Mononoke

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Keď sa povie Mononoke, väčšine sa vybaví film Princezná Mononoke. Existuje ale ešte jedno dielo, avantgardný seriál Mononoke, z roku 2007. Z neznámych príčin zapadnutý prachom, tento skvost sa oplatí pozrieť.

Potulný felčiar cestuje Japonskom a predáva svoj tovar. Okrem predaja medicíny sa venuje ešte jednej podstatne zaujímavej a nebezpečnej činnosti, vymetá mononoke. Mononoke označuje prízraky bažiace po pomste. Krivda spáchaná za ich života ich pretransformuje do nadprirodzených bytostí s ničivou silou. Liečiteľ ich dokáže zahubiť, potrebuje k tomu odhaliť katači (vzhľad), makoto (formu) a kotowari (dôvod existencie) prízraku. To dosiahne vďaka magickým nástrojom, inteligencii a výpovede obetí.Máte radi príbehy plné démonov, božstiev, prízrakov z japonskej mytológie? Páčia sa vám anime ako Nacume Júdžinčó, Inujaša, Mušiši, Džikogu šódžo alebo Bakemonogatari? Bažíte po záhade a horore? Mononoke bude perfektne naservírované sústo priamo pre vás.

Seriál vznikol ako odnož zo seriálu Ajakaši: Japanese Classic Horror z roku 2006, v ktorom posledné tri epizódy od režiséra Kendžiho Nakamury rozprávali príbeh o duchu mačky s nenávisťou voči jednej rodine. Tu sa felčiar objavil prvýkrát, aby ukradol srdcia divákom, čím si zaslúžil vlastný televízny seriál.

Päť separátnych príbehov o duchoch a prízrakoch oživujú známe mýtické bytosti zašiki-warashi, umibózu, noppera-bó, nue, a bakeneko. Ak nepoznáte všetky, nevadí, liečiteľ sa o to postará. Pokiaľ milujete japonské mýty a legendy, zhltnete anime na posedenie. Nielen, že je Mononoke okienkom do japonského zmýšľania prostredníctvom legiend, čo je mimochodom podrobne rozoberaná téma v knihe Sny, mýty a pohádky z Japonska (Hajao Kawai, ktorá vyšla tento rok, je to neuveriteľný artistický kúsok lahodiaci oku. Vyslovene gurmánska lahoda plná farieb a tvarov.

Kresba je najokatejšou súčasťou stvárnenia. Je inšpirovaná tradičnými drevorytmi ukijo-e, podobne ako u skvelej platformovej videohry Okami. Anime hýri všetkými farbami dúhy a rôznymi vzormi, čím kompletne zamestnajú váš mozog až prestanete vnímať okolie. Atmosféru dotvára skvelá hudba od Yasuharu Takanaši (Naruto: Šippúden, Džigoku Šódžo sériu, Šiki, Fairy Tail). Akurát opening a ending za to nestoja a zbytočne kazia reputáciu seriálu. O tom že dabing sa nenechal zahanbiť svedčí aj fakt, že felčiarov seijú je Takahiro Sakurai – Ošino Meme z Monogatari série, Griffith z Berserk filmov, Suzaku z Code Geass, Strife Cloud z Final Fantasy VII, Gijú z Kimecu no Jaiba, Rabó z Noragami, Diablo z Tensei šitara Slime Datta Ken a mnoho, skutočne mnoho iných anime. 

Podtrhnuté a podčiarknuté, toto je seriál, u ktorého si želáte, aby bol dlhší. Jeho témy sú nadčasové, problémy mysle sa proste za storočia vôbec nezmenili. V kombinácii s pútavým rozprávaním, zaujímavými legendami, grafickým a zvukovým stvárnením je Monogatari kúsok, ktorý je ako pravý blýskavý diamant. Je to proste skvost, ktorý by malo vidieť viac ľudí.

A tá najlepšia správa? Potulný felčiar sa vráti na plátno v novom filme v roku 2023.

Japonský názov: モノノ怪
Anglický prepis: Mononoke
Anglický názov: Mononoke
Počet epizód: 12
Rok vydania v Japonsku: 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.