Nacume Júdžinčó

Akane
0 komentárov

Dobrosrdečný a ohľaduplný hlavný hrdina Takahaši Nacume má schopnosť vidieť nadprirodzené bytosti, čo mu odjakživa spôsobovalo problémy. Akoby nie?! Snažte sa niečo vysvetliť tvrdohlavému duchovi, keď ostatným naokolo to pripadá, že sa hádate sami so sebou… Dôsledkom bolo, že si ho ako sirotu odmalička podávali príbuzní, až nakoniec skončil u milého bezdetného staršieho páru. Zamiloval si ich a za nič na svete by nechcel, aby ním začali Fudžiwarovci opovrhovať alebo aby sa im niečo stalo. Všetko, čo súvisí s nadprirodzeným preto pred nimi skrýva.

Nacumeho prirodzenej snahe ignorovať nadprirodzené stvorenia načisto zabráni „Kniha priateľov“, ktorú zdedí po svojej starkej Reiko. Jej schopnosti boli silnejšie a za života spútala v knihe prostredníctvom rôznych hier mnoho jókai. Za pomoci knihy Nacume objavuje nové uhly pohľadu na to, čomu sa snažil vyhýbať, ako aj ďalších ľudí s touto schopnosťou. Samota, ktorú mu schopnosť na jednej strane spôsobila vo svete ľudí, tak otvára dvere do vzťahov vo svete skrytom bežným ľuďom.

Kniha obsahuje mená duchov/démonov = jókai, čím ich púta k majiteľovi knihy zmluvným záväzkom. Majú o ňu záujem jednak tí, ktorých mená v nej boli uväznené a chcú sa oslobodiť, ako aj iní, ktorý by radi ovládali bytosti v nej vo svoj prospech. Ako vnuk Reiko môže Nacume jókai zo zväzku oslobodiť. Svoj voľný čas tak trávi predovšetkým vracaním mien tým, ktorí ho vyhľadajú. Nie všetci však prídu s dobrými úmyslami.

Najzaujímavejšie sú Nacumeho vzťahy – ako s jókai, tak aj s ľuďmi, ktorých v nadprirodzených súvislostiach stretáva, či už sa len mihnú v jednej epizóde, alebo ho sprevádzajú celým dejom. Každá prichádza s iným prístupom, vlastnosťami a v inej situácii, pod vplyvom čoho sa súčasne mení aj jeho vnútorný svet. Typickým stálym prvkom je Madara alias Njanko-sensei (pre neznalých, nyan/njan je citoslovce pre mňau). Mocný jókai veľkého vzrastu, ktorého normálne vidno v podobe tučného malého klbka – mačky pre šťastie, obľubujúcej hry a saké. Pod zámienkou, že po Nacumeho smrti sa knihy zmocní, zostáva pri ňom, chráni ho pred všemožnými nástrahami a učiteľsky komanduje a poúča chlapca, ktorý mu prirástol k srdcu.

Mali ste niekedy pocit, že hoci prakticky nič nerobíte, vôbec sa nenudíte? Užívate si okolie, či situáciu a len uvoľnene vnímate, čo Vám prináša? Toto anime pôsobí podobne. Upokojujúco-dojemný úryvok zo života so špeciálnym miestom v srdci diváka. Podčiarkuje to aj nádherná animácia a štýl kresby v duchu “v jednoduchosti je krása”.

Ležérny štýl aj postup deja je v správnom čase prepletený s viac či menej akčnejšími alebo humornými momentmi a zvláštnymi bytosťami, vďaka čomu pocit nudných scén nemá priestor. Súčasne necháva kúsok aj našej fantázii na dotvorenie a uvažovanie o myšlienkach, ktoré dej a postavy nastoľujú. Ak máte radi príbehy, ktoré vás mimovoľne vtiahnu do úvah a pôsobia priam upokojujúco, toto anime je pre vás ako stvorené. Malá kolekcia múdrostí a zamyslení z nie celkom obyčajného každodenného života.

Japonský názov: 夏目友人帳
Anglický prepis: Natsume Yuujinchou
Anglický názov: Natsume’s Book of Friends
Počet epizód: 13 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2008

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.