Dekiru Neko wa Kjó mo Júucu

0 komentárov

Mať doma zvieratko so sebou prináša mnoho radosti a občasne aj pár starostí. Treba zaobstarať krmivo, pelech, veterinu, hračky… Odmenou za to máte kamaráta a súčasť rodiny, bez ktorej si mnohí nevedia predstaviť život.  Aký je život so zvieratkom zistí aj Saku, keď z ulice zachráni čierne mačiatko. Teda, mala to zistiť. Lenže jej mača vyrástlo v obrovského kocúra väčšieho ako ona. Jukiči je majster vedenia domácnosti, jeho poslaním je zaistiť spokojnosť paničky výmenou za plné brucho. Kým Saku mešká ráno na vlak do práce a vracia sa neskoro podgurážená alkoholom, Jukiči uvarí, uprace, nakúpi. Život Saku Fukuzawy sa zmení na rozprávku, obskakovaná obrovským kocúrom vlastne vôbec netuší, aké to je starať sa o klasickú mačku.

Čierne mačky podľa našich povier prinášajú nešťastie. V prípade Jukičiho sa ale jedná o čistý jackpot šťasteny. Saki je v bežnom živote prakticky nepoužiteľná. Netuší ako si uvariť, neuprace a dokonca, nedokáže vyniesť ani smeti. Jukiči je pre ňu záchranca, bez ktorého by sa jej rozpadla domácnosť. Na začiatok sa jedná o super zábavu, Jukiči varí úžasné jedlá, z ktorých vám budú tiecť sliny. Prekvapí v interakcii so susedmi, jeho jednoliaty nič nehovoriaci výraz skrýva emócie spokojnosti aj rozladenosti, ktoré si vybíja pri robení domácich prác či priamou kritikou paničky.

Keď je mačka schopnejšia ako jej pán

Saku pre zmenu musí skrývať tajomstvo obrovskej mačky v svojom byte. Nádherný obed? Jasné, navarila som, nejak… Fotky miláčika? No, on sa zle fotí… Počkať, ako sa vlastne správa normálna mačka?! Kolegovia si hovoria, aká je Saku úžasná, skvelá v práci aj v domácnosti a Saku sa postupne viac prepadá do kolotoča nevinného klamstva.

Na začiatku je to všetko zábavné a milé, Jukiči je skvelý domáci miláčik, vlastne až príliš dokonalý. Saku je zase veľmi starostlivá osoba, aj keď to tak nevyzerá. Čím všetkým dokáže táto dvojka prekvapiť? Lenže, pár epizód prejde a vy zistíte, že sa to všetko stále opakuje dokola. Ani jeden hrdina nevybočí z nastaveného stereotypu. Jukiči nikdy nepochybí a Saku sa nikdy nezlepší. Hlavná hrdinka je mimo svojej kancelárskej práce kompletne nemožná.

Postavy nemajú žiadny vývoj. To platí nielen o hlavnej dvojke, ale aj o bočných postavách. Tých opakujúcich sa je päť, pretože väčšina deja sa odohráva v byte. Jediný charakter, ktorý zmenil niečo vo svojom správaní je Rio Nišina, predavačka v obchode. Tá je pravdepodobne najlogickejšou postavou zo všetkých. Pretože život pokračuje ďalej bez vývoja, začne byť celé anime ťahavé a nezaujímavé. Do toho neskôr pribudnú zbytočné flashbacky, čo samozrejme vôbec nepomáha situácii.

Najlepšia je animácia

Animácia je veľmi čistá, prostredie mesta je ako z nalešteného skla a kovu. Koberce, parkety, oblečenie, obrazy… rôzne štruktúry, farby a vzory sa pohrávajú s divákovými zmyslami. Veľmi dôležité je aj osvetlenie. Anime je ladené do svetlých farieb. Úlohu v zohrávajú tiež slnečné lúče, ktoré dávajú atmosfére svieži letný nádych.

Na vypnutie a oddych je táto TV séria slušným kandidátom. Pomalý každodenný život okorenený trochou bizarnosti a roztomilosti znie vlastne fajn. Bohužiaľ, Saku vie byť svojim správaním otravná a aj keď je anime o bežnom pracovnom živote, stále očakávate, že sa udeje aspoň niečo. Lenže to neprichádza ani po trinástich epizódach. Na konci toho všetkého vo vás zostane akási prázdnota bez pridanej hodnoty.

Japonský názov: デキる猫は今日も憂鬱
Anglický prepis: Dekiru Neko wa Kyou mo Yuuutsu
Anglický názov: The Masterful Cat Is Depressed Again Today
Počet epizód: 13
Rok vydania v Japonsku: 2023

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.