Čikjú Šódžo Ardžuna

Yaonee
0 komentárov

„Omotte´te jori miči wa tókute,
furueru mune ni júki ga hoší,
óki na koe de namae wo jonde…!
Asa ga tóku natte mo,
ome ga tatakicukete mo
kimi no…moto e…
dare jori hajaku tadoricuite miseru jo
Kimi no…moto e…“

Odkedy je na tejto planéte život, vzniklo milión… viac než milión živočíchov. Ale veľa… veľmi veľa druhov zaniklo. A keď jedného dňa zanikne aj ľudstvo, Zem si bude raziť cestu po mliečnej dráhe akoby sa nič… absolútne nič nestalo. V rieke nekonečného času sa obdobie ľudskej existencie nerovná ani zrnku piesku…

– Chriss

Tak prečo to všetko? Myslím… ak je to všetko tak, prečo potom hľadáš samotný čas?

– Cindy

Zvláštne. Sú to len slová. Nič iné iba slová, ktoré otvárajú úvod k anime… a predsa v nich človek objaví bolestnú realitu, ktorá nenávratnou rýchlosťou požiera útroby modrej planéty.

Ľudia zleniveli. Zleniveli… a svoj bez tak nudný život podrobili technickému prevratu. Autá, motorky, továrne, skládky, chemicky upravované jedlá, ale i množstvo odpadu, zničené lesy, masový chov zvierat, globálne otepľovanie, hladomor či smrť… Toto všetko, ale i mnohé iné veci prispievajú k ničeniu. Dni Zeme sú spočítané. Záleží iba na nás, či dokážeme zahodiť ružové okuliare a poriadne sa rozhliadnuť za realitou, ktorá sa nás  neúprosne dovoláva.

… a potom je tu Džuna. Spasiteľ sveta v ženskej podobe. Svoj osud si spečatila nehodou, ktorá ju šťastnou, či nešťastnou náhodou zabila. A pretože je telesná schránka po smrti nepotrebnou vecou, na cestu za očistením sa vyberá duša. Ibaže smrť je len začiatkom a tak naivná duša Džuni vstupuje do nesprávnych dverí. Studený dotyk budúcnosti prebúdza paniku i strach zakorenený kdesi hlboko vo vnútri. Výkriky, ktoré nik nepočuje, sa vracajú naspäť trojnásobnou ozvenou a obrovský rádža ničí poslednú nádej ľudstva. Zrazu všetko stíchne. Teplá slza pomaly steká po líci a padá… padá do prázdna. Padá do ticha. Do ticha, kde ju zachytí drobná rúčka chlapca so smutnými očami. Jeho pohľad prenikne telom a zabodne sa priamo do srdca. A zrazu si naivná duša uvedomí, že chce žiť. Bez dlhého rozmýšľania prijme druhú šancu a vracia sa naspäť… aj za cenu, že bude žiť nový život.

Čikjú Šódžo Ardžuna je skvostné dielo, ktoré si zaslúži niesť bremeno slávy. Grafika, pointa, či hudba. Všetko do seba zapadá ako skladačka a ponúka divákovi nezabudnuteľný zážitok. Bude to asi tým, že tvorca tohto „jedinečného“ anime, zakomponoval do deja zaujímavú tému; nezmyselnosť ľudského konania. Vychádza z pudu, ktorý nás núti konať bez premýšľania. Zaslepenosť, hluchota a odmietanie faktov tvoria cestu do pekla, obzvlášť keď sa jedná o budúcnosť Zeme a uznajme si to, chyby spôsobené našou nepozornosťou sa pripúšťajú ťažko. Ibaže taká je ľudská rasa. Hrdá, nespútaná, nezávislá, opojená dúškom technického prevratu… presvedčite sa…

„The way is longer than I thought,
I’m long for courage to come to my trembling heart,
call my name out loud!
Even if the morning seems far off,
even if the rain pounds down on me,
(I’ll run) right up to you,
I’ll show you I’ll make it there faster than anyone
right up to you…“

Japonský názov: 地球少女アルジュナ
Anglický prepis: Chikyuu Shoujo Arjuna
Anglický názov: Arjuna
Počet epizód: 13 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2001

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.