Takopího prvotní hřích – nový manga příběh o marnosti osudu

Otaku Nest
0 komentárov

Když začalo Nakladatelství CREW s mangou, začalo vydáváním napínavých a akčních příběhů. Rychle se ale začaly objevovat i sci-fi komiksy, horory, časem i romantika, ale v poslední době i dramata a vážnější příběhy. Do této kategorie můžeme směle zařadit tituly jako Bohové lžou, Němý hlas, lehce fantaskní Sbohem, Eri, chystanou mangu Moje vadná Mariko… a samozřejmě, Takopího prvotní hřích. Až bolestivě temný příběh o ranách, co dospělí způsobují dětem a které si pak děti způsobují navzájem.

„Kdybych měl dílo jednoduše charakterizovat,“ říká Jiří Pavlovský, šéfredaktor Nakladatelství CREW, „tak bych ho definoval jako spojení depresivního severského dramatu s Teletubbies. A právě ten nečekaný střet dvou světů, dvou pohledů, vyvolává prudký kontrast a ty nejsilnější emoce. Sledujeme životy hrdinů očima bytosti, která vůbec netuší, jaké tragédie se před ní odehrávají. A o to víc to pak dopadá na čtenáře.“

Takopí přiletěl na Zemi ze Šťastné planety, aby šířil radost a štěstí. Když si jako svůj první úkol zvolil rozveselit malou Šizuku, která se ho ujala, nedokázal si ve své nevinnosti ani představit, v jak hrozivých podmínkách dívka vyrůstá. Jedno je jasné: cesta za Šizučiným úsměvem bude trnitá. Povede se Takopímu dosáhnout jeho cíle, aniž by se dostal na scestí? Takopího prvotní hřích je postavený na střetu lidské krutosti a dětské (či mimozemské) naivity. A na tom, jak se zlo kopíruje, jak často lidé, kteří jsou ničeni svým okolím, to samé pak provádí těm, kteří jsou slabší než oni. Je to navíc jeden z těch příběhů, kdy čtenáři vědí víc než hrdinové. Chápou, co se na stránkách komiksu děje, zatímco postavy tápou. Ať už proto, že jsou to děti, které věří tomu, co se jim řekne, nebo proto, že jsou to mimozemšťané. Ale je v tom vůbec rozdíl?

„Takopího prvotní hřích opravdu není veselé čtení,“ říká Jiří Pavlovský, „ale zato je fascinující, strhující a intenzivní. Svou prací s kontrastem krutosti a naivity připomíná tenhle komiks evropskou záležitost Krásná temnota, která u nás také slavila velké úspěchy. Není to zrovna optimistický komiks, ale je to dílo, které ve čtenářích dlouho zůstane a který, přes všechnu tu nelítostnost, ukazuje, že je možné se ze začarovaného kruhu násilí přece jen dostat. A to je důležité.“

Manga Takopího prvotní hřích získala v roce 2022 cenu na Japan Cartoonist Association Awards a kromě dalších umístění byla v roce 2023 nominována i na cenu Osamu Tezuky. U nás vyjde ve dvou knihách, velmi rychle za sebou – finále tohoto příběhu se čtenáři tedy dočkají už za měsíc, v červenci.

Nechat je čekat déle, by bylo až příliš kruté.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.