň úrazu celého anime. Keďže Jóko je extrémne žiarlivá a vyzlečie ho aj za maličkosť, tak polovicu anime len vidíte, ako tam pobehuje holý chlap, alebo oblečený do niečoho, v čom by nikto normálny nevybehol na ulicu. Na začiatku to človek ešte rozdýcha. Ale už po piatich epizódach to začne liezť pekne na nervy.

A aby toho nebolo málo, tak správanie väčšiny postáv v anime sa vymyká akémukoľvek zdravému chápaniu. V jeden moment je Keita vážny a už o sekundu urobí niečo, čo je pre mňa nepochopiteľné. Samozrejme je veľa anime, kde je takéto správanie časté, ale nikdy až s takou razanciou ako v tomto prípade. A to radšej nespomeniem niektoré vedľajšie postavy. Zvyčajne je vždy nejaký dôvod, prečo sa postava správa tak, ako sa správa. V tomto anime ten dôvod nehľadajte.

Ďalší kameň úrazu je príbeh. Ten je úplne rozbitý. V podstate každá epizóda (niekedy dve) má samostatný dej a u ďalšej začínate ako keby odznova. A takto sa zoznamujete s postavami 80% príbehu. Samozrejme nájdete tam smutné pasáže, na niektorých vtipoch sa dá aj zasmiať, ale celé to rozbíja ečči časť, ktorá dokáže pochovať aj zaujímavo rozvíjajúci sa príbeh.

Ťažko sa mi hodnotí hudobná stránka anime, pretože nezaznamenal som žiadnu skladbu, ktorá by sa mi vryla do pamäte. Možno až na konci bola jedna, ktorú som postrehol, ale ani to nie celú. Opening je veľmi pekne spracovaný s vhodnou skladbou a zobrazuje presný opak toho, čo ponúkne samotné anime v prvých dvadsiatich epizódach. Ending je tiež decentný.

Možno si teraz väčšina povie, že tomuto anime nedám ani 5 bodov z 10. Máte pravdu. Určite by si zaslúžil také hodnotenie, ale iba v prípade, keby tak pokračoval až do konca. Ako ste si mohli všimnúť aj na začiatku aj počas čítania recenzie, že stále atakujem prvých 20 epizód. Ale anime ich má až 26. Tak ako je to s tými zvyšnými?

Čo sa odohrá posledných 6 epizód považujem za totálny šok a niečo čo by som vôbec nečakal. Ako keby vymenili autora príbehu alebo sa autor jednoducho zbláznil. To, čo som videl bolo jednoducho úplne iné anime. Úplná výmena žánrov. Celý čas je to nejaký ečči komediálny odpad, a zrazu sa z toho stáva akčná dráma, s neutíchajúcimi súbojmi a dramatickými až doslova psychologickými scénkami. Strach, panika, plač, beznádej. Všetko geniálne pretkané do príbehu a sadlo to tam ako riť na šerbeľ. Dokonca sa nebojím povedať, že finále je ešte lepšie, ako v niektorých nemenovaných anime, ktoré sú akčne zamerané už od začiatku.

Ak by som mal hodnotiť prvých dvadsať a posledných šesť epizód zvlášť, tak v prvom prípade by som dal 5 a v druhom aj 9. Ale bohužiaľ, keďže to musím hodnotiť ako celok, tak nemôžem dať vyššie hodnotenie ako 7. Samozrejme prihliadol som aj niektoré iné aspekty a beriem na vedomie aj názory ženského publika. Nebyť toho extrémne dlhého, nudného a holými chlapmi preplneného začiatku, mohol to byť veľmi vydarený počin. V každom prípade, ak nie kvôli niečomu inému, tak len kvôli záveru to odporúčam vzhliadnuť. Treba mať len pevné nervy, než sa dopracujete k vytúženému momentu.

Japonský názov: いぬかみっ!
Anglický prepis: Inukami!
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2006

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.