Nozaki, mistr romantiky 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Čijo sa zamilovala do spolužiaka Nozakiho. Bojí sa mu vyznať city a keď sa jej to konečne podarí, nezvolí najšťastnejšie slová a dôjde k nedorozumeniu. Nozaki s výrazom drsniaka je totiž autor šódžo mangy – romantickej mangy pre dievčatá. Vyznanie spolužiačky si pomýli so snahou skalopevnej fanúšičky dostať autogram.

Čijo sa ale nenechá odbiť, chytí sa príležitosti a stane sa jeho asistentkou. Keď kreslí romantickú mangu, musí predsa byť romantik! Ako sa míňajú panely a uzávierky, Čijo sa stáva svedkom mnohých strelených situácií…

Gekkan šódžo Nozaki-kun, teda Nozaki, mistr romantiky patrí k tzv. jonkoma (prípadne 4-koma) komiksom. To znamená, že na jednej stránke sú vždy štyri panely rovnakej veľkosti a číta sa zhora dole. Behom týchto štyroch panelov stihne autor vytvoriť scénu, vysvetliť príbeh, zvrtnúť vývoj deja a  dôjsť k záveru. Hlavným, ale nie výlučným, žánrom tohto formátu je komédia.

Keď je drsniacky spolužiak šódžo mangaka

Vďaka jonkoma formátu nemá manga súvislý príbeh. Každá stránka či súbor stránok je samostatná kapitola. Vadí to? Absolútne vôbec nie. Nozaki je tak srandovný, že k tomu klasický dej nepotrebujete. Nie je to tak, že by manga nemala žiadny príbeh. Čijo sa postupne na základe rôznych situácií a skúseností stretáva s ďalšími spolužiakmi a kolegami Nozakiho. Nestratila ani nádej na možnosť vyznania lásky, i keď ani po pár pokusoch nie je bližšie k cieľu. Mini kapitoly na seba nadväzujú, takže je to skoro ako normálna manga, len vynecháva pár panelov medzi scénami.

Skutočnými hviezdami série sú postavy. Už v prvej knihe vznikne slušná skvadra rozmanitých hrdinov. Každý z nich je srandovný iným smerom, vďaka čomu je každá konverzácia rozmanitá a plná humoru. Prekvapivo drží autorka vyváženosť medzi dievčatami a chlapcami. Dokonca je malá šanca, že by vám niektorá postava liezla na nervy, ako to u prestrelených komédií býva.  Ako postáv pribúda, dej sa stáva zaujímavejším a živším.

Izumi Cubaki, autorka romantických komédií

Autorka Izumi Cubaki debutovala už v roku 2002 s dielom Čidžimete Distance v časopise Hana to jume. Od roku 2007 do 2020 vydávala romantickú komédiu Oresama Teacher v bežnom manga formáte, ktorá skončila na dvadsiatom deviatom zväzku. Gekkan šódžo Nozaki-kun začala vydávať v roku 2011 online. Séria sa stala populárnou a vyšla anime adaptácia (2014, 12 epizód) aj audiodramatické CD. Autorka zdelila, že jej veľkou inšpiráciou je Jošihiro Togaši, autor Ju Ju Hakušo.

Kresba je veľmi pekná. Aj keď jonkoma formát nepovoľuje hru panelov, autorka si našla spôsob, ako zaujať. Bol by hriech, keby manga o tvorbe mangy nemala detailnú kresbu. Tónovanie, inking,  detaily, rozličný štýl kresby pre Nozakiho mangu. Dôraz na detail je z tohto diela naozaj cítiť.

Všeobecne preto môžem zhrnúť, že Nozaki, mistr romantiky pridal do studnice českej mangy nielen prvú jonkomu, ale ešte aj romantickú komédiu, aká tu chýbala. Dobre, možno to nie je úplne romantika, ale komédia to je excelentná.

Recenzovaná verzia:

  • Názov: Nozaki, mistr romantiky
  • Vydavateľstvo: Egmont
  • Autor: Izumi Cubaki
  • Preklad: Jakub Stříbrný
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 154
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2024
  • ISBN: 978-80-2525-800-2

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.