Paradise Kiss

Liu
0 komentárov

Máte už dosť prvoplánovo rozkošných postavičiek podobajúcich sa ako vajce vajcu? Vyhlasujete vojnu gýčovito dúhovým seriálom, v ktorých sa ten istý scenár opakuje so skalnou pravidelnosťou? Videli ste práve čosi z diel bežne a slušne označovaných ako „oddychové“ anime a vaše estetické cítenie, nech akokoľvek zúbožené konzumnou spoločnosťou, priam piští po čomsi originálnom? Potom je pre vás Paradise Kiss to pravé.

Toto anime s názvom nie príliš povzbudivým, fanúšikmi okresaným na ParaKiss, by malo byť – a podľa mnohých aj je – predovšetkým o móde. Dovolím si nesúhlasiť a za pointu Paradise Kiss sa budem biť až do konca. Cieľovou skupinou divákov žánra Džosei sú totiž mladé ženy od dvadsiatich vyššie a – povedzme si úprimne, dámy – nech máme módu akokoľvek rady, máloktorá z nás by vydržala sedieť pred seriálom, ktorý by bol len návodom, ako si ušiť sukňu a doladiť k nej topánky. Móda siaha v Paradise Kiss asi potiaľ, pokiaľ je v bežných školských komédiách relevantná škola. Je pozadím, je svetlým bodom originality, je doplnkom… ale podstata presahuje hranice strihov a látok. A tou podstatou, ktorá vás nenechá vypnúť počítač, hoci je už polnoc a vy musíte zajtra vstávať o šiestej – tým kúzlom je Paradise Kiss priam presiaknuté.

Jukari Hajasaka sa zdanlivo ničím nelíši od všetkých tých nespočetných šódžo hrdiniek – pomerne pekná, no neveľmi výrazná stredoškoláčka je pod neustálym nátlakom matky, celé dni trávi štúdiom a prípravou na prijímacie skúšky a nemá ani poňatia, čo so životom, ktorý proti jej vôli nabral nekompromisne konformný smer. Do ostrej zákruty ju dovedie až stretnutie s neznámym „týpkom“, akého by ste určite nechceli stretnúť v temnejúcej uličke – zvlášť zatváracie špendlíky použité ako piercing tváre dodávajú blonďavému Arašimu podivne psychopatický výzor. Ale len na prvý pohľad – v skutočnosti je viac-menej normálny. Navyše patrí k študentom známej umeleckej školy Jazawa Gakuen a s ďalšími troma spolužiakmi tvoria oblečenie pod značkou Paradise Kiss. A Jukari je zhodou náhod ako stvorená pre ich koncoročný projekt… až na malú drobnosť a tou je, že táto mladá dáma nemá ani najmenší záujem stať sa modelkou. Pravdaže, do doby, kým nezačne radikálne prehodnocovať svoj život a v tom jej pomôže aj atraktívny George, hlavný návrhár Paradise Kiss, ktorému sa Jukari zapáči v momente, keď zbadá jej fotografiu – a že sa mu zapáči viac než len ako model, to musí byť všetkým jasné.

O ich neveľmi harmonickom, a predsa tak podivne skutočnom vzťahu anime rozpráva o čosi obšírnejšie než o prípravách na návrhársku súťaž prestížnej školy. Dejovou líniou sa prepletajú aj osudy a lásky ostatných členov ParaKiss a na rozdiel od mnohých podobne zameraných anime nepôsobia ako vedľajšie, nepodstatné či „fillery.“ Paradise Kiss je jednoducho svojím typicky netypickým spôsobom podobné reálnemu životu a je to nespočetné množstvo drobností, ktoré mozaiku dopĺňajú a tvoria tento ohromný celok.

