Tensei šitara Slime Datta Ken

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Vraj jedno z najlepších isekai anime. Založené na populárnej light novele od autora menom Fuse, modrý sliz si získal srdcia divákov svojou dobročinnosťou aj unikátnosťou. Ako sa vlastne jeden stane slizom? Stačí aby obyčajný tridsaťsedemročný muž, samozrejme panic, zomrel náhodou smrťou bodnutím na ulici. Ako umiera so šokovanými okoloidúcimi okolo, uvedomí si že sa bojí smrti vykrvácaním. Na to mu neznámy hlas v jeho hlave odpovie, že jeho nové telo nebude krvácať. Nasledovne získa špeciálnu schopnosť predátor, pretože chce v budúcom živote napadnúť všetky ženy. Potom získa extra schopnosť Mudrc, pretože bol panicom po tridsiatke a okamžite ho evolvuje na Veľkého mudrca, pretože mal vlastne na krku štyridsiatku. A nakoniec celý svet potemnie a Satoru Minami sa znovu zrodí ako modrá kôpka slizu v neznámej jaskyni.

Kým sa ako sliz zorientuje vo svojej samotnej existencii, pohltí pár kryštálov, byliniek a konečne narazí na niekoho iného. Rovno na draka, veľkého Veldoru, ktorého neznámy hrdina uväznil v jaskyni potom čo sa Veldora „omylom“ odtrhol z reťaze a zničil pár ľudských obydlí. Je to už pár stoviek rokov, takže Veldora je rád, že aj obyčajný primitívny sliz má o neho záujem. Nasledovne to komentár nepotrebuje: Tak, ja budem tvojím kamarátom, buď mi vďačný! Čo, ty už odchádzaš? *spojené prstíky, sklonená hlava*  Presne tak, dráčik je cundere! A to mi stačilo na to, aby som vedela že toto anime bude pochybného rázu…Po dračom incidente som rozmýšľala, že to zabalím, ale ako vždy, zvedavosť bola väčšia a stále tu bola možnosť, že tu budú skvelé scény, ktoré za to stoja. A nejaké tam skutočne boli. Išlo predovšetkým o súboje, ale aj oddychovejšie časti z bežného života boli pekné. Rimuru, ako ho Veldora pomenuje, neskôr narazí na goblinov a rozhodne sa im pomôcť so zveľadením dedinky. Dedina rastie a sliz je skutočne dobrý manažér. Konštrukcia, logistika, postupne aj politika, všetko mu ide od ruky.

Tu sa to ale pokazí, pretože anime upadne do stereotypu: niečo robím a zistím, že potrebujem určitú vec → dostanem sa do problémov → získam spojencov. Zopakujte túto formulku niekoľkokrát a máte celú sériu za sebou. Občasne sa tu mihnú zaujímavé príbehové časti, ktoré majú skutočný potenciál ale anime tieto časti príliš rýchlo zabije. Osudové stretnutie si myslím by malo trvať dlhšie ako tri epizódy… Druhou až pričastou formulkou, ktorá súvisí s prvým stereotypom boli nepriatelia. Rimuru je podstatne silnejší než ktokoľvek okolo, takže kohokoľvek s chladnou hlavou dobre vypráši, na čo sa z nepriateľa automaticky stane poslušný psík, a tak stále dokola, len s inými postavami z iných rás. Jeho prvý veľký spojenec je vlk, ktorý kompletne zabudol že mu Rimuru zabil vodcu svorky, jeho vlastného otca. Rimuru je tak skvelý tvor, ktorý je tak neskutočne silný, že by pre neho všetci umreli a všetci sú si stopercentne istý, že ich sliz nikdy nezradí. Malá gulička slizu s roztomilým hláskom rozmýšľa vždy len v záujme druhých.

