GUNNM (Battle Angel Alita)

Darlog
0 komentárov

Vietor pofukuje po kilometroch pustej púšte a zničenej krajiny. Príroda je nútená ustupovať do pozadia pred technickým vývojom. Civilizácia v ďalšom veku má nové a drsné pravidlá. Spoločnosť napreduje vo vedeckom vývoji na úkor samotnej ľudskej podstaty. To, čo stvorilo túto spoločnosť má najvyššiu hodnotu, je to ľudský mozog.

Vedci a konštruktéri sú pánmi a stvoritelia tohto nového sveta. Ľudstvo začína čím ďalej, tým viacej využívať implantované neorganické časti tela na zlepšovanie svojho stavu. Vytvárajú sa silnejšie a dokonalejšie kópie človeka – kyborgovia. Sú to napol ľudia a napol roboti. Majú mechanické telo, ale na koordináciu a prevzatie ľudských vlastností využívajú ľudský mozog, ktorý majú v sebe naimplantovaný. Postupne sa stávajú bežným koloritom spoločnosti.

Príbeh tohto anime sa odohráva v meste pod mestom. Nad krajinou sa vznáša nádherné a pre väčšinu nedostupné mesto Salem, v ktorom žijú vedci a boháči. Salem produkuje tony odpadu z výroby kyborgov a zhadzuje ho do krajiny pod ním. Tam žijú v meste, nazývajúcom sa Vrakovisko chudobní ľudia a pochybní kyborgovia. Tí vyrábajú a dodávajú všetky potrebné suroviny pre Salem. Tak ako je raj a peklo, tak aj tu je vykreslené rozdelenie spoločnosti na bohatých a nedosiahnuteľných  a na obyčajných ľudí, žijúcich v špine, ktorí pracujú pre blaho tých hore.

Vo Vrakovisku žije aj vedec a doktor Ido, ktorý jedného dňa nájde v hromade odpadkov zo Salemu ešte žijúce zničené telo kyborga. Opraví ho a tak uzrie svetlo sveta kyborg – dievča Alita (v japonskom znení Gally, číta sa Gárí). Pre Ida je ako jeho vlastná dcéra. Pomáha mu prekonávať ťažké dni v šedivom Vrakovisku. Je veselá a nevinná ako bežné dievčatá v jej veku. Spoznáva mladého chlapca Juga, s ktorým sa skamaráti. Jugo má svoj veľký detský sen, dostať sa do Salemu. Je ochotný pre to spraviť čokoľvek.

Doktor skrýva ale aj jedno tajomstvo. Je to lovec odmien, ktorí po nociach poľuje na kyborgov, ktorí zabíjajú ľudí pre čierny obchod s ľudskými mozgami. Alita ho raz sleduje a zachráni mu život, lenže sa v nej prebudila neznáma a deštruktívna sila.

Celý dej sa zamotáva a jeho rozuzlenie je už len na divákovi. Je úžasné, koľko malých detailov a dejových zvratov dokázali autori vtesnať do takého krátkeho času. Vykreslenie pretechnizovaného sveta, túžby samotných postáv, ich minulosť, vznikajúca láska medzi „neživou“ Alitou a ľudským chlapcom, triedne rozdelenie spoločnosti, zneužívanie dôvery, obeta pre dobrú vec, zrada… Znie to ako poriadny koktail rôznych tém, ale je to veľmi dobre zamiešaný koktail. Práve atmosféra, komplikovanosť a nepredvídateľnosť deja očarí každého.

Klasická ručná kresba je v celku príjemná. Široké uplatnenie tu mala hlavne fantázia pri vymýšľaní kyborgov a robotov od nevinných a smiešne vyzerajúcich až po nebezpečné a smrtiace stroje. Tiež Salem bol veľmi originálne navrhnutý a svojím tvarom pripomínal lietajúci tanier. Hudba a zvuky sú skôr štandardné a nijako neprekvapia, ale ako už býva zvykom, nevtieravo dotvárajú celkový efekt filmu.

Jedinú vec by som vytkol, ale je to skôr taká maličkosť a bol to zrejme aj zámer producentov, a to rozdeliť toto anime na dve epizódy. Pritom dej pokračuje kontinuálne a mohol z toho byť hodinový film bez zbytočného prerušenia, ale nie je to nič hrozné, dá sa to prežiť aj bez následkov.

Battle Angel Alita je klasický kyberpunk s hustou atmosférou, akciou, ale aj so zaujímavými myšlienkami a odkazmi pre našu spoločnosť, ktorá sa čoraz viacej ponáhľa za technikou a zabúda na základné ľudské hodnoty. Pre mňa osobne je to jedna z tých kultovejších záležitostí, ktoré sa v anime až tak často nevyskytujú.

Japonský názov: 銃夢 GUNNM
Anglický prepis: Tsutsu Yume: Gunnm
Anglický názov: Battle Angel Alita
Počet epizód: 2 (OVA)
Rok vydania v Japonsku: 1993

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 17. októbra 2006

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.