Ďalším veľkým plus na konte Paradise Kiss je jednoznačne animácia. Originálna a predsa nie rušivá, hoci väčšina divákov asi bude musieť najprv vytesniť z mysle zaužívaný obraz čibi postavičiek s veľkými očkami plnými hviezdičiek, srdiečok a iných podivných tvarov. Priznávam, prvých pár minút som si nebola tak celkom istá, či je Paradise Kiss „to pravé orechové“ – po niekoľkých minútach moje obavy zmizli v nenávratne. Bodaj by aj nie, keď dizajn postáv vzal do rúk Juki Nobuteru, ktorý svoje kvality dokázal už pri dielach ako The Vision of Escaflowne, Xenosaga, X The Movie, Record of Loddos War OVA a pri mnohých iných. Réžie sa ujal nemenej známy Osamu Kobajaši, ktorý sa však netradične preslávil najmä ako seijú – jeho jediným známejším režisérskym počinom je podľa mojich informácií BECK: The Mongolian Chop Squad, podobne ako ParaKiss do neba vychvaľované.

Hudba hovorí sama za seba už faktom, že sa na ňom podpísala aj známa škótska skupina Franz Ferdinand, konkrétne ending songom „Do You Want To“. Opening song vás už prvými taktami prenesie do sveta modelingu a žiariacich reflektorov – Tomoko Kawase pod umeleckým menom Tommy february6 a jej pieseň „Lonely in Gorgeous“ boli skutočne dobrou voľbou. V samotnom anime hudba netvorí zvlášť dôležitý prvok a preto nie je príliš výrazná, hoci aj v tomto aspekte má Paradise Kiss svetlé chvíľky a občas vás prinúti len tak sedieť a počúvať. A občas dokonca ide aj o text.

Ako to už u anime býva, za úspech Paradise Kiss ručí najmä kvalitná 5-zväzková manga predloha, ktorú spískala Ai Jazawa. Medzi jej najznámejšie diela patria mangy Tenši Nanka Džaa Nai (I’m Not an Angel), Gokindžo Monogatari (Neighborhood Story – ParaKiss je voľným pokračovaním práve tejto mangy), NANA a samozrejme Paradise Kiss, ktoré vychádzalo od apríla 2000 do marca 2004 v magazíne Zipper zaoberajúcom sa módou. Toto nie je len čistou náhodou, keďže Jazawa-sensei je medzi svojimi fanúšikmi (prevažne ženského pohlavia) známa svojím citom pre módu a jej postavy si zachovávajú originálny štýl.

Zaujímavosťou je, že oblečenie v Paradise Kiss prevažne ostalo vo svojej nezmenenej podobe z mangy, hoci k výrobe anime bol povolaný aj uznávaný módny návrhár Atsuro Tayama. Autorkine pôvodné návrhy upravil len minimálne, aby spĺňali súčasné trendy a látky pôsobili realisticky. Zásluhu však nesmieme uprieť dvom ľuďom, ktorí sa o dizajn oblečenia pričinili viac než dosť – Asami Kijokawa a Juiči Suehiro kreslili všetky tie látky a vzory ručne a snáď aj preto pôsobia modely ParaKiss ako reálne oblečenie a nie len ako kopa farebného papiera, ktoré strihalo malé dieťa.

