Xenoforming – prvý stret

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Roman Porubský bude momentálne asi meno každému neznáme. Teda pokiaľ práve nie ste jeho známy, kamarát, rodina, kolega… A aj napriek tomu sa ku mne v skorej jeseni 2016 dostala reklama na nenápadnú knižku… Knižku, ktorá sa snažila preraziť do sveta cez projektový portál startovač.cz. Propagáciou sme sa snažili pomôcť aj my, i keď tam jej to veľmi pekne nevyšlo. V decembri však kniha nakoniec predsa len vyšla na náklady autora. A tak dva dni pred Vianocami pricestovalo poštou sci-fi XENOFORMING – PRVÝ STRET.

Dej sa točí v skorej budúcnosti roku 2024 okolo mladíka Olivera Krala. Oliver je klasický blondiak, ktorý by zapadol do davu, nebyť jeho zvláštnej farby očí. Mimo toho však až tak nevyniká, i keď musíme povedať, že je pomerne slušný stratég v strategických hrách. A presne hry sú jeden z dôvodov, ktoré ho pritiahnu na festival do Prahy. A ako to tak býva, kde sú festivaly, tam je mnoho ľudí a hocičo sa môže udiať. Napríklad taká bitka. Vzhľadom na dobrácku povahu sa Oliver nechá zatiahnuť do bitky, len aby ochránil dievča, ktoré ledva pozná. Po bitke sa však prebudí dezorientovaný v bielej miestnosti bez okien, s hlavou plnou otázok. Čo sa vlastne stalo a kde je to dievča bude musieť zistiť…

Dielo nie je nejak extra obsiahle, formátom sa podobá na A6, takže knižka sa zmestí pánom aj do vrecka a dámam do kabelky. Dokopy asi 300 strán však ponúka veľmi pekné oddychové čítanie. Cieľovú skupinu odhadujem predovšetkým na násťročnú mládež (15+) a mladých ľudí do 30 rokov. Knižka má jednoduchú, zato ale sympatickú obálku robenú anime štýlom. Na nej sa nachádza Oliver a musím podotknúť, že sa dosť podobá na autora, takže tuším, kde bola inšpirácia 🙂 Ilustrácie na anime štýl samozrejme nechýbajú ani vo vnútri, sú však čierno-biele, čo jej ale svedčí viac. Autorom kresieb je Marek Foltín.

Ilustrácie ale nie sú predsa to hlavné, tak sa poďme pozrieť viac na samotné dielo. Na začiatku ešte autor nebol dosť rozpísaný, tak prvé stránky pôsobili trošku neotesane, postupne sa ale zlepšoval a dotiahol to na nejakú tú úroveň. Dej je priamočiary, nie ale predvídateľný 100%. Nevadilo mi to a stále som knihu zhltla v autobuse na jedenkrát. Nájdu sa tu vplyvy rôznych japonských autorov ako sú Kamija Juu (No Game No Life), Tóno Mamare (Log Horizon), Okóči Ičiro (Code Geass), Ohba Cugumi (Death Note), Arakawa Hiromu (Fullmetal Alchemist) a Kawahara Reki (Sword Art Online), aspoň tak tvrdí autor. Z toho čo som videla ja, môžem povedať, že naozaj tam ten vplyv je, i keď mi prišiel viac nepatrný.

Medzi pomerne populárne prvky dnešných anime je tzv. OP charakter, teda mocná, často aj vševediaca postava. To sa nám odrazilo aj v Xenoformingu a ťažko usúdiť, či je to dobré alebo zlé, ostáva to zrejme na čitateľovom vkuse. Mimo toho som si všimla miernu podobnosť medzi Františkom Kotletom a jeho trilógii Hustej Nářez čo sa týka zápletiek. Netuším či Roman Porubský nejaké jeho dielo čítal, myslím si ale, že je to skôr náhoda. Samotným štýlom písania ale od seba autori majú ďaleko. Kotleta sa vyznačuje pomerne ostrým jazykom a nie veľmi lahodnými scénkami a samozrejme aj kopou sexu. Niečo také v tejto malej knižke hľadať nemusíme, dielo je plne prístupné širšej verejnosti bez pohoršení.

Ako nakoniec knihu ohodnotím som sa rozhodovala niekoľko dní. Zabavila som sa a zhltla som ju na posedenie, za čo si zaslúži uznanie, na druhú stranu tu je priestor na zlepšenie a navyše vďaka pokračovaniam (ktoré podľa slov autora môže byť 3 až 10 kníh) ostávame na konci mierne v napätí. Finálne tak mám pocit, že kniha mi veľa nedala.  Na pokračovanie sa ale teším a určite po ňom siahnem, pretože som tvor zvedavý. Pokiaľ tejto knihe chcete dať šancu aj vy, môžete si ju zakúpiť na oficiálnej webovej stránke či navštíviť facebook, kde sa dozviete, ktoré kníhkupectvá túto knihu predávajú alebo budú predávať.

  • Vydavateľstvo: samonáklad
  • Séria: Xenoforming (zatiaľ 1 kniha)
  • Autor: Roman Porubský
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: slovenský
  • Počet strán: 338
  • Rozmer: 148 x 105 mm
  • Rok vydania: 2016
  • ISBN: 978-80-972549-0-2

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.