One-Punch Man

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Väčšina hrdinov v anime je veľmi príťažlivá, „cool“ a sú to buď vlci samotári alebo naopak všetkými milované zlatíčka mnohokrát s depresívnou minulosťou, ktorá ich namotivovala stať sa tým, kým sú. No a potom tu je Saitama… Hrdina, pretože ho to baví. Je Saitama super „cool“ s perfektným három na hlave? Hrdina, ktorý v priebehu série padne voči nepriateľovi, stále vyzerá super a emotívne, až s ním súcitíme a nakoniec sa ako najväčší šéf postaví prehnane silnému nepriateľovi a zvedie taký súboj, že o ňom budú spievať  v legendách len na základe sily viery a nejakému tréningu medzi tým? Povedzme si na rovinu, keby áno, bolo by to len ďalšie tuctové anime do počtu.

Saitama je dobrák od kosti, ktorý si nedokázal nájsť prácu a tak nejako po záchrane jedného chlapca sa stal hrdinom. Presnejšie, rozhodol sa už prácu nehľadať a jedným hrdinom sa stať. Trénoval tak neúnavne, až mu vypadali všetky vlasy. Na úkor svojho účesu ale získal ohromnú silu. Super Saiyan bez vlasov z neho asi nebude, jeho sila je však určite „over 9000“. Náš hrdina tak postupne sníva o rovnocennom nepriateľovi, ktorého by neporazil len jedným úderom.

Saitama: „Stal som sa príliš silným.“

Podobne ako u Gintokiho z Gintamy, ani Saitamovi nejde nič podľa plánu. Aj napriek ohromným zásluhám, jediný človek, ktorý ho uznáva, nie je ani človekom, ale kyborgom a je ním mladík menom Genos. Tu si už môžeme všimnúť prvé prvky paródie, kedy Genos je klasickým charakterom s tragickou minulosťou, ktorá ho donútila stať sa mocným kvôli pomste.  Nakoniec na neho spraví dojem Saitama, ktorý sa s tým nepára a jednou „fackou“ dostane silného protivníka. Odvtedy je jeho lojálnym žiakom a jediným, kto si Saitamy vždy zastane.

Jednoduchý dizajn s farbami klasickými pre supermarketové akcie, žlto-červená kombinácia s bielym plášťom dávajú najavo Saitamove „I don‘t care“ a jeho postojom jednoduchého človeka.  Akcie v supermarketoch sú naozaj viac závažné, ako monštrum ničiace mesto.

Animácia je špecifická hlavne v prípade súbojov. Každý súboj má iný animačný štýl pripomínajúci anime od Kill la Kill, cez Bleach, až po One Piece a Dragon Ball. Mix štýlov u súbojov pôsobí experimentálne, ale veľmi sviežo a zaujímavo, kedy sa nedá spadnúť do stereotypu, ako to už u šónenov preplnených bitkami býva. Humorom a postavami sa podobá už spomínanej Gintame a názvy útokov dodávajú nádych diel ako všetkými deťmi z 90-tych rokov milovanými Power Rangers.

Saitama: „Po sebe idúce úplne normálne údery!“

Pre človeka, ktorý videl príliš veľa akčných anime orientovaných na mladistvých, musím povedať, že miestami to síce bolo všetko fakt super, mala som však aj pocit, kedy mi anime nedávalo dostatok zábavy, ako by si človek prial. Predsa len, je iné hodnotiť anime ako obyčajný divák nadšený z dobrého kúsku a človeka ako ja, ktorý pozerá anime už jedno desaťročie, s desiatkami až stovkami podobných animačných pokusov na zozname pozretých.

Protivník: „Zatiaľ čo moja rasa prežila v najhorších podmienkach… Ja sám osobne mám neskutočné regeneračné schopnosti mimo tvojho chápania. Len sústredením energie dokážem okamžite zregenerovať poškodené časti, ale ty budeš mať len viac a viac zranení…“
Saitama: „Sklapni.“
Protivník: „Hmm?“
Saitama: „Bla, bla, bla. Si s tým hotový?“

Každopádne One Punch Man je veľkým hitom roku 2015 a určite si ten vrchol roku 2015 zaslúži. Dáva nám príklad toho, že anime stále môže priniesť dobrý zážitok. Som nesmierne rada, že sa vyhol nádoru menom fanservis, ktorý sa ako rakovina šíri medzi takmer všetkou japonskou animovanou tvorbou.

Japonský názov: ワンパンマン
Anglický prepis: Wanpanman
Anglický názov: One Punch Man
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2015

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.