Tenči Sózó Design-bu

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Na počiatku stvoril Boh nebo a zem. Tu povedal Boh: „Buď svetlo!“ a bolo svetlo. Potom Boh povedal: „Buď obloha uprostred vôd a staň sa delidlom medzi vodami a vodami!“ Tu Boh povedal: „Zem, vyžeň trávu, rastliny s plodom semena a ovocné stromy, prinášajúce plody, v ktorých je ich semeno podľa svojho druhu na zemi!“ A stalo sa tak. Takto to pokračovalo, až Boh povedal: „Vody, hemžite sa množstvom živých tvorov, a okrídlené tvory, lietajte ponad zem na nebeskej oblohe!“ A tu sa to pokazilo, pretože si Boh uvedomil, že nemá čas a ani úplne náladu vymýšľať všetky tie tvory na súši, vo vzduchu, vo vode, pod zemou. A tak si najal tím nebeských dizajnérov, aby túto prácu spravili za neho.

Ako by to vyzeralo, keby kniha Genesis nevravela úplnú pravdu, pretože Boh nestvoril Zem presne podľa jej popisu, a namiesto toho si outsourcoval tím anjelov, ktorí dizajnovali zvieratá? Suzuki Cuta z Kjóta si položila asi nejakú takúto otázku keď jej napadol námet na mangu o dizajnérskom tíme z nebies. Unikátna premisa tak dáva možnosť pohrať sa s fantáziou. Ako vznikla sova, prečo nemáme jednorožce alebo prečo sú niektoré zvieratá určitej veľkosti? Na toto všetko a mnoho iné nám dáva alternatívny pohľad skupinka anjelov špecializujúcich sa na dizajn zvierat.

Šimoda je nový najatý anjel, ktorého úlohou je sprostredkovanie komunikácie medzi Bohom a dizajnérmi. Počas jeho novej práce sa stane neraz svedkom mnoho zaujímavých konceptov rôznych živočíchov. Niekedy je požiadavka veľmi detailná, inokedy veľmi vágna a je len na zručnostiach daného dizajnéra, ako sa s božskými podmienkami popasujú.

Nehľadajte žiadny extra príbeh, pokiaľ chcete niečo prepracovanejšieho s dejovými zvratmi, budete si musieť vybrať iné anime. Keď ale chcete brilantný oddych plný priateľskej atmosféry a skvelého humoru, ste tu správne. Zábavných historiek zo života dizajnérov zvierat je neúrekom, a hlavne, anime si vie robiť aj srandu zo seba. Postavy majú svoj zavedený stereotyp, napr. Unabara je klasický priateľský obor špecializujúci sa na roztomilé zvieratá či Cučija je skúsený profesionál v obore, ktorého životným dielom je majestátny kôň. Vďaka povahám anjelov a ich presvedčeniach (každý má iný pohľad na ideálne zviera) vzniká mnoho srandovných vysvetlení určitých evolúcií niektorých zvierat a zároveň aj opakujúce sa trópy. Cučija sa snaží vopchať jeho najlepšiu kreáciu – koňa – do každého zvieraťa, ktoré tvorí a pravidelne zlyháva. Aj ďalší dizajnéri majú nápady, ktoré nie vždy vedú k úspechu a ich nasledovné prototypy tak často vyslovene odpadávajú ako hrušky.

Bujná fantázia dizajnérov je taktiež dôvod, prečo sa ľuďom dostali do podvedomia bájne zvieratá. Niekedy je to ich zámer, inokedy len krok v ich tvorení, ale vždy je to naozaj zábavné pozeranie. Najlepšie epizódy sú tie, kedy vôbec nie je jasné čo sa tvorí až do posledného okamžiku. Vtedy sa zasmejete skutočne plnými pľúcami. Po stvorení zvieraťa nasleduje malá náučná vsuvka so zábermi zo skutočného života, kde môžete zhodnotiť ako dôverne boli zvieratká nakreslené a možno sa dozviete nejaký zaujímavý fakt.

Čo u Tenči Sózó Design-bu udrie do očí je super farebná animácia. Vyzerá to, ako keby anime bolo kreslené pastelkami. Zvyčajne je takto farebná paleta asociovaná s gýčom, ale tu to vyslovene sedí. Farby sú súčasťou atmosféry. Predsa len sme v nebi a tam je všetko príjemnejšie, krajšie a farebnejšie. Štýl kresby je relatívne jednoduchý, nie sú tu vyobrazené žiadne extra detaily na oblečení a podobne, ale zase nie je vôbec odfláknutý. Pozadia sú krásne, a to platí aj pre miestnosť, kde sa tím zdržiava najčastejšie, tak aj prírodu.

Aby som to zhrnula, Tenči Sózó Design-bu, či ak chcete Heaven’s Design Team, je veľmi zábavná séria plná krásnych farieb a zábavných pasáží. Animácia je krásna a postavy sympatické. Z chuti som sa zasmiala a to je to, čo je dôležité. Anime komédie sú pre mňa v dnešnej dobe často skôr „cringe“ a všetky na jedno kopyto, preto sú u mňa božskí dizajnéri prekvapením roka.

Japonský názov: 天地創造デザイン部
Anglický prepis: Tenchi Souzou Design-bu
Anglický názov: Heaven’s Design Team
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2021

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.