Blue Gender

Tinqo
0 komentárov

Zobudíte sa. Pred vašimi očami sa rýchlo mihá strop. Ale kde to ste? Zrazu náraz! Čo to do čerta bolo? Ste otrasený, ale to, čo vidíte, vami otriaslo ešte viac! Veľký chrobák robiaci si „zelenú guličku“ z dvoch ľudí. Situácia sa však nezlepšuje, ba čo viac, chrobák sa otáča priamo na vás. Strach sa dá cítiť všade (už len preto, že ste sa pred chvíľou pomočili). Zrazu sa z nenazdajky objaví mecha – Armor Shrike. Začne útočiť na hmyzáka. Boj nanešťastie prehráva. Čo teraz? Už len zavrieť oči a zistiť, že to bola len nepríjemná nočná mora. To však nie je prípad Judžiho Kaida, ktorý sa do tejto nočnej mory preberie.

História + čosi zo súčasnej situácie

Píše sa rok 2009. Judži si ako obyčajný chlapec žije svoj pokojný život, až pokiaľ mu nediagnostikujú chorobu. Tú však nie je možné vyliečiť metódami, ktorými medicína momentálne disponuje. A tak sa Judži spolu s ďalšími tisíckami ľudí rozhodne stať spáčom (sleeper) a nechá sa uspať na dva-tri roky, pokým sa choroba lepšie nepreskúma a nenájde sa na ňu patričná liečba.

Kdesi sa však stala chyba. Judži sa zobúdza o 22 rokov neskôr (pre pomalších počtárov je to rok 2031) do absolútne zničeného sveta. Ľudstvo v ňom čelí absolútnemu vyhladeniu. Všetko sa začalo 14 rokov predtým, ako sa Judži prebudil (2017). S týmto rokom sa datuje prvý zaznamenaný výskyt Blue, aj keď nie je známe, ako dlho Blue existujú. Spočiatku sa domnievalo, že Blue boli biologická zbraň, ale čoskoro sa zistilo, že tomu bolo trošku inak. Blue dokážu zmeniť nielen hmotu organickú, ale aj anorganickú, na energiu, čím sa im moderná civilizácia na svojom vrchole stala skvelou hostinou. Svojim enormným množstvom, rýchlou evolúciou a jediným zraniteľným bodom – jadrom – ľuďom hrozilo skoré vyhladenie. Ľudia sú však vynaliezaví, a tak si našli útočisko, kam Blue nemôžu – orbitálnu stanicu Second Earth.

Späť k deju

Už už to vyzerá, že Judžiho úloha v seriáli končí, keď sa však mecha pozbiera a zachráni ho pred istou skazou. Pilotom Armor Shrike-u je Marlene Angel, členka týmu, ktorý má zachrániť čím viac spáčov. Misia je jasná, a to dostať Judžiho na Second Earth. Nanešťastie, základňa je napadnutá, väčšina tímu je mŕtva. A tak začína cesta skoro cez celú Áziu k najbližšej základni. Cestou sa vyjasňujú charaktery, Judži sa dokonca naučí ovládať Armor Shrike – nechce sa len tak stať potravou pre Blue – a Marlene, ktorá sa na začiatku zdá ako kus ľadu, sa pomaly roztápa.

Po príjazde na Second Earth do seba jednotlivé kúsky skladačky konečne začínajú zapadať. A na otázky, ktoré ste si doposiaľ kládli; ako napríklad čo sa stane s našimi hrdinami (OMG, no kto by si nekládol takú otázku?:D), načo Second Earth vlastne potrebuje spáčov, a v konečnom dôsledku aj prečo vznikli Blue a aký je ich zmysel…

Spracovanie

Blue Gender je z roku 1999, takže očarujúceho grafického spracovania sa radšej vopred vzdajte. Neznamená to však, že animácia je tu príťažou, práve naopak, pôsobila na mňa veľmi dobre 🙂 Dizajn mechov, ich pilotov, vojakov, masiek a nakoniec aj Blue je naozaj skvelý a originálny a súboje vierohodné, práve tak ako lietajúce končatiny a vnútornosti. Občas sa síce skreslenie objaví, ale nie je to nič hrozné…

S hudbou je na tom Blue Gender veľmi dobre. Hudobné motívy sú vynikajúce a perfektne vystihujú napätie, skľúčenosť, deštrukciu, akciu ale aj pomalšie, romantické motívy. Určite si každý nájde nejaký ten, čo sa mu naozaj zapáči.

Jednotlivé časti seriálu sú viac menej rozdelené do trojíc, resp. každé tri časti na seba užšie nadväzujú, čo znamená, že ďalšia trojica dielov sa posúva trošku ďalej v čase.

Záver

Blue Gender je tvrdé mecha ako sa patrí. Celým seriálom sa ťahá postapokalyptická nálada a priam z každého rohu na vás vytŕča rožky všadeprítomná smrť, beznádej, depresia, ale aj sila bojovať. Jednako si tu aj romantické dušičky tiež prídu na svoje. Blue Gender je teda skvelým skĺbením viacerých žánrov, z ktorých je každý spravený na výbornú. Chyby sa síce určite nájdu, ale keď vás Blue Gender chytí tak ako mňa, ani ich nepostrehnete.

Keď máte chuť na naozaj drsné postapokalyptické mecha s nejakou tou romantikou, vaša voľba je viac ako jasná 😉 Okrem toho, seriál by mali pozerať vyššie vekové kategórie 15+, či už kvôli násiliu, nejakej tej nahotinke, ale aj koncu, nad ktorým by ste sa mali zamyslieť.

Japonský názov: BLUE GENDER
Anglický názov: Blue Gender
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 1999

Zdroj: archív gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.