Aldnoah.Zero

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Mecha je môj asi najobľúbenejší žáner spolu s kyberpunkom. Preto keď som videla oficiálne obrázky Aldnoah.Zero s oranžovou jednotkou, tak som neváhala a  toto anime si zohnala.

Asi najpopulárnejším motívom u mecha bývajú mladí študenti zatiahnutí do vojny. Tak tomu nebude inak ani tu. Klasický dej začína doma u jedného zo študentov a jeho sestrou pri raňajkách. Sestra je skúseným vojakom, zatiaľ čo mladší brat Inaho je len študentíkom na škole. Aby sme však začali pekne po poriadku, uvediem to aspoň do základného deja…

Ľudia zo Zeme našli na Mesiaci teleport na Mars. Tí, čo sa na Marse usadili tam objavili pozostatky mimozemskej civilizácie s oveľa vyspelejšou technológiou ako na Zemi. Túto technológiu nazvali Aldnoah. Aldnoah viedol k založeniu impéria Vers a následnej deklarácii vojny Terranom, ľuďom zo Zeme. Počas vojny však teleport na Mesiaci explodoval spolu s celým vesmírnym telesom a to viedlo k dočasnému, veľmi krehkému mieru.

Pätnásť rokov neskôr sa dostávame práve k študentovi Inahovi Kaizukovi, ktorý videl ako bol na vyslankyňu z Marsu na Zemi, princeznú Asseylum Vers Allusia, spáchaný atentát. Mier tak bol samozrejme veľmi rýchlo ukončený, jedna škola s pár študentmi sa však ocitla práve v strede vojny len s cvičnými školskými mecha jednotkami.

Áno, musíme uznať, že je v dnešnej dobe veľmi ťažké vymyslieť dobrý dej, hlavne ak ide o mecha a sci-fi anime, kde je vojna ústredný motív. Neznamená to však, že teraz budú tvorcovia vykrádať iné anime ako sú slávne Gundamy. Kto videl Gundam Seed, určite mu to príde podobné. Chlapec v tínedžerských rokoch je z nenazdania zatiahnutý do vojny, ktorý navyše aj napriek nulovým skúsenostiam stále porazí nepriateľa ako domček z karát. Navyše tu ide o krehký mier medzi „vesmírnymi ľuďmi“ a „pozemšťanmi“ (Nie, pozemšťan nechce žiadny tablet ty zelená potvora), ktorý na začiatku anime vypukne do vojny. Tá správna otázka teraz znie, opísala som dej Gundam Seed alebo Aldnoah.Zero? Prakticky som opísala, bohužiaľ, oboje.

Kira, hlavný charakter série Gundam Seed však má aspoň nejaké dobré kvality a dej Gundamov je obsiahlejší a ide viac do medziľudských vzťahov. Lež Inaho sa na začiatku javí ako úplne spomalený, lenivý či dokonca troška retardovaný (?). Začala vojna, radšej si dorobím raňajky… Ahoj sestra, dáš si raňajky?… Aha, ja nemám robiť raňajky, mám sa schovať? OK… Tento istý spomalenec je však zároveň aj skrytý taktický génius a perfektný pilot. Súboje sú v anime hlavnou prednosťou a je to jedna z tých mála vecí, ktoré hovoria človeku: „ešte stále sa tá katastrofa môže zmeniť v lepšie, tento boj bol fakt epický.“

Počas celých 12 epizód nečakajte žiadny vývoj postáv. Hlúpy ostane hlúpym, tichý tichým a ten s nenávisťou tiež názor nezmení. Povedala by som, neberte túto sériu vážne. Počas celej série sa pozeráte na mladíka s kamennou tvárou ako perfektne pomocou najprefíkanejších taktík ničí svojich oponentov a na druhého mládenca, ktorý má očividne citovú krízu a problémy s dôverou. Koniec vás úplne odrovná v zmysle „toto nemôžete myslieť vážne…“ Do toho sa zamieša jedno dievča s pokusom o planú romantiku a lásku. Ťažko povedať kde alebo kedy vlastne sa medzi postavami nejaké puto vyvinulo, i keď tomu posledné chvíle anime nasvedčovali. Aby som to anime ale len nezhadzovala, musím spomenúť, že hudba je na druhú stranu brilantná. Na chvíľku vám dáva možnosť zabudnúť na katastrofy celého deja a plne sa vnoriť do boja s impozantným soundtrackom. Hudbu zložil Hirojuki Sawano, skladateľ známy aj z iných sérií ako sú Kill la Kill, Seraph of the End alebo ďalšie mecha anime Mobile Suit Gundam Unicorn. Medzi spevácke hviezdy celého OST sa radí Mika Kobajaši s jej zapamätateľnou piesňou BRE@TH//LESS, ktorá vás počas anime odrovná.

Sumár sumárum, toto anime sa nedá brať vážne a určite si na ňom náročnejší divák nezgustne. Pre začiatočníkov mecha žánru a nenáročných je to slušná oddychovka, nejaké úžasné a zaujímavé myšlienky tu však netreba hľadať. Ak sa vám nechce na tento kúsok mrhať časom, aspoň hudba z neho vám určite ulahodí ušiam a možno si tak spestríte hudobný repertoár.

Japonský názov: アルドノア・ゼロ
Anglický prepis: Aldnoah.Zero
Anglický názov: Aldnoah.Zero
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2014

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.