Noragami

0 komentárov

Jato je bůžek pohrom, který touží po tom, aby se o něm vědělo. Chce mít pěkný velký chrám plný uctívačů, a samozřejmě zástupy obdivovatelek, jak tomu bylo dřív. Jenže v současnosti už pohromy, mory a války nejdou zrovna na odbyt, takže Jato musí vzít za vděk menšími pracemi, které zrovna nevynáší. Všude píše svoje telefonní číslo a je nadšen, když mu někdo zavolá své přání a přispěje mu do kasičky. Ale ani tak není zrovna vyhledávaný. A kdo by se divil, když nosí teplákovou soupravu a příšerně se mu potí ruce?

Jednoho dne si Jata při plnění úkolu všimne dívka – Hijori Iki – a pokusí se ho zachránit před srážkou autobusem. Ten místo bůžka srazí ji a Hijori se ocitne ve formě fantoma – stvoření z druhé strany, které bohové likvidují, protože škodí lidem. Naštěstí se jí nic vážného nestalo, ale zůstala jí schopnost opustit své tělo. A to vždy v nejnevhodnější okamžik. Jato jí slíbí, že ji jejího stavu zbaví, a proto se Hijori drží v jeho blízkosti. Jenže je to… Jato.

Bohové v tomto světě využívají služebníky, kteří jsou zároveň jejich zbraněmi, s nimiž zabíjejí fantomy. Když je bůh potřebuje v boji, promění se. Jenže Jato svou zbraň musel propustit. První část příběhu tedy zahrnuje shánění nového služebníka. Tím se stane Jukine – duše zemřelého chlapce. Ten se ale nedokáže se svým stavem vypořádat, což se negativně projevuje i na jeho majiteli, protože jsou spolu spojeni. Hijori se snaží jejich vztah napravit dřív, než bude pro oba pozdě. Ovšem to by se nesměla objevit Jatova stará zbraň a spolu s ní bůh, který dokáže zabít na přání i jiného boha…

Toto krátké, dvanáctidílné anime vám rozjasní den. Je plné vtipných scének, které vás upřímně rozesmějí. Většinou za to může škodolibost, když se Jatovi něco nepodaří, ale sami často uznáte, že si to tak trochu zaslouží. On zde celý božský pantheon vystupuje spíš jako banda rozmazlených, ztřeštěných děcek, které využijí každou příležitost k zábavě. Ale když na to přijde, dokážou být vážní a děsivý. Do jednoho.

Nejvíce prostoru je věnováno vztahu mezi Jatem a Jukinem – jejich spolupráce je nezbytná, pokud mají plnit svoje povinnosti a přežít. Jukine ale navzdory přáním či rozkazům neposlouchá. V takové chvíli se projeví pravda: komu na Jatovi opravdu záleží. Sám bůh pohrom se ukáže jako neztracený případ, jakým se zpočátku zdál, a divák je nucen si o něm poupravit mínění – do té doby byl párkrát opravdu nesnesitelný. Jato i Jukine si vytvoří pouto i k Hijori a stanou se z nich nerozluční přátelé. Právě Hijori se stane tmelem, který dokáže udržet pohromadě i nemožné. Stane se hnacím motorem celé skupiny. Noragami mi v pozadí přišlo hlavně o tom, abychom se vyvarovali podceňování druhých. Nejedna postava na to dojela – podcenila sílu přátelství, vůle, odpuštění, ale i nenávisti.

Svět je zajímavý, i když systém zbraní mi hodně připomínal Bleach – zbraně jsou zároveň živými bytostmi. Ale to je celkem častý motiv, takže tomu není třeba přikládat velkou váhu. Soundtrack je hravý stejně jako samotný příběh a dobře ho doplňuje.

Pokud nevíte, čím si zpříjemnit víkend, Noragami by mohlo vaše dilema vyřešit. A pokud se vám tento příběh zalíbí, můžete na něj plynule navázat druhou sérií Noragami Aragoto z roku 2015.

Japonský názov: ノラガミ
Anglický prepis: Noragami
Anglický názov: Noragami
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2014

recenzia bola pôvodne vydaná na dagon.cz

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.