Konec stříbrného věku

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Jasutaka Cucui je zaujímavý autor z Ósaky. Narodený v roku 1934, tento starší pán je spisovateľ, herec a literárny kritik. V Česku ho preslávilo predovšetkým jeho dielo Paprika, ktoré dalo predlohu rovnomennému filmu od zosnulého režiséra Satošiho Kona. Niektorí si jeho meno spájajú aj s iným významným anime filmom, Toki wo Kakeru Šódžo (O dívce, která proskočila časem), ktorého predlohu taktiež napísal a to už v roku 1967. V našich končinách mu okrem Papriky vyšli ešte dve diela, Peklo a Konec stříbrného věku.

Centrálou tohto príbehu sú prosím pekne dôchodcovia. Kňaz, bývalý policajt, zápasník, rybár, obyčajný predavač a ktokoľvek iný nad 70 rokov. Za normálnych okolností by mali žiť svoje obyčajné životy na dôchodku a robiť to, čo každý iný starý občan. To by však nemohli byť v Japonsku, kde je starnúca populácia momentálne obrovský problém. A pretože Japonci sú proste vždy v niečom špeciálni a bizarní, aj toto riešenie, ktoré priniesli neveštilo nič obyčajného. Všetci títo starci a starenky sa majú povraždiť navzájom na rozkazy vlády. Smrtiacej hry sa zúčastnia tisícky starcov rozdelených do okrskov. A víťaz, ten môže byť vždy len jeden.

Ako už z témy vyplýva, autor si zobral do parády ten najväčší sociálny problém krajiny a odprezentoval ho v štýle Battle Royale. O tomto podžánri ste určite už počuli. Je založený na rovnomennej knihe (1999) a filme z roku 2000 a údelom Battle Royal je, aby sa vybraná skupina ľudí pozabíjala navzájom. Battle Royale sa stalo tak úspešným, že preniklo do hier, anime, mangy a samozrejme teda aj do kníh. Teraz sú to však ľudia v penzii, ktorí budú stáť proti sebe. Je teda jasné, že sa jedná o satiru japonskej spoločnosti.

Knižka je sama o sebe útlučká, ale i tak máte pocit, že jej rozsah bol natiahnutý dlhšie, ako bolo treba. Tento žáner proste nemá čo podať, jedine ak veľmi detailné gore scény a psychológiu postáv. Ani jedným sa ale kniha až tak dopodrobna nezaoberá a namiesto toho čo pár stránok predstavuje viac a viac postáv. Tých je nakoniec toľko, že sa vám môžu pliesť. Ich interakcie medzi sebou sú síce zaujímavé a miestami zábavné, čo však z toho, ak si zapamätáte pár tých vyčnievajúcich a obyčajných priemerných dôchodcov nie, pretože, kto by si obyčajného dôchodcu vôbec pamätal keď ich tam je toľko. Kvôli tomu príbeh stráca pôsobivosť aj napriek tomu, že tu máte po zuby ozbrojené babičky a dedkov.

Všeobecne je táto kritika japonskej spoločnosti zaujímavým čítaním, aj keď podanie príbehu mohlo byť lepšie. Príbehu by prospelo zameranie sa na menej postáv, čím by sa z knihy spravila poviedka. To by vôbec nevadilo, ba naopak, dej by si polepšil a kvalita by sa zvýšila. Kvalita príbehu je síce mierne diskutabilná, určite sa nejedná o čítanie, ktoré osloví všetkých a mnoho čitateľov má výhrady práve k zvolenému podaniu rozprávania. Čo sa týka satiry a kritiky, dielo je skutočne niečím výnimočným. Téma starnutia populácie sužuje Japonsko už dlho a problém je čím ďalej horší. Autor sa tejto problematike proste postavil čelom vpred a poukázal na ňu zaujímavou cestou.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Odeon
  • Autor: Jasutaka Cucui
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 192
  • Rozmer: 132 × 206 mm
  • Rok vydania: 2011
  • ISBN: 978-80-207-1362-9

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.