Město, kde chybím 1

0 komentárov

Dvadsaťdeväť ročný Satoru sa chce živiť tvorbou mangy. Miesto toho momentálne rozváža pizzu. Nuž, aj taký je život. Satoru by ho mal úplne obyčajný, keby neoplýval schopnosťou cestovania v čase. Začne to vždy zlým pocitom, stačí nájsť jednu odchýlku. Tá drobnosť, ktorá všetko zmení. A tým môže napríklad zachrániť niekomu život. Väčšinou sa vráti v čase o pár minút a časová slučka sa opakuje, pokiaľ nezabráni katastrofe.

Teraz je to iné. Ocitá sa ďaleko v minulosti, keď mal len jedenásť rokov. Jeho cieľom je zabrániť vražde svojej mamy, pričom odhaľuje záhady vlastnej minulosti. Podarí sa mu uspieť?

Populárny triler srší záhadami

Město, kde chybím je známe aj u nás pod názvami Boku dake ga Inai Mači či anglicky Erased. Manga vychádzala v rokoch 2012 – 2016 a má dokopy deväť kníh. V roku 2016 sa k nám tento príbeh dostal v podobe anime a okamžite sa stal slávnym aj v našich končinách. Tento rok sa mangu u nás rozhodlo vydávať nakladateľstvo Egmont patriace do skupiny Albatros Media.

Z obálky nie je jasné, čo môžete od príbehu očakávať. Zoznámite sa s hlavným hrdinom, ktorý je tak obyčajný, ako sa len dá. Keď teda odoberieme jeho superschopnosť. Satoru sa pretĺka životom, sní, že raz prerazí ako mangaka. Nekonfliktný, nevýrazný, na prvý pohľad utiahnutý. Svoje problémy rieši sám a potichu v hlave. A hlavne, je to dobrý človek. Skutky hovoria viac ako slová a Satoru si vás veľmi rýchlo získa.

Každá stránka je plná detailov

Začiatok je pomalší, pretože autor Kei Sanbe si dal záležať na predstavení postáv. Než skončí prvá kniha, je udaná atmosféra, základné okolnosti, o postavách viete dosť na to, aby vás úprimne zaujímali. Intrigy naznačujú, že pôjde v ďalších knihách do tuhého. Proste triler ako sa patrí.

Ani kresba nezaostáva. Exteriér mesta prekvapí realistickosťou. Panely sú plné rôznych maličkostí, čím získavajú na dôveryhodnosti. Efekt časovej slučky je tiež skvelo vykreslený. Cestovanie v čase je ošemetná téma. V kinematografii si tvorcovia môžu dopomáhať rôznymi grafickými aj zvukovými trikmi. V mange je niečo také nepredstaviteľné, autori si musia vystačiť so svojim talentom. Niektorí to zvládnu lepšie, iní horšie a potom čitatelia tápajú. V tomto prípade Kei Sanbe zvolil efekt negatívu, keď sa deje niečo závažné, prebehnú panely do čiernej. Vďaka tomu je jasný pocit postavy a jasne udáva, že sa jedná o dôležitý moment.

Dá sa tak jednoducho zhodnotiť, že Město, kde chybím má minimálne kvalitný začiatok. Pokiaľ udrží túto kvalitu až do konca, dovolím si tvrdiť, že môže ašpirovať na jedno z najkvalitnejších diel vydaných u nás.

Kým nakladateľstvo CREW teší fanúšikov prevažne populárnymi šónenovkami, vyzerá to tak, že Egmont sa vydáva cestou skrytých a zabudnutých drahokamov, ktoré znovu plánuje dostať na výslnie. Zatiaľ sú všetky zvolené mangy vysoko kvalitné, takže sa môžeme tešiť, čo ďalšieho nám plánuje nakladateľstvo priniesť.

Recenzovaná verzia:

  • Názov: Město, kde chybím 1
  • Vydavateľstvo: Egmont
  • Autor: Kei Sanbe
  • Preklad: Jakub Stříbrný
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 196
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2024
  • ISBN: 978-80-2525-818-7

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.