Kimi no na wa.

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Kimi no na wa. či anglicky Your name. v roku 2016 spustil davovú psychózu. Všetci tento film videli, všetci ho ohlasovali. Na MyAnimeList.net sa doteraz drží na prvých priečkach najlepších anime medzi Fullmetal Alchemist: Brotherhood, Steins;Gate a Hunter x Hunter (2011) so súčasným hodnotením 9,12/10.

Micuha je obyčajné dievča z malého horského mestečka, ktoré obkolesuje jazero. Taki zase vyrastá v hluku Tokia, mesta, do ktorého by Micuha rada unikla zo svojho všedného života, kde sa len stará o miestnu svätyňu a zároveň sa musí vysporiadať s príliš prísnym otcom. Životy oboch sa zrazu skomplikujú, keď obaja začnú mať priveľmi realistické sny, že sú v tele niekoho iného. Ale to nie je žiadny sen! Micuhe sa vlastne splnilo prianie a Taki má možnosť chytiť si prsia :-D. Prichádza to spontánne, nie je v tom žiadny cyklus, proste je raz Taki v Micuhinom tele a Micuha v Takiho. Pretože nikdy nevedia, kedy sa stane ďalšia výmena, stanovia si pravidlá a pritom sú si navzájom stále bližšími.

Film si možno užijete o trochu viac ak máte základnú znalosť náboženstva Šintó. Nemusíte sa však báť pokiaľ viera nie je vaša obľúbená téma, šintoizmus totiž nie je ako naše kresťanstvo a je skôr súčasťou kultúry ako takej než nejakého náboženského fanatizmu. Dôležité je rozumieť konceptu, bez ktorého sa vám môže dej zamotať. Samotné tradície sú nenútene vysvetlené, zdá sa, že Šinkai myslel aj na neznalých. Šintó tradície sa ale líšia od kopca ku kopcu tak ako naše tradičné kroje, je preto možné, že Japonci z rôznych prefektúr by tak nemali vôbec predstavu o to, čo to je za tradíciu, keby ju nevysvetlil. Naša predstava o tom, že režisér to vysvetlil kvôli západnému publiku sa preto ľahko zase rozplynie 🙂 Kto má nejaké to anime už napozerané by však nemal mať žiadny problém porozumieť všetkým symbolikám.

Mnou poodhalený dej ale nie je všetko. Predošlé diela od Šinkaia väčšinou viac ani neobsahovali, skoro vždy šlo o melancholický vzťah dvoch mladých ľudí, ktorý mal nejaký koniec. Tentokrát je tu niečo viac, čo dej zamieša. Je tu jeden nevšedný prírodný úkaz a to kométa. Jej spojitosť s dejom je naznačená na začiatku a postupne sa začína odhaľovať premyslený dej, ktorého stredobodom je práve toto vesmírne teleso. A zrazu výmena tela nie je len výmenou, pozeráme sa aj na hru času. Makotovi sa tentokrát podaril nevšedne zložitý a emocionálne hlboký dej. Ako som už spomínala, emócie u Šinkaia nie sú nič nové, ale Kimi no na wa. to dotiahol ešte ďalej. Vystupňovanie deja k danému okamžiku, tomu hlavnému zlomu, je prevedené majstrovsky. Miestami ste boli až vystresovaní ako ste hlavným postavám držali palce. Možno len na začiatku ste mohli mať mierny chaos v tom, ako sa scény prehadzovali od Takiho k Micuhe. Preto to skôr vyzeralo tak, že autor plánuje len obyčajný výrez zo života dvoch študentov, ktorým sa osud rozhodol zo života spraviť neplechu. Na začiatku tak najskôr tápate, puzzle však pomerne rýchlo do seba zapadnú. Ako si budete uvedomovať ďalšie súvislosti, bude vás film baviť viac a viac.

Animačne je film vyslovene skvost. Promočné materiály, trailery a obrázky hovoria za všetko. Tak ako každý režisér, aj pán Šinkai má svoj tradičný štýl kresby a rozprávania, ktorý je jasný na prvý pohľad. Všetci dobre rozoznávame Mijazakiho filmy, ako tak aj filmy Satoši Kona. Šinkai volí detailnú kresbu scenérií, krásne živé farby ale žiadny prílišný gýč. Filmy tohto pána proste všetci poznajú práve pre jeho kresbu, príbehy, hlavne u jeho starších filmov, sú už trošku slabšie, hlavne čo sa týka konzistentnosti. Našťastie u Kimi no na wa. si režisér (a zároveň scenárista a editor) dal na deji viac záležať. Dizajn sa drží realizmu, nečakajte teda tradične prehnané anime výrazy, aj keď z filmu stále dýcha klasický duch anime. Film začína úvodnou pesničkou a openingom ako to býva u TV sérií, čo je pre film netradičné a trochu mi unikla pointa tohto spracovania. I keď divákom sa to vraj páčilo a to je hlavné.

Na film som sa chystala s riadnym odstupom, aby opadol ošiaľ a ukázali sa aj názory protichodné. Na ČSFD však tie najviac negatívne nemohli byť úplne brané vážne, z toho čo som čítala, niektorí komentujúci všeobecne nemali o anime príliš pojatia alebo nemali riadne argumenty. Napriek tomu som film začala pozerať s menšou dušičkou ako predtým. Hovorila som si, že aspoň nebudem príliš natešená a potom sklamaná, pretože presne toho sa u vyhlásených anime vždy najviac bojím. Bola som rada, že sklamanie sa tentokrát nekonalo. Je jasné, že každému ten film naozaj sadnúť nemusí. Treba zohľadniť časový paradox a aj Šinkaiov štýl, ktorý je prevalentný vo všetkých jeho filmoch. Pre niekoho to je proste zase len ďalší Šinkai, pre iných je to novinka. Zo Šinkaiovej tvorby som nič dlho nevidela, ale práve jeho štýl animácie aj rozprávania bolo niečo, čo ma ku Kimi no na wa. tiahlo. Pokiaľ sa rozhodnete pozerať celú jeho produkciu film po filme, narazíte na formulu, ktorou sa autor riadi, takže vás môžu filmy nudiť a Kimi no na wa. síce bude jeden z jeho lepších filmov, ale stále to nebude nič až tak originálneho. Ak ste jeho filmy nevideli, máte plus, pretože ste práve narazili na jedného z najvýznamnejších režisérov anime priemyslu. Spolu s takými menami ako Hajao Mijazaki, Satoši Kon alebo Mamoru Hosoda, ktorí každý majú svoj vlastný štýl, je práve Makoto Šinkai ďalší režisér, ktorého dielo by ste mali vidieť, pokiaľ ste fanúšikom anime. A práve Kimi no na wa. je zatiaľ jeho vrcholom životného diela a zaslúžene môžem povedať, že výborný film.

Japonský názov: 君の名は。
Anglický prepis: Kimi no Na wa.
Anglický názov: Your Name.
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2016

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.