Zabiják démonů 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Kimecu no Jaiba, Demon Slayer, Zabiják démonů. Je úplne jedno, ktorý názov preferujete, dôležité je, že sa na náš malý manga trh dostal ďalší zaujímavý kúsok. Táto séria je v Japonsku tak populárna, že film Mugen Ressha-hen (2020) prekonal svojím ziskom legendárnu Cestu do fantázie.

Historickej mangy a anime plných démonov, samurajov, súbojov a nadprirodzena je neúrekom. Dá sa povedať, že častejšieho úkazu možno ani nie je (dobre, dobre, isekai žáner je momentálne asi častejší, ale to začalo platiť až v posledných pár rokoch). V roku 2016 do studnice historickej samuraj mangy plnej démonov prispel autor Kojoharu Gotóge. Pretože zrovna ja som ešte vyrastala na tomto žánri a bola som ho presýtená, na Kimecu no Jaiba som len mrkla, povedala si, že možno inokedy a potom som sa k nemu už nevrátila. A medzitým manga začala pomaly lámať rekordy kadiaľ sa dalo až nakoniec prekonala legendárny One Piece. Pravý dôvod k sérii pričuchnúť mi dalo až vydavateľstvo Crew, pretože táto zaujímavá manga je teraz už aj v češtine.

Dej
Tandžiró Kamado žije v období Taišó a je to úplne obyčajný chlapec starajúci sa o rodinu bez otca. Majú toho málo, ale majú sa radi. Táto rodinná idyla bohužiaľ už onedlho skončí. Keď sa jedného dňa vracia domov po predaji uhlia, nájde svoju rodinu vyvraždenú. Masaker má na svedomí démon, tvor podobný človeku živiaci sa ľudským mäsom. Prežila len Tandžiróva sestra Nezuko, ktorá sa sama premení na démonku. Súrodenci sa spolu teda musia vydať na cestu s dvoma cieľmi: premeniť Nezuko späť na človeka a pomstiť sa vrahovi.

Príbeh je pomerne bežná záležitosť, cieľom hlavných hrdinov je pomsta, eradikácia démonov a získanie informácií. To samozrejme znamená putovanie po krajine, tentokrát po Japonsku v období Taišó (1912 – 1926), čo je zmena oproti bežne používanej perióde Edo (1603 – 1867) či Sengoku (1467 – 1615). Taišó bolo krátke obdobie, ale dosť dynamické. V tejto perióde sa začína miešať západná kultúra s domácou, pre politickú scénu je však veľmi pokojná, známa aj ako Taišó demokracia. Po lesoch preto nepobehujú žiadni rónini a v mestách je bežné vidieť ľudí oblečených v západných oblekoch.

Na príbehu postavenom na pomste pochopiteľne nie je nič zvláštne. Čo je dôležité je, ako autor príbeh pojme a spracuje. Tipovať koniec nie je ťažké pri týchto typoch deja, ale možno autor prekvapí rôznymi zvratmi alebo vašu pozornosť odvedie majstrovsky spracovaná interakcia, emotívnosť, nejaké tie bočné dejové línie… A to ma posúva k spracovaniu tejto knižky.

Spracovanie
Kresba je veľmi pekná. Postavy majú zaujímavé dizajny, Nezuko pôsobí veľmi roztomilo a nevinne. Za mňa je len skvelé, že sa autorka nesnažila Nezuko spraviť príliš roztomilou len aby potešila určitých fanúšikov. Pre tento žáner kresba pôsobí nadštandardne a dobre sa na panely pozerá. Bohužiaľ horšie sú na tom dialógy. Pôsobia neprirodzeno, mierne hlúpučko. Preto prvý zväzok niekedy pôsobí infantilne, ako keby bol pre deti od kategórie 12+, ale skutočnosť je taká, že séria je určená skôr kategórii minimálne od 15+. Postavy majú veľkú potrebu všetko vysvetlovať viac ako je treba a menovanie útokov počas súbojov nie je šťastné riešenie. Tie horšie stránky sú našťastie balancované zaujímavými postavami a emotívnym príbehom.

Verdikt
Recenzovať prvé zväzky dlhých sérií je veľmi ťažké. Prvá kniha musí predstaviť postavy, vysvetliť princípy, navodiť atmosféru, načať príbeh… Proste príliš veľa faktorov aby sa dalo na jednej knihe posúdiť celú sériu. Autori to nemajú ľahké a veľmi málo z nich zvládne úvodné kapitoly majstrovsky. Často je potom úvod do diela niečo úplne iné ako zamýšľali. Po prečítaní prvého zväzku som sa rozhodla pozrieť anime, takže viem kam manga cieli, a musím konštatovať že túto mangu naozaj nemôžete súdiť podľa prvej knihy. Tá na mňa neurobila až tak veľký dojem. Lenže je len prvá a ja viem, že v tomto príbehu sa oplatí pokračovať ďalej. Pokiaľ si anime pozrieť nechcete, ale o mangu záujem máte, prosím, len do toho.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Zabiják Démonů (23 zväzkov)
  • Autor: Kojoharu Gotóge
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 196
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2021
  • ISBN: 9788074499692

Ďakujem vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.