Ghost in the Shell

Vasilij Zajcev
0 komentárov

Vždy, keď sa mi do rúk dostane film či anime z krajiny vychádzajúceho slnka, som plný očakávaní a nadšenia, že opäť uvidím počin, o ktorom budem rozmýšľať ešte nejakú dobu po tom, čo odbije posledná replika. Zároveň sa mi do duše vtierajú obavy z toho, či Japonci už nevyčerpali svoj potenciál. Naozaj už vošli do povestnej slepej uličky gýču, z ktorej je veľmi ťažké vymaniť sa? Napriek mojim obavám je každá ďalšia skúsenosť s japonskými dielami lepšia a lepšia. A to vo všetkých sférach kultúry od mangy, cez anime a film, až po knihy. To, že moje obavy sú úplne zbytočné, mi dokázalo aj anime s názvom Ghost in the Shell.

Píše sa rok 2029 a megakorporácie už dávno siahli ku hviezdam. Stupeň technického rozvoja dosiahol také rozmery, že technika je obsiahnutá vo všetkom, človeka nevynímajúc. Pojmy ako kyborgovia a nano-implantáty sú v tomto svete na dennom poriadku. Internet, ako ho dnes poznáme, neexistuje. Stratil svoj význam, zostarol a v kŕči odumrel spolu s dobou, ktorá ho priviedla na svet. S povstaním nového veku sa rozšíril nový druh kriminality zvaný Ghost hacking. Hacker sa priamo nabúra do mozgu svojej obete, aby ukradol jeho ducha a zneužil ho ako bábku vo svoj prospech (odtiaľ názov Ghost in the Shell ako „duch v škrupinke“). Takýmto kyborgom s umelým telom je aj Kusanagi, ktorá pracuje pre Sekciu 9, potláčajúcu počítačovú kriminalitu. Na nej autori budujú príbeh, ktorý je, ako už býva u Japoncov zvykom, prepracovaný do poslednej scény a veľmi náročný na predstavivosť diváka.

Film doslova núti zamyslieť sa nad otázkami ľudského bytia, či nebytia. Nad otázkami či má, alebo nemá umelá inteligencia právo považovať sa za inteligentnú formu bytia, ale aj nad tým, čo všetko môže ľudská túžba po technológiách spôsobiť a aké následky z tohto konania môžu vyplynúť. To, i veľa iného, sa dá nájsť v tomto dielku, ktoré sa radí medzi predstaviteľov kyberpunkového krídla anime. Skvelý dojem z príbehu plného zvratov a už tradične výborného zakončenia, na ktoré nedajú autori z Japonska dopustiť, geniálne prifarbuje atmosféra. Tá je učebnicovým príkladom toho, ako má vyzerať svet kyberpunku. Nesie sa v hlbokom, melancholickom nádychu, keď autori presnými a dobre mierenými ranami na psychiku u diváka vyvolávajú pocity ľútosti, zúfalstva, agónie… Hlboká psychická kresba jednotlivých charakterov sa bez ujmy na svedomí môže rovnať literatúre a dokonca niektoré iné diela GITS stokrát prevyšuje. Skrátka, je to ďalší prvok, ktorý nesmie chýbať v správnom kyberpunku a aj on pomáha dotvárať viac než len výborný dojem z celého anime, ktoré režíroval Mamoru Oší.

Audiovizuálne spracovanie je len akýmsi médiom, cez ktoré prenášajú autori svoje myšlienky a pocity na divákov, avšak v tomto prípade hrá veľmi dôležitú úlohu, pretože pomáha dotvárať ten správny nádych kyberpunkového sveta. Všetko je ladené viac do šedej sféry a farby sú zvolené s precíznou presnosťou, aby výsledné dielo naozaj vyžarovalo melancholické myšlienky. A skutočne krásne a detailné kresby sú tým najlepším, čo môžete na poli animovaných filmov či anime stretnúť. Aby však bol dojem z tohto sveta dokonalý, je potrebné k nemu skomponovať hudbu, ktorá by ladila so svetom zobrazeným jednotlivými kresbami. Tú zložil Kendži Kawai a zase dokázal, že je jedným z tých géniov, ktorí vedia prostredníctvom hudby so svojimi poslucháčmi doslova manipulovať. Inak tomu nie je ani v prípade Ghost in the Shell. Hudba je hlboká, temná a vyžaruje silu. Patrí mu za ňu poklona. Film je dostupný aj v anglickom dabingu a patrí medzi to najlepšie, čo môžete z reproduktorov počuť. Každá postava má svoj primeraný hlas a nenatrafil som na zle nadabovaný charakter. Jediné, čo sa dá filmu vytknúť, je trochu nedokončeným dojmom pôsobiaci výraz tvárí jednotlivých hrdinov, čo občas pôsobí divoko, ale to môžeme s ľahkým srdcom odpustiť.

Na záver sa mi žiada povedať, že akokoľvek som voči dielam z krajiny vychádzajúceho slnka nedôverčivý, vždy v nich nájdem námet, pre ktorý sa oplatí zamyslieť sa. Japonskí autori totiž vždy prídu s niečím, čo ma dokáže úplne odrovnať, či už po námetovej, alebo vizuálnej stránke. Aj týmto snímkom ukázali, že im chute náročného diváka nie sú cudzie. Že nejde len o to, aby sa divák zabavil, ale aj o to, aby sa nad dielom mohol patrične zamyslieť.

Japonský názov: GHOST IN THE SHELL(攻殻機動隊)
Anglický názov: Ghost in the Shell
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 1995

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 25. januára 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.