O dívce, která proskočila časem

Mia
0 komentárov

Túžba po kvalitnom anime, bez riadnej dávky otrepanosti, ma dohnala k prekutraniu rôznych rebríčkov, kde sa všakovaké tituly predháňajú v ratingu. Vo väčšine týchto „topiek“ stálo na piedestály prvého až tretieho miesta dielo Toki wo Kakeru Šódžo. Neváhala som. Čo myslíte? Oplatilo sa?

17-ročná Makoto Konno bude čoskoro končiť strednú školu. Verí, že ona a jej dvaja priatelia, Čiaki Mamija a Kóske Cuda, prežijú čas do maturity bez toho svojho prvého rande a po maturitách sa rozpŕchnu do sveta a dokonca na seba možno časom i zabudnú. Lenže nie je všetko také bezproblémové a ideálne. Čoskoro prídu prvé lásky a jeden zmätok v plánoch, ktorý spôsobí nehoda v laboratóriu fyziky. Nie, žiadne chemické zlúčeniny sa nekonajú, no keďže Makoto má i v nádherný deň ohromnú smolu, pošmykne sa a pritom sa jej dostane do cieľa niečo, čo sa dá prirovnať k orechovej škrupinke. Ako Makoto neskôr zistí, objaví sa u nej schopnosť cestovania v čase a naučí sa ju aj „plnohodnotne“ využívať.

Ibaže, následok zahrávania sa s časom je nakoniec vždy dosť nechcený. Môže to byť len taká drobná vada na kráse, akou je jazva na ramene alebo i smrť. Všetko treba dopredu dokonale premyslieť. Ale pozor, možnosť využitia presunu časom má svoje limity.

Pri pozeraní tohto anime mi napadla bláznivá myšlienka. Nezmenilo Ghibli svoju obchodnú značku? Kresba pomaly na nerozoznanie od ich diela Whisper of the Heart (pozor, porovnávam len s kresbou) a kvalita taktiež povestná tomuto produkčnému fenoménu. Zrejme sa pýtate, či som neužila nejaké podporné látky. Veď Ghibli sa len ťažko porovnáva. Nie, nič také. To len skvost z ďalšieho štúdia pomútil stále vody mojej pokojnej mysle i rebríčka obľúbených anime.

Povedali by ste, že Toki wo Kakeru Šódžo je z tých ničím nezaujímavých školských anime. Školské prostredie, pár zlých známok i nejaká tá láska by tomu predsa len nasvedčovalo. Toto presvedčenie vám vydrží maximálne tak prvé štyri minúty. Myslím, že som sa tu vcelku dosť vyjadrila. Veď prirovnanie kresby k dielu od „značky“ Ghibli je taká pochvala, aká sa odo mňa temer nikdy nehrnie.

Fajnšmekrom zameraným na hudbu bude chýbať opening. Pre mňa osobne to mínus nebol. Hudba príjemne dopĺňa situáciu, a tak nehrozí nevžitie sa do deja. Ending, na ktorý určite nezabudnem, vzhľadom na to, že som si pri ňom uvedomovala, že sa lúčim s niečím úžasným, má na svedomí Oku Hanako. Celkový dojem proste „má gule.“

Úprimne sa čudujem tomu, že tento film je prakticky dosť neznámy. Keď totiž nerátam istý seriál, tak je to podľa mňa jedno z najlepších anime svojho obdobia (2006). Nuda? To je tu neznámy pojem. Bez zvratov? Tak toto teda ťažko. Nereálne miesta? Kdeže! Veľa miest nemáte problém nájsť na mape veľkej mierky. Neprirodzene znejúci dabing? Snívajte ďalej. Iba film a tým to má akože končiť? V žiadnom prípade, nechcete si pozrieť aj live action, či prečítať si takú novelu? Jednoduchý koniec? Na prvý pohľad možno, na druhý sa už odkrývajú tajomstvá pod povrchom. No neodoláte?

Japonský názov: 時をかける少女
Anglický prepis: Toki wo Kakeru Shoujo
Anglický názov: The Girl Who Leapt Through Time
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2006

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 9. októbra 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.