to bylo tvé jméno. 3

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Vždyť neznám tvoje jméno!

Netrvalo to dlho a na svet sa prihlásila aj finálna časť adaptácie ohlasovaného filmu Kimi no na wa. Krst na Anime Show sa vzhľadom na situáciu nekoná, produkciu to ale nezastavilo. A tak sa aj v týchto menej príjemných časoch aspoň môžeme tešiť z ďalšej skvelej mangy v našich končinách.

Taki musí zachrániť Micuhu. A keby len Micuhu, ale celé horské mestečko Itomori! Aby sa mu to skutočne podarilo musí presvedčiť Micuhiných kamarátov a spolu pristúpia k šialenému plánu. Podarí sa im ale presvedčiť dospelých, že to nie je výmysel? O to horšie, že sa Taki v Micuhinom tele bude musieť postaviť jej otcovi. Osudný deň dopadu kométy je tu. Taki dostal poslednú šancu ochrániť to, čo mu prirástlo k srdci. Nastáva magický čas, svety sa stretajú, ale majú Taki a Micuha šancu na krajší zajtrajšok?

Nad hlavou se mi rozkládala obloha krásná jako sen a tiše zářila do noci.

Finálnu knihu prečítate rýchlo. Je tu menej slov, viac činov a hlavne chcete už byť na konečných stránkach, kde zistíte osud našich hrdinov. A to aj vtedy, keď ste film už videli. Preto som mangu prečítala rovno dvakrát po sebe, raz som hltala text a druhýkrát som sa zase pozastavovala nad rôznymi panelmi a nechala sa očariť kresbou.

Predošlý zväzok toho v sebe obsahoval až mnoho, tým čitateľov, ktorí film nevideli mohol miasť. Tretia kniha síce napreduje rýchlo, ale už tu nie je materiál, ktorý by niekoho miatol. Ako sa blížime ku koncu, tempo rozprávania príbehu sa mení. Každý zväzok mangy je trochu iný, presne ako sekvencie u filmu. Prvý zväzok vás oboznamuje s postavami, nesie sa v ľahkom duchu, druhý vyráža dych šokujúcim zistením, všetko sa dramatizuje. Záverečný diel je o poznanie akčnejší, postavy berú osud do vlastných rúk aj keď sa nezdá byť k nim veľmi naklonený. A nebol by to Šinkai, keby tu nebola romantika.

Rovnako ako v prípade predošlých dvoch kníh, aj tá finálna má na konci poznámky od prekladateľa Jakuba Stříbrného. Tentokrát sa zameriava na symboliku kumihiro, ktorá hrá v tomto diele podstatnú úlohu. Jeho význam aj históriu si môžete prečítať na piatich stránkach preplnených informáciami, ktoré určite oceníte.

Po dočítaní Kimi no na wa sa dostaví pocit spokojnosti. Koniec je skvelo zvládnutý a plnofarebné stránky dodajú na atmosfére. Neostane tu len trpká melanchólia ako to niekedy u Šinkaiovej práce býva. Zároveň hneď za tým sa dostaví ešte druhý pocit nasledovaný vetou: „Prečo len tri zväzky?!“ Jediná chybička krásy je fakt, že manga oproti filmu zostáva čierno-biela s pár farebnými stránkami a bez zvuku.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Egmont
  • Séria: To bylo tvé jméno. (3 zväzky)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán:
  • Rozmer: 128×182 mm
  • Rok vydania: 2020
  • ISBN: 978-80-252-4665-8

Ďakujem vydavateľstvu Egmont za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.