Sword Art Online: Aincrad 2

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Sword Art Online, smrtiace MMORPG bolo porazené. Kirito bol jeho súčasťou celé dva roky, než sa mu podarila hra poraziť. Spolu s ním sa o dobytie lietajúceho sveta Aincradu snažili ďalšie tisícky hráčov. Okrem dobyvateľov v smrtiacej hre uviazlo mnoho ďalších hráčov s rôznymi povolaniami a vlastnými príbehmi. V druhej knihe sa predstavia štyri takéto osoby, ktoré sa s hlavným hrdinom stretli a aspoň na chvíľku sa stali súčasťou jeho príbehu. Krotiteľka šeliem Silica, kováčka Lisbeth, záhadné dievčatko Jui a nesmelá Sači, na ktorú Kirito nikdy nezabudne.

Odlišný zážitok od prvej knihy

Jednotka sa čítala prakticky sama. Je to pre jej veľmi jednoduchý štýl rozprávania, ktorý sadne neskúseným čitateľom. Fanúšik literatúry sa na SAO pozeral inak, kniha bola v lepšom prípade nudná a urýchlená, v tom horšom naozaj nečitateľná. Sword Art Online nevznikol ako román pre literárnych gurmánov. Je to knižka určená fanúšikom anime a hier, ľuďom, ktorí knihy často v ruke nedržia. A to nemyslím v zlom, ale rozčítaný človek má vyššie nároky, podobne ako skúsený hráč videohier oproti laikovi. Sword Art Online je výstrel jedného pána, ktorý od detstva rád hrával hry a čítal mangu. Výstrel, ktorý trafil do čierneho v prípade podobných ľudí a naopak, úplne minul cieľ u ostatných.

Kým prvý diel využíval rýchle a jednoduché rozprávanie neustále dodávajúc nové informácie pre nenásytníkov, dvojka zvolí formát štyroch separátnych príbehov v rozličných časových úsekoch dobývania Aincradu. Dozviete sa viac o svete Aincradu a trochu aj o Kiritovi. Každý príbeh je podaný inou rýchlosťou, napríklad dobrodružstvo Kirita s Lisbeth sa udeje behom dvoch dní, kým rozprávanie o členke guildy Sači pokrýva dva mesiace. Preto si cením anime o niečo viac, vďaka chronologickému spracovaniu pôsobí lepším dojmom.

Štyri príbehy, štyri dievčatá mimo Asuny

Štyri príbehy, ktoré mohli bez problémov byť zakomponované do hlavného deja hneď od začiatku. Prečo tomu tak nie je? Pretože autor pôvodne písal Sword Art Online do súťaže ako krátky príbeh. Nasledovne SAO vydával ako web novelu sedem rokov, než príbeh vyšiel knižne. Reki Kawahara mohol zvoliť kompletnú prestavbu príbehu a všetko prepísať, čím by zdvihol kvalitu. Miesto toho ale písal ďalej bez lepšieho zakomponovania všetkých ideí do jedného celku.

Pre rozkúskovanie príbehov týmto spôsobom začal do očí biť fanservis, ktorý by inak o niečo viac zapadol. Anime sériu si pamätám ako dobrú akciu s epickými súbojmi, zatiaľ čo na fanservis som skoro úplne zabudla. Druhá kniha Aincradu je v TV sérii zakomponovaná v epizódach 3, 4, 7 a 11 – 12.

Prvé dievča, Silica, má ešte len 13 rokov. Príbeh rozpráva zo svojho pohľadu. Silica je malou celebritou, pretože patrí k vzácnym krotiteľom šeliem. Aj keď má 13, autor nemá problém so sexualizáciou tejto postavy. Aby vykreslil ďalšie postavy v lom svetle, nerobí mu problém spomenúť nátlak mužov na toto dievča. Našťastie obranný mechanizmus hry zabraňuje čomukoľvek traumatickému. Samozrejme, Silica sa do Kirita zaľúbi, pretože to je v šónenoch bežné a ani tu to nie je inak. Mohla ho vidieť viac ako brata, ale nie, pre ňu je Kirito potenciálny partner. Ak neveríte v lásku na prvý pohľad, minimálne tu musela zafungovať. Za tú krátku dobu Silica pocíti ako sa jej rozlieva teplo v hrudi aj bolesť prichádzajúca s realizáciou.

Začína to tu smrdieť háremom… Lisbeth začína ako sebestačná kováčka s vlastným cieľom, až pokým nestretne hlavného hrdinu. Našetrí si na vlastný podnik, robí to v čom je dobrá a baví ju to. Potom všetko čo vydobyla skoro zahodí za hlavu pre jedného chlapca. Láska robí divy, ale ani Lisbeth nebola s Kiritom tak dlho, aby si vypestovala naozajstné city.

Tretí príbeh je podaný očami Asuny.  Asuna s Kiritom pri ich dovolenke nájdu záhadné dievčatko Jui. Je prekvapivé, že tento emočne najťažší príbeh nie je v prvej knihe vôbec spomínaný. Autor ho asi vymyslel až potom, ale takto to skôr vyzerá, ako keby pre hlavné postavy celá záležitosť nemala žiadnu váhu. Okrem drámy, ktorá bola skvelá, bola táto poviedka zároveň najviac nelogická čo sa stavby sveta/súbojov týka.

Štvrtý príbeh rozpráva Kirito sám, spomína na dôvod, prečo sa stal sólistom. Na ustráchanú Sači a jej kamarátov. Niečo málo bolo predostreté už predtým, ale tu sa konečne čitateľ dozvedá celú pravdu. Dej sa točí okolo vianočného questu, ktorý je opradený legendami. Jednou z nich je aj možnosť legendárneho dropu, ktorý dokáže oživiť mŕtvych. V prvej knihe nie je vôbec vysvetlené, prečo sa hlavný hrdina vyhýba družinám a odmieta prijať guildy. Dozvieme sa konečne, prečo ho tak silno ťažia výčitky. Retrospektívne podanie deja je trochu na škodu, ale inak to bola najsilnejšia časť knihy.

Verdikt

Druhá kniha je kvalitou veľmi podobná jednotke. Komu sa nepáčila, toho neohúri ani dvojka. Kto SAO hltal už v prvej knihe, zrejme sa mu bude páčiť aj pokračovanie, záleží od preferencie. Nie každý bude spokojný s poviedkovým formátom, ale všeobecne sa jedná o podobné dielo. Autor sa v písaní od svojej prvej knihy nezlepšil, stále sa niekam ponáhľa a nič dostatočne neopisuje.

Reki Kawahara musí zapracovať na zobrazení nepriateľov. Mimo bossov sú tí ľudskí nepriatelia vo svete Aincradu slabí a veľmi neunikátni. Postavy samé o sebe sú dosť zaujímavé, v kombinácii s kresbou od abeca patria k tomu lepšiemu čo tento žáner ponúka. Je ale škoda, že im nedáva dosť priestoru, aby sa predviedli v plnom svetle. Všade je Kirito, a na ostatné postavy zabúda. Svet Aincradu je pritom tak bohatý a zaujímavý, nečudo že učaroval toľkým ľuďom. Autor proste premrhal skvelý potenciál a je to veľká škoda.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Autor: Reki Kawahara (príbeh), abec (ilustrácie)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 332
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9788076792203

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.