Putování s dinosaury

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Dinosaury. Prerastené jaštery, ktoré skoro každé dieťa milovalo a doteraz evokujú úžas v mnohých dospelých. Tak tieto už dávno vyhynuté tvory, niektoré štvornohé, niektoré dvojnohé, niektoré mäsožravé a iné bylinožravé, lietajúce aj plávajúce boli stvárnené v mange od Daimuróa Kišiho. O české vydanie sa postaralo malé nezávislé vydavateľstvo Zanir, ktoré nám minulý rok prinieslo zaujímavé dielo Amaltea.

Táto manga pôvodne vyšla v osemdesiatych rokoch, preto je jasné, že vedecké informácie v nej už nebudú tak úplne aktuálne. Hlavne v posledných rokoch sme sa o dinosauroch dozvedeli skutočne veľa, uskutočnilo sa mnoho prelomových objavov, ktoré vyvrátili teraz už zastarané fakty. Aj preto ma táto manga pôvodne nelákala. Vedela som, že síce chce byť dokumentom, veľmi presná už nebude. Teraz už totiž vieme, že dinosaury boli zrejme vzhľadom bližšie k vtákom ako k plazom, a Tyrannosaurus Rex mal pravdepodobne akési proto-perie a možno dokonca dinosaury nerevali ako sme si predstavovali, ale tokali. Okrem toho, najbližšími preživšími príbuznými dinosaurov sú vtáky, a nie plazy. Napríklad taký Kasuár, je známy svojou agresivitou, pazúrmi pripomínajúcimi živé fosílie raptorov a impozantnou výškou (dospelý kasuár môže dorásť až do 1,8 m) a mimo iné je schopný zabiť človeka. Alebo taká obyčajná sliepka. Komický vták si možno pomyslíte, ale sliepka ma pomerne vysoký podiel zhody DNA s Tyranosaurom v porovnaní s inými súčasne žijúcimi tvormi na zemi. Samé zaujímavé fakty, však? V osemdesiatych rokoch si väčšina ľudí dinosaurov predstavovala ako obrovské jaštery s veľmi silnou šupinatou kožou. O ich sfarbení doteraz veľa nevieme, ale v predstavách prevládali zemité farby, veď jednoducho si predstavte jašterice. A aj keď, ako som už spomenula, ma kniha pôvodne nelákala, nakoniec som si ju prelistovala a dala som jej šancu. Vyzerala výnimočne, bolo to niečo iné a zaujímavé.

Rozprávanie je vedené štýlom dokumentu. Dozvieme sa bežné informácie o niekoľkých druhoch a cez dokumentárne ladený príbeh aj ich štýl života. Brutalitou sa nešetrí, je to predsa príroda a zrovna dinosaury väčšinou neboli veľmi mierumilovné tvory. Manga je epizodická, v rôznych kapitolách si spravíme zastávku v životoch rôznych druhov dinosaurov od ikonického T-rexa a triceratopsa po morského ichtyosaura a lietavého pteranodona. Ak ste nikdy nemuseli väčšie množstvo textu v encyklopédiách, možno táto hravšia manga forma zabaví viac.

Každá kapitola v sebe ukrýva krátky príbeh, z ktorej si napríklad deti môžu zobrať nejaké ponaučenie alebo myšlienku. Príroda je krutá a odrazilo sa to samozrejme aj na rozprávaní. Okrem rozprávača vedú dialógy aj samotné dinosaury. To mi prišlo trochu zbytočné. Dialógy pôsobili trochu umelo a prihlúplo, a boli prostriedkom k zbytočnému zdramatizovaniu už tak dramatického deja. Myšlienky dinosaurov sa našťastie dajú ospravedlniť faktom, že neboli dvakrát veľmi múdre (napr. taký stegosaurus mal mozog o veľkosti hrášku), a preto samozrejme neboli schopné myslieť a nie to nebodaj plodiť vety na ľudskej úrovni. Pripomenulo mi to animovanú Krajinu dávnych vekov (The Land Before Time / Země dinosaurů), kde dinosaury Slnko volali Ohnivou guľou 🙂

Graficky je knižka pekná. Obálka je síce lepšej úrovne čo sa týka detailov ako samotný obsah, škaredé to ale nie je určite. Farebne je všetko riešené zemitými farbami v limitovaných odtieňoch. Zelená je veľmi výrazná a sýta, ešte viac podporujúca pocit že dinosaury sú veľké jašterice. Krajina je pekná a dotvára atmosféru, aj keď pozadia mohli byť o trošičku rozmanitejšie, aspoň čo sa týka tej flóry.

Musím si rypnúť do vydavateľstva a dať jedno mini mini mínus za ponechanie anglického prepisu mena autora na obálke. Pretože sa jedná o oficiálne vydanie mangy a o žiadny fanúšikovský preklad, je to škoda. Na hodnotenie to samozrejme vplyv nemá, ale spomenúť mi to nedalo. Ale zase, keďže v mange nedominujú japonské mená, tak to nie je žiadna katastrofa. Dúfala som, že ak Zanir raz vydá ďalšiu mangu, tak tú transpikciu bude mať českú, ako to po správnosti má byť. Ale potom som si uvedomila, že jednu takú mangu už majú, Cagaster, a taktiež má autora uvedeného ako Kachou Hashimoto a jedna z postáv má meno Kidou. Počítam, že mnohých zástancov „anglického zneniato teší, ale lingvistov určite nie. 

Podtrhnuté, podčiarknuté, táto manga je zaujímavým prírastkom na českú/slovenskú scénu. Obmeniť žánre nie je na škodu a čítalo sa to dobre, navyše je to z časti nostalgia, pokiaľ ste v detstve dinosaurov milovali ako ja. Je len skutočne škoda, že toto dielo už má svoj vek a tak neprináša to najnovšie z vedeckej sféry faktov.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Zanir
  • Autor: Daimuró Kiši
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 260
  • Rozmer: 160 x 238 mm
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 978-80-907476-0-9

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.