Spy x Family

0 komentárov

Medzi Ostaniou a Westalisom zúri studená vojna. Každý deň sa krehký mier môže rozpadnúť. To by potešilo nejedného skorumpovaného politika či nacionalistu, ktorí sa neustále snažia narušiť mier. Proti nim stojí preslávený špión a majster masky: Súmrak. Jeho želaním je, aby žiadne dieťa vojnu nikdy nezažilo. Preto plní jednu nebezpečnú misiu za druhou. Tá najkomplikovanejšia pred ním ešte len stojí.

Súmrak, aliasom Loid Forger dostal za úlohu založiť rodinu, aby sa dostal k prominentnému politikovi Donovanovi Desmondovi. Tento politik je tvrdým orieškom, na verejnosti ho nikdy nevidno, s výnimkou prestížnej Eden akadémie, kde mu študujú dvaja synovia. Loid, krycím povolaním psychiater, preto adoptuje Anyu a vezme si za ženu krásnu Yor Briarovú, aby sa k Desmondovi mohol dostať bez podozrenia.

Špión, zabijak a telepat v jednej domácnosti

Keď Loid vyberal rodinu, netušil, že sa mu podarí skutočné majstrovské dielo. Keď nepočítame fakt, že ani on nie je bežný občan, jeho domácnosť nemôže byť viac pestrá. Jeho krásna manželka je smrtonosná zbraň s neľudskou silou. A jeho dcéra? Anya je z detského domova a aby si ju špión vybral, predstiera, že je školského veku. Ako vedela, že Loid potrebuje dieťa presného veku? Pretože vie čítať myšlienky! Neskôr k ním pribudne aj pes a verte, ani ten nebude obyčajný.

Domácnosť plná tajomstiev má mnoho príležitostí, kde akýkoľvek zlý úsudok rýchlo odhalí ich identitu. A keď vám niekto vie čítať myšlienky, ide to ešte horšie. Aj napriek tomu sú Forgerovci prototypom funkčnej rodiny. Čo môže byť ťažšie ako žiť na nepriateľskom území? Vychovávať deti predsa. Súmrak dokáže napodobniť akéhokoľvek dospelého vďaka perfektnému odhadu jeho mysle a oku pre detail. Skúste ale zistiť, na čo myslí malé dieťa… Skôr vám vybuchne mozog než aby ste pochopili ich detský svet. A tak špión plánuje, manipuluje, predstiera. A plány sa… no, tak nejak plnia.

Život ide ďalej aj počas studenej vojny

Bežný život pokračuje, spoločnosť funguje ďalej. Pokiaľ ste vzorným občanom, nič vám nehrozí. Avšak, ak si sused zmyslí, že chodíte domov v nepravidelných hodinách, alebo mu jednoducho nesadol váš účes, nebude mu robiť problém nahlásiť vás polícii za špionáž. Proste bežná studená vojna. Nikdy neviete, či okolo vás práve neprešiel člen tajnej služby alebo špión. Svet Spy x Family je plný nepriateľov.

Aj napriek tomu Spy x Family vôbec nie je dramatické a smutné anime. Práve naopak, je to sitcom plný špiónskych trópov. Najväčším spúšťačom humoru je samozrejme malá Anya. Vidí otcovi do hlavy a chce mu pomôcť, čím si vytvorí vlastnú misiu. Lenže detská hlavička myslí úplne inak. Keď sa niečo deje, Anya si k tomu nájde cestu. A ideálne to skomplikuje.

Tacuja Endó, tvorca mangy si dal za úlohu vymyslieť komédiu utiahnutú za vlasy. Preto neočakávajte u ničoho normálne riešenie. Bude sa preháňať, akcia bude šialená, náhody neuveriteľné. Je to divoká jazda pretínajúca sa s roztomilými a milými rodinnými scénami. 

Príbeh ani postavy nie sú hlboké. Okrem bolestivej minulosti je správanie väčšiny ľudí absurdné. Hlavná trojica je geniálna, síce má Yor svoje temnejšie chvíľky, Loid sa niekedy príliš prepočíta a Anya je proste Anyou. Lenže okolie, to už je o niečom inom. Postavy sú povrchné, niektoré priam prihlúple a čo sa tá, to sa rieši tou najabsurdnejšou cestou. Niekedy sú ironicky najlogickejšie práve deti z Eden akadémie. Teda, minimálne sú najviac uveriteľné.

Pri misiách Loid spolupracuje či vyzvedá od rôznych postáv. Jednou z nich je kolegyňa špiónka Stmievanie. Tá je do Loida kompletne zabuchnutá, až do nezdravých medzí. Na opačnej strane konfliktu sa nachádza Yorin brat Yuri, ktorý svoju sestru miluje nadovšetko a na kohokoľvek, kto sa okolo jeho sestričky mihne kompletne žiarli. Dokonca aj Anyina spolužiačka Becky si vypestuje zvláštnu obsesiu. Je to lacný humorný trik, ktorý v dnešnej dobe nie je smiešny ako to možno kedysi bývalo.

Spracovanie

Spy x Family má nádhernú animáciu. Využíva hlavne farby teplejšieho tónu, ktoré mu pridávajú na priateľskej atmosfére. Animácia je vyšperkovaná, postavy majú rôzne detaily, od brošní cez náušnice, ktoré sú riadne nakreslené a vytieňované. Architektúra mesta Berlint je okúzľujúca a nikoho neprekvapí, že je inšpirovaná Berlínom. Po vizuálnej stránke je Spy x Family slasť.

Hudba je tiež kvalitná. Kúsky sú inšpirované Bondovkami, čiže niektoré kúsky sú jazzové, hodiac sa k špionážnemu anime. Soundtrack spravila skupina (K)NoW_NAME, ktorá prispela aj do Dorohedoro. Úvodné aj koncové znelky sa stali populárnymi takmer okamžite. Pieseň Comedy vyhrala v roku 2023 Best Ending Sequence kategóriu v siedmom ročníku Crunchyroll Anime Awards.

Dej sa vyvíja veľmi pomaly. Za 25 epizód je Loid bližšie k svojmu cieľu len o pár krôčikov. Vyzerá to, že Spy x Family bude pokračovať v manga aj anime forme ešte pár rokov. Vzhľadom na popularitu nemusíme očakávať skorý koniec. Môžeme len dúfať, že autor nevyčerpá studnicu nápadov príliš skoro. Už teraz sa niektoré opakujúce sa trópy stávajú otrepanými a bola by veľká škoda, keby sa táto séria pokazila len pre to, že autori nevedia kedy skončiť.

Spy x Family je obyčajné špionážne anime s neobyčajnými postavami, divnými náhodami, strelenými nápadmi a jedným z najlepšie zobrazených detí v hlavnej úlohe za posledné dekády. Pokiaľ Forgerovcov po pozretí nebudete mať dosť, v kinách je práve samostatný film Spy × Family Code: White s českými titulkami a je to jazda!

Japonský názov: SPY×FAMILY
Anglický názov: SPY×FAMILY
Počet epizód: 12 (prvá séria), 13 (druhá séria)
Rok vydania v Japonsku: 2022

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.