Chlapec vo svete príšer

0 komentárov

Deväťročný Kjúta ušiel z domu poháňaný nenávisťou k jeho vlastným príbuzným. V nočnom Tokiu ale narazí nielen na ľudí, ale aj na príšeru. Príšeru, ktorá mu ponúkne aby ho nasledovala. A tak sa tento chlapec z nenazdajky ocitne v druhom svete, ktorý je obývaný hovoriacimi zvieratami. V tomto svete však ľudia nie sú dvakrát vítaní a jedného outsidera sa ujme druhý. Kjúta začne žiť a trénovať bojové umenia s neohrabaným a drzým medveďom menom Kumatecu, ktorý má povesť neokrôchanca a nikto ho nemá rád.

Chlapec vo svete príšer sa podobá jednému veľmi známemu rodinnému filmu. Hovorí vám niečo dievča vo svete bohov vo filme Cesta do fantázie? V oboch prípadoch deti prekročia hranice ľudského sveta a ocitnú sa v novom svete. Zo začiatku vystrašení postupne získavajú dôveru v samých seba. Fantastické svety od Mijazakiho aj Hosody sú plné farieb a nádhernej architektúry. Ale na rozdiel od Čihiro, Kjútov príbeh je odlišný. Film Chlapec vo svete príšer je zameraný hlavne na bojové umenie a vzťah chlapca s medveďom, kým Čihiro sa jednoducho snaží nájsť cestu von do svojho sveta.

Film je delený na dve časti, prvá sa venuje Kjútovi ako dieťaťu, v tej druhej už je to mladý sedemnásťročný muž. Tu sa celý tón aj príbeh razantne zmenia. Prvá časť je taká milšia, farebná, a nevinná, chlapec a medveď si utvárajú puto a spolu sa zlepšujú ako v bojovom umení, tak aj v spoločenskej konverzácii. V druhej časti si Kjúta uvedomí, že je stále človek a začne vyhľadávať svoj stratený ľudský život. Pri tom narazí na rovesníčku, ktorá ho začne učiť čítať a ponúkne mu možnosť chodiť znovu do školy. Kým Kjúta behá znovu po ľudskom svete, vo svete príšer sa schyľuje k niečomu veľkému. A to niečo bude mať dopad aj na svet ľudí. Druhá polovica filmu je chaotickejšia vo svojom podaní a zaujme trochu menej. Dosť sa v nej zameriava na jeden aspekt, a to knihu, ktorú hlavná postava číta. Kniha akoby držala celý dej pokope tenkými lankami, aby sa nerozsypal.

Kresbu som už spomenula v rámci jej farieb. Z obrázkov je viac než viditeľné, že sa jedná o naozaj farebné predstavenie. Hosodove filmy vynikajú veľkou dávkou detailov čo sa týka prostredia, preto pri detailoch dlažby môžete vnímať aj mozaiku a rôzne nerovnosti pri vyšliapaných cestičkách a ručných prácach. Unikátnosť umocňujú rôzne detaily v podobe zaujímavého pletenia plotu či sklárska práca na oknách. Prečo dávať do okna obyčajné sklo, keď sa dá za pomoci pár vzorov a extra farieb vymyslieť niečo zaujímavejšie?

Film odporúčam ako príjemnú oddychovku pre každého fanúšika dobrých filmov. Bakemono no Ko si užijú aj tí, ktorí anime príliš nemusia, podobne ako to je u Mijazakiho tvorby u štúdia Ghibli. Myslím, že Studio Chizu nie je ďaleko od toho, aby sa mohlo volať druhým Ghiblim. Hosodov najnovší kúsok, Mirai, sa dokonca dostal do našich kín a zaslúžene dostal slušné hodnotenia. Prečo teda ešte váhať?

Japonský názov:バケモノの子
Anglický prepis: Bakemono no Ko
Anglický názov: The Boy and the Beast
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2015

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.