Belle

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Najskôr informácie.

Adaptácia francúzskej krásky a zvieraťa v podaní jedného z najviac uznávaných anime režisérov svojej doby. Pri svetovej premiére na festivale v Cannes v roku 2021 si film vyslúžil neuveriteľný štrnásťminútový potlesk postojačky. Belle sa nesnaží zakryť svoju inšpiráciu Disney štúdiom. Nejedná sa však o žiadnu vykrádačku, namiesto toho film vzdáva pôvodnej Kráske a zvieraťu poctu.

Hosoda si vytvoril meno snímkou Toki wo kakeru šódžo (2006), za ktorú získal Tokio Anime Award za najlepšiu réžiu. Tu sa nezastavil a nasledovali ďalšie skvelé filmy Summer Wars (2009), Ókami kodomo no Ame to Juki (2012), Bakemono no ko (2015) a Mirai no mirai (2018), z toho posledné dve sa dostali aj do našich kín. Belle je tak tretím celovečerným filmom, ktorý dostal tú česť premietania na veľkých plátnach u nás.

Belle je tretím najviac zarábajúcim filmom roku 2021 v Japonsku, hneď po finálnom Evangelione 3.0+1.0 a 24. filmom Detektíva Konana.

Príbeh.

Hlavnou postavou je Suzu, hanblivé obyčajné dievča z dediny. Zo škaredého kačiatka sa však zrazu vykľuje nádherná labuť, keď Suzu objaví aplikáciu „U“, pomocou ktorej vstúpi do obrovského virtuálneho sveta pod novým menom Belle. V U môže každý začať svoj život odznova a byť sám sebou. Belle sa rýchlo stáva virtuálnou ikonou speváčok a globálnou hviezdou. Jedného dňa jej online koncert preruší obludný Drak prenasledovaný strážcami. Suzu sa tak vydáva na dobrodružnú cestu za odhalením tajomnej identity tejto obludy, pričom objavuje aj sama seba.

Suzu sa postupne otvára svetu aj za nepriamej pomoci ľudí okolo nej. Film sprostredkúva krásnu myšlienku rodiny a podpory, zároveň tiež ukazuje jej možnú disfunkciu, podobne ako u Hosodových predošlých diel. Tentokrát je tu však menej konzistentný príbeh.

Pri pozeraní filmu sa dostavujú otázky bez odpovede. Zdá sa, že tvorcovia niečo vytvorili a nasledovne časť z toho vytiahli preč. Niekedy scény preskakovali zbytočne rýchlo a narúšali plynulosť. Na druhú stranu zase pár scén bolo dlhších než muselo. Mierne deravý dej vás vytrhával z diváckeho zážitku, našťastie sa však dokázal udržať do konca v slušnom stave. Ku koncu ostalo niekoľko nezodpovedaných otázok a pár ďalších otáznikov prečo. Bez spoileru poviem len toľko, že na konci dané riešenie problému asi nič nevyriešilo. V reálnom živote teda určite nie.

Vizuál a hudba.

Vizuálna stránka je nádherná. Už u predošlých filmov režisér ukázal, že je detailista. Štúdio Ghibli má jednoznačne konkurenciu. Hosoda dokonca s Ghibli chvíľku aj spolupracoval, mal režírovať snímok Howlov chodiaci zámok, ale po nezhodách odišiel a Howla nakoniec zrežíroval Mijazaki. Film využíva dva typy animácie, reálny svet je animovaný 2D, kým ten virtuálny má 3D. Navzájom sa nerušia a vďaka tejto hravosti je jasné, že jedna z týchto realít je tvorená ľuďmi.

Film je veľmi farebný, vyslovene rozprávkový. Animačnú stránku pomohol vytvoriť Hirojuki Aojama, ktorý spolupracuje s Hosodom už od začiatku. Medzi jeho ďalšie známe práce patria skvelé kúsky ako sú Akira, Redline, Ghibli filmov Kaze Tačinu, Kráľovstvo mačiek. K Aojamaovi sa pridal ďalší skvelý expert, Jin Kim veterán z Disney štúdia (z jeho novších diel spomeniem Na vlásku, Frozen, Encanto), ktorý vytvoril dizajny postáv.

Hudba je výborná, nemám čo vytknúť. Hosoda vraj pôvodne chcel mať z Belle muzikál, ale nápad potom zavrhol, možno že aj to je dôvod, prečo dej mierne kolísa. Veľké bonusové body ale má za vybranie Kaho Nakamury do hlavnej roly. Kaho zatiaľ v žiadnom inom anime neúčinkovala, po úspechu v Belle zrejme môže očakávať minimálne zástupy fanúšikov. Kaho nielen zvládla perfektne dabing Suzu, ale hlavne neuveriteľne nádherne spieva.

Verdikt.

Belle je vizuálno-hudobná slasť. Ak máte možnosť ísť do kina, nenechajte si tento film ujsť na veľkom plátne, naozaj sa oplatí. Príbehu je veľká škoda, mal krásnu myšlienku a prekvapil, keby ho autori ešte riadne doladili,  stala by sa Belle jedným z kúskov siene slávy japonskej animovanej tvorby. Aj keď príbeh nebol tentokrát bezchybný, stále ste sa do neho dokázali dostatočne ponoriť a užiť si ho.

Japonský názov:竜とそばかすの姫
Anglický prepis: Ryuu to Sobakasu no Hime
Anglický názov: Belle
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2021

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.