Ocelový Alchymista 1 a 2

0 komentárov

Ďalšia známa manga séria si našla cestu na český a slovenský trh! Fullmetal Alchemist, skrátene FMA alebo Oceľový alchymista, pôvodne vydaný v rokoch 2001 – 2010 autorkou Hiromy Arakawy sa vám z kníhkupectiev prihovára nejeden mesiac. Výherná séria cien Šogakugan Manga Award  a Tezuka Osamu Cultural Prize sa o šestnásť rokov neskôr dostala na pulty obchodov vďaka nakladateľstvu CREW.

Ak chceš niečo získať, musíš niečo stratiť. Základné pravidlo alchýmie, ktoré sa nedá porušiť. Ak sa o to niekto pokúsi, bude niesť ťažké následky, podobne ako bratia Edward a Alphonse. Ako dvanásťroční sa snažili priviesť späť do sveta živých ich matku a zaplatili tú najväčšiu cenu – Alphonse prišiel o telo a Edward o ruku a nohu. Teraz sa snažia túto chybu napraviť a hľadajú mocný Kameň mudrcov, pomocou ktorého chce Edward Alphonsovi vrátiť telo.

Asi len málo z vás vie, že táto manga bola vydaná pod krídlami známej hernej vývojárskej firmy Square Enix (série Final Fantasy, Kingdom Hearts, Dragon Quest…), v magazíne Monthly Šónen Gangan. Manga zožala toľko popularity, že sa nakoniec dočkala rovno dvoch adaptácií, rovnomennej Fullmetal Alchemist (2003 – 2004) a neskôr Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009 – 2010), ktoré kraľuje ako číslo 1 v rebríčkoch populárnej stránky MyAnimeList.net už dlhé roky.

Príbeh v prvých dvoch častiach je veľmi priamočiary. V prvej knihe žiadne extra tajomstvá nemáme, niečo sa mierne poodhalí až na konci druhej časti. Vyobrazené sú len (ne)obyčajné dobrodružstvá oboch bratov, ktoré nevyzerajú tak, že chcú na seba nejako nadväzovať. Síce obaja bratia hľadajú kameň mudrcov, avšak ich príhody pôsobia skôr chaoticky. Lenže oko dobrého čitateľa postrehne, že sú predsa len navzájom prepojené.

Humorné podanie inak dramaticko-akčného príbehu je dvojsečnou zbraňou. Pre niekoho je komické odľahčenie vítaným prvkom, pre iného je to spôsob, ako pokaziť dokonalú „cool“ situáciu. Pretože je ale séria FMA braná ako jedna z najlepších manga sérií vôbec, asi je vám jasné, že tento „nedostatok“ bude jednoducho prehliadaný.

Kresba je príjemná, aj keď pomerne jednoduchá, hlavne čo sa týka práce s exteriérmi. Ak mi neveríte, porovnajte si FMA napríklad s Čarodejovou nevestou alebo Alitou. Treba ale vziať do úvahy, že FMA patrí do žánru šónen (v japončine chlapec, tento žáner sa zameriava na chlapcov v rozmedzí 12 až 19 rokov), kam patrí napríklad aj Naruto. Jednoduchosť však neznamená to, že je kresba škaredá. Práve naopak, autorkin štýl je na prvý pohľad rozoznateľný od iných diel a každý vie, kto túto mangu nakreslil. Aj keď sa s exteriérom autorka veľmi nevyhrala, jej postavy sú zhmotnené o niečo detailnejšie.

Absenciou detailnejších exteriérov trpí aj samotná atmosféra sveta. Čitateľ nemá možnosť utvoriť si predstavu celistvejšieho prostredia, a tak pôsobí práca s týmto prvkom v komiksovom scenári dojmom, ako keby bol svet prázdny a bez duše. Občas sa nejakého detailu dočkáme, ale stále mu čosi chýba.  Pred sebou máme, našťastie, ešte 25 dielov. Tie nám teda ponúkajú priestor na to, aby sa príbeh poriadne rozvinul a odhalil všetky tajomstvá pravidiel alchýmie. Edward a Alphonse vám v ďalších zväzkoch určite prirastú k srdciam a časom sa aj svet určite stane o niečo pohlcujúcejším. Podobne, ako to býva pri anime, ktoré je rovnako dlhé ako taká telenovela (v dobrom slova zmysle), ani dlhšie komiksové série sa nemôžu súdiť na základe prvých kníh. Kam sa bude príbeh uberať, ešte len zistíme.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Fullmetal Alchemist – Ocelový Alchymista (27 zväzkov)
  • Autor: Hiromu Arakawa
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 188, 188
  • Rozmer: 165 × 235 mm
  • Rok vydania: 2017, 2018
  • ISBN: 99788074495045, 9788074495144

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.