Takopího prvotní hřích 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Takopí je malinký chobotničkový mimozemšťan. Pochádza zo Šťastnej planéty a jeho poslaním je šíriť šťastie. Jeho prvou výzvou na Zemi je rozveseliť malú Šizuku, ktorú spoznal ako prvú. Jednoduchá vec sa ukázala ako nesplniteľná. Takopí, ktorý nepozná hrôzy ľudskej spoločnosti netuší, ako si poradiť. Podarí sa mu Šizuku nakoniec rozveseliť?

Pripravte sa na obrovskú dávku tragédie a beznádeje. Šizuka má len deväť rokov, ale v živote poznala šťastia len veľmi málo. Momentálne jej život naruby, o žiadnej radosti sa nedá hovoriť. V škole je šikanovaná, rodinná situácia nie je dobrá. Jej jediným vytrhnutím zo škaredej reality je jej psík Ťapka.

Nepoškvrnená chobotnička

Takopí vyzerá ako jedna z tých milých plyšových chobotničiek s vymeniteľným milým a naštvaným výrazom. Nikdy nezažil negatívne pocity, nechápe, čo je zlo. Na začiatku preto vôbec netuší, čo sa so Šizukou deje. Prečo sa neusmieva, aj keď jej ukazuje neuveriteľné mimozemské vynálezy? Naozaj sa nechce naučiť lietať? Čo pre ňu môže spraviť, aby konečne videl jej úsmev?

Jeho nepochopenie situácie nakoniec neprináša radosť, ale ďalšie utrpenie. A tak to Takopí skúša znovu, znovu, znovu… Vždy keď sa vyhne jednému zlu, vyhrá ďalšie. Kde je tomu koniec?

Takopí je ako malé nevyspelé dieťa, ktoré si predstavuje realitu inak ako my. Zatiaľ čo dospelí a bohužiaľ, aj mnohé deti, denne čelia rôznym výzvam, mimozemšťan nič také nezažil. Nevie, čo je to strach, nechápe, že existuje nenávisť a existujú ľudia, ktorí dokážu ubližovať. Aj keď zažije negatívne skúsenosti, nedokáže povedať, prečo sa tak stalo. K výsledku sa snaží dostať najstaršou možnou metódou: pokus-omyl.

Dobrý úmysel páchajúci zlo

Kde je hranica medzi dobrom a zlom? Že to myslíme dobre ešte nič neznamená. Naozaj svojou akciou pomáhame? To je niečo, čo si vyspelý človek dokáže povedať. Sebareflexiu ale nemá každý a keď sa bavíme o deťoch, prípadne o ufónovi, nemôžeme s ňou rátať vôbec.

Najhoršie je, že Takopímu strašne držíte palce, aby sa jeho zámer šírenia radosti podaril. Lenže zároveň chápete, čo sa miesto toho deje a to priam bolí. Každou ďalšou pretočenou stránkou odhaľujete väčšiu a väčšiu tragédiu.

Či Takopí nad ťažkým osudom vyhrá, alebo zíde z cesty sa dozvieme v druhej knihe, ktorá vyjde už v júli. Táto séria je kratučká, ale už teraz je jasné, že s emóciami českých a slovenských fanúšikov mangy dobre zamáva.

Recenzovaná verzia:

  • Názov: Takopího prvotní hřích 1
  • Vydavateľstvo: Crew
  • Autor: Taizan5
  • Preklad: Matěj Vozábal
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 220
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2024
  • ISBN: 978-80-7679-579-2

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.