Jukari Hajasaka (早坂紫)
Stredoškoláčka unavená životom, ktorý nemá žiaden význam, sa stáva modelkou pre Paradise Kiss a neskôr v tomto odbore nachádza to, čo akosi nemohla nájsť inde. Od prvého dňa bola viac-menej prekrstená na „Caroline“ a tak George ostáva snáď jediný, kto ju oslovuje Jukari.Na začiatku anime Jukari nevytŕča z davu, je síce pekná, no povahou nespĺňa ideál sladkého dievčatka a snaží sa, ako najlepšie vie, aby sa dostala na univerzitu. A napriek tomu, keď sa stretáva s členmi ParaKiss, začína sa pomalá, a hlavne plynulá premena, takpovediac zo škaredého káčatka na krásnu labuť a to nielen navonok – Jukari sa vyvíja a dospieva aj po psychickej stránke.
Seijú: Ju Jamada
George Koizumi (小泉譲二)
Výstredný, no atraktívny študent-gentleman s výnimočným talentom pre módne návrhárstvo. Je to práve on, kto Jukari formuje do jej konečnej podoby a či už vedome alebo nevedome, on je hlavným dôvodom, prečo sa Jukari stáva samostatnou a nezávislou ženou.
Seijú: Kendži Hamada
Miwako Sakurada (櫻田実和子)
Ďalšia členka Paradise Kiss a mladšia sestra známej módnej návrhárky Mikako Kouda, ktorú si možno niektorí pamätajú z mangy Gokindžo Monogatari. Rozkošná malá Miwako sa správa presne tak, ako vyzerá, no napriek tomu jej povaha nie je postihnutá typickou infantilnou idiociou, ktorou podobné typy postáv trpia v drvivej väčšine diel. Miwako, napriek svojmu tak trochu detskému správaniu, dokáže myslieť a cítiť ako dospelý človek a jej vyspelosti napovedá aj vzťah s Arašim, ktorý dávno nie je na čisto platonickej úrovni…
Seijú: Marika Macumoto
Araši Nagase (永瀬嵐)
Extravagantný v presne opačnom zmysle než George, Araši je zároveň aj gitarista hudobnej skupiny Babys, hoci v anime je jeho účasť v skupine zmieňovaná len nácvikmi, na ktoré sa neustále ponáhľa s gitarou na chrbte. Obvykle sa správa ako poriadny „tvrďas“, ale dokáže byť veľmi pozorný, zvlášť k Miwako, ktorú má naozaj rád. Piercing je, zdá sa, jeho druhé meno.
Seijú: Šunsuke Mizutani
„Isabella“
Vysoká, záhadná žena uzatvárajúca rady ParaKiss pozná Georgea od detstva a je mu vďačná za to, že môže byť taká, aká je – čo konkrétne to znamená, to neprezradím 😉 ale tým inteligentnejším to nepochybne dôjde ešte v priebehu prvých častí. Povahou veľmi milá a jemná, poznávacím znamením je namaľovaný kvietok okolo ľavého oka.
Seijú: Čiharu Suzuka
Hirojuki Tokumori (徳森浩行)
Jukarin spolužiak a objekt jej tajných túžob – pravdaže, len do momentu, keď na scénu vstúpi George. Jeho minulosť je spätá s Arašim a Miwako a práve na Hirojukim sa najvýraznejšie prejavuje irónia osudu – nakoniec predsa len opätuje Jukarine city, a to vtedy, keď už vlastne nie je čo opätovať.
Seijú: Norijuki Učino

Všetky postavy naozaj „žijú“ a myslia, cítia, nie sú zamerané jednostranne a autori sa našťastie vyvarovali aj rušivých prvkov v podobe extrémne tragickej minulosti alebo afektov v konaní postáv. Príbeh plynie svojím vlastným tempom, niekedy rýchlym, inokedy plynulým a kĺzavým, no ani na minútu vás nenechá vydýchnuť si a pomyslieť na spánok. Paradise Kiss je jednoducho strhujúce v každom zmysle slova a na konci vás zanechá na pokraji zúfalstva, pretože dvanásť častí je jednoducho príliš málo pre dielo takéhoto formátu. A hoci budete nepochybne nadávať, že už nie je čo pozerať, bude vám kruto jasné, že každá minúta navyše by čaru ParaKiss už len uberala – nakoniec, vraví sa, že dobrých vecí býva málo…

Ak ste už unavení tým náhlym zvratom v mnohých dielach, ak máte po krk rozuzlení v štýle „a prišiel Kami-sama a povedal im, čo robiť“ – potom viete, po akom diele siahnuť.

Japonský názov: Paradise Kiss
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2005

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 19. marca 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.