A u nepriateľov ešte ostaneme, podobne ako u Tate no júša no nariagari, aj tu je väčšina postáv podstatne hlúpejšia ako hlavný hrdina. Mojim oponentom je malý sliz, čo by ten len tak zmohol! Na čo sa Rimuru nasledovne predvedie na výstrahu… a nepriateľ si stále tvrdí svoje. No to je jasné, že potom dostane výprask. A aj keď leží na zemi, stále tvrdí že ten sliz nič nezvládne a to nie je možné. Ono to nie je len nudné, je to frustrujúce niečo také pozerať.

Všeobecne sú charaktery príliš plytké. Majú neutrálne výrazy tváre až na výnimky (väčšinou nejakého cundere stereotypu a podob.), tvrdia, že Rimuru je skvelý a skoro celý čas sú skôr na ozdobu pozadia, veď sliz všetko zvládne sám. Aspoň že v súbojoch sú podstatne lepšie, vtedy konečne zažiaria. Každopádne je tu postáv kvantum, takže len málo z nich dostane nejaký vývoj.

A čo sa týka vývoja hlavnej postavy, tam mám tiež pár otázok: Čo sú dôvody jednania? Prečo by sa sliz správal práve takto? Bol naozaj taký idealista aj v pôvodnom živote, aby sa o všetkých staral a nikdy nekonal nelogicky? To si nepamätá ľudské pocity, kde by mohol jednať impulzívne? Je to prakticky jeden z najsilnejších tvorov v širokom okolí, ak nie vo svete, a chce len konať dobro a robiť mamku ostatným. Ďalším mocným postavám v sérii nerobí problém ísť si za svojim z osobných dôvodov, ale Rimuru nikdy nič pre seba nechce, záleží mu len na ostatných. Čo mi vlastne ešte ostáva spomenúť? Ach, jasné, predsa fanservis! Prekvapuje to vôbec niekoho? Mimo toho, že je hlavná postava panicom až do smrti a jeho prvé želanie sa týka žien, je úplne jasné kam to smeruje. Veľkej kope ženského poprsia. A nezabúdajme na odhaľujúce „brnenia“ ženských postáv. Myslím, že každý pochopí, keď poviem heslo „pán démonov“ a „loli“… A poslednou vecou, ktorá ma dosť zarazila, vo svete plnom monštier je len veľmi málo smrti. Autorovi sa asi príliš nechce zabíjať, čo by nebolo nič zlého, keby neboli v ohrození každú chvíľku.

Aby som na toto anime ale nehádzala len samú kritiku, musím veľmi pochváliť animáciu. Pravdepodobne to je aj dôvod, prečo je tento sliz tak populárny. Farby sú žiarivé a pekné, kresba prírody detailná a dizajny zaujímavé. Z tejto strany pastva pre oči, nevidí sa často, aby si TV séria držala takúto kvalitu. Iba dve scény mi prišli trochu zanedbané pri súbojoch, kedy celá rozloha bojiska bola len rovná šedá zem bez absolútne ničoho, ale inak klobúk dole. Ak to mám teda zhrnúť či pozrieť alebo nie, pokiaľ máte radi isekai, prečo nie. Neviem či to prinesie divákovi niečo nové ale to je na nich. Ak vás isekai žáner nezaujal ale chcete ho skúsiť, odporučila by som napr. Jódžo senki, Tate no júša no nariagari alebo Sword Art Online. Z nich mi príde osobne najkvalitnejšie Jódžo senki, ale posúdiť to už musíte sami.

Môj problém so slizom? Je príliš dokonalý, všetko vždy ide moc hladko a komplikácie nikdy nie sú dôležité. Príbeh je otrepaný, stále sa opakujúci a s miniatúrnou štipkou humoru. Navyše sú všetky postavy správaním na jedno kopyto. Pre mňa bohužiaľ sklamanie a to aj napriek tomu, že ten sliz je skutočne roztomilý. Proste, keď ste videli iné isekai anime, pravdepodobne ste videli všetko, čo môže táto séria ponúknuť.

Japonský názov: 転生したらスライムだった件
Anglický prepis: Tensei shitara Slime Datta Ken
Anglický názov: That Time I Got Reincarnated as a Slime
Počet epizód: 24 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2018 – 2019

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.