Tate no Júša no Nariagari

0 komentárov

Štyria hrdinovia majú zachrániť kráľovstvo Melromarc pred zánikom. Štyria mladí muži, ktorí boli originálne obyčajní bežní ľudia z moderného Japonska. To bolo predtým, než ich záhadne teleportovalo do fantasy krajiny, kde od nich každý očakáva, že budú bojovať proti katastrofickým vlnám, ktoré kráľovstvo sužujú. Meč, kopija, luk a štít. Každý z hrdinov má svoju ikonickú zbraň. Len chudák Naofumi Iwatani, náš hlavný hrdina, skončil so štítom. Defenzívna zbraň bez útoku nie je veľmi ideálna a z nejakého dôvodu sa tiež zdá, že ostatní ním opovrhujú. A to ešte netuší, že škaredé pohľady sú to najmenšie čo ho čaká…

Hodený do nebezpečného sveta s neistým osudom Naofumi musí prežiť a nájsť spôsob ako prejsť do útoku. Vlny sú najväčším rizikom, ale nesmie podceniť ani nepriateľskosť lokálnych ľudí. Zlé jazyky šíria nepravdivé správy príliš rýchlo a slovo proti slovu je nič. A pretože je už tak všade videný ako ten zlý, prečo si s nimi tú hru na zlého nezahrať? Keď nemôže bojovať sám, môže mať na to svojho otroka. Financií veľa nemá, tak kúpi to najlacnejšie – choré dievča Raphtaliu. Nenávidený antihrdina a chorý otrok, skvelá dvojka. To ešte nikto netušil, ako veľmi tento pár podcenili.

Anime začalo skvelo, ale zážitok skazili hlavne dva faktory. Tým prvým je fakt, že pribudlo strašne veľa postáv, samozrejme väčšina sú peknučké dievčatá. Prečo si aspoň raz nemôžu Japonci odpustiť tie háremy? Taká škoda… A tým druhým klincom je fakt, že všetci okolo Naofumiho s výnimkou jeho partie sú maximálne hlúpe a vyslovene slepé stvorenia s výnimkou snáď dvoch osôb. Hlavne čo sa týka zvyšných troch hrdinov, také tupé hlavy to sú že to snáď nemyslia ani vážne. Hádajú sa ako malé deti, nie sú schopní poriadne uchopiť situáciu… proste katastrofa. Najhoršie na tom je, že sa z toho nie sú schopní poučiť aj keď sa niekoľkokrát spália.

Hlavný hrdina je sympatický. To je vďaka tomu, že je to úplne obyčajný človek, s obyčajnými hobby a tuctovou povahou. Veľa ľudí sa tak môže do jeho kože vcítiť a prežiť jeho strasti. Možno je až trochu moc šedá myška, ale lepšie ako všetci tí super úžasní taktici s obrovskou silou (Inaho Kaizuka, Šiba Tacuja, Kirito, Momonga… myslím na vás!)

Toto dielo je vlastne založené na tom, že všetci akosi hlavného hrdinu nenávidia kým on sa len chudák snaží existovať. Na začiatku je to skvelé, konečne trošku iný isekai odbočujúci od ostatných. Naozaj sa snaží, zlepšuje sa… a za celú sériu si to skoro nikto nevšimne. A keď aj áno, nikto mu neverí že to je jeho sila. Aj keď zachráni desiatky, ak nie stovky ľudí, stále sú všetci slepí. Niečo také potom začne byť skôr otravné a demotivujúce už aj pre diváka.

Na koniec tak môžem zhodnotiť, že Tate no júša no nariagari je zaujímavý isekai, ktorý má svoje muchy ale všeobecne nie je až tak k zahodeniu. Je fajn vidieť protagonistu, ktorý musí na sebe makať. Na druhú stranu neprináša nič špeciálneho. Hlúposť väčšiny postáv je asi najväčším mínusom tejto série. Určite to je ale lepšie dielo, ako napríklad Overlord, ktorý ma neoslovil vôbec.

Japonský názov: 盾の勇者の成り上がり
Anglický prepis: Tate no Yuusha no Nariagari
Anglický názov: The Rising of the Shield Hero
Počet epizód: 25 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2019

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.