V roku 1987 vyšiel francúzsky animovaný seriál s náučnou tematikou Bol raz jeden život (českí susedia budú poznať pod Byl jednou jeden… život). Tento dvadsaťšesť epizódový skvost učil deti ako funguje ľudské telo. Zábavný faktor sa skĺbil s náučným v tom najlepšom svetle. Kto by povedal, že Japonci časom vydajú „svoju verziu“ tohto veľdiela, v podobe šesťzväzkovej mangy od autorky Akane Šimizu v roku 2015, ktorá bola v roku 2018 adaptovaná do TV série s trinástimi epizódami.
Bunky v ľudskom tele nikdy nespia. Pracujú tvrdo bez prestávky a každý deň na ne striehne väčšia či menšia prekážka. Niekedy to je len klasický stres oslabujúci organizmus, inokedy parazity, vírusy či závažnejšie choroby. Červená krvinka AE3803 je v tomto perfektnom ľudskom stroji nová a ešte stále zaostáva, navyše sa zdá, že jej orientačný zmysel v obrovskom svete ľudského tela nie je najlepší. Pracuje však tvrdo aby doniesla kyslík všetkým obyvateľom. Biela krvinka U-1146 má zase plné ruky práce s obranou organizmu. Túto extrémne nebezpečnú prácu berie veľmi vážne, je na ňom, aby obránila úsmevy ostatných buniek. Keď všetky bunky spolu spolupracujú, dokážu skutočné zázraky. A presne tak to má byť, inak by človek nemohol existovať.
Roztomilé oddychové pozeranie je najlepšia definícia tohto anime. Divákov láka zaujímavá premisa personifikovaného mikrosveta. Čo také môže „bežný deň“ červenej krvinky obsahovať? Ako krvinka AE3803 plní svoju prácu, stretáva množstvo iných dôležitých pracovníkov a navštevuje rôzne dôležité destinácie viacerých dôležitých orgánov. Každý orgán je hlboko špecializovaný, funguje na iných princípoch a vďaka tomu sa divák dozvedá základné fakty o tele a zároveň má každou epizódou iné dobrodružstvo. Teda asi tak do polovice série.V druhej polovici seriálu začala klesať kvalita ako rozprávania, tak aj animácie. Autorom (teda zrejme autorke mangy, Akane Šimizu) sa očividne nechcelo ísť do príliš detailnej biológie a tak išli objavy do úzadia a dopredu sa predral primitívny príbeh. Ako že sa im to len podarilo? Pomerne jednoducho, stačilo vybrať troch protagonistov z troch odlišných buniek a dať im jedinečné právo personality. Biela krvinka, ktorá prejavuje city? Prečo nie, veď niekde sme počuli, že romantická komédia teraz fičí. A zrazu sa ten pekný domček z karát rozpadol. Zaujímavé anime sa stalo ďalšou tuctovou záležitosťou. Aká škoda… Nehovoriac o tom, že všetky ostatné bunky majú kolektívne uvažovanie a ani raz nie je ukázaná jediná scéna, ktorá by to vyvrátila.
Čo sa týka animácie, u šónen anime nie je žiadnou novinkou, keď sa niektoré scény recyklujú. Keď ale recyklovanie začne byť až príliš okaté, ničí to celý zážitok z pozerania ešte viac. Vyzeralo to, že tvorcom začali dochádzať peniaze a posledné dve epizódy už na tom boli tak zle, ako keby ich robili na kolene dvaja ľudia. Na začiatku to bolo ale pekné pozeranie, súboje boli parodické a najviac mi pripomínali One-punch mana. Vírusy majú zaujímavé a zábavné dizajny, ktoré neomrzeli, väčšinu času som sa na nich nasmiala.Tie emócie a slabý dej mi ale pripomenulo bežnú anime montáž, hlavne keď sa do anime dostala úplne zbytočná dráma. Snaha o citové putá, ktoré samozrejme nikdy nemôžu fungovať… teda ehm, och čo ak v našom tele majú bunky naozaj možnosť prejavenia nejakej náklonnosti medzi sebou? Spoja sa ostatné bunky proti niečomu takému alebo? Uff, zahoďme tieto divné úvahy… Všetci vieme, že niečo také sa nedeje, bunky v tomto anime vyzerajú síce ako ľudia, ale to je tak všetko. Žiadne iné ľudské atribúty by nikdy nemali mať.
Podtrhnuté a podčiarknuté, Hataraku Saibó vyzeralo veľmi sľubne, jednoduchá ale pekná animácia bola sympatická, prostredie zaujímavé a postavy unikátne. Niekde v polovici sa však zo série stal úplne obyčajný šónen s klišé príbehom, suchším humorom a nútenou drámou. Stojí za pozretie? To už záleží na vás. Pokiaľ máte veľa času a neviete čo pozrieť, nech sa páči. Pokiaľ ale času máte málo a musíte vyberať kvalitu nad kvantitou, asi toto anime nebude najlepšou voľbou.
Japonský názov: はたらく細胞
Anglický prepis: Hataraku Saibou
Anglický názov: Cells at Work!
Počet epizód: 13 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2018