Tonosama to Stitch

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

V alternatívnom vesmíre diabolský Jumba stvoril experiment 626, ktorý pri úteku pred autoritami zhavaruje na Zemi. Ale tentokrát nie na Hawaii v deväťdesiatych rokoch ale rovno do Japonska v samurajskej ére!

Stitch sa zjaví v historickom Japonsku priamo pred armádou vedenou vojvodcom Jamatom. Namiesto dobývania nepriateľského hradu sa ten večer pán Meison Jamato roztopil nad Stitchovou roztomilosťou. Takže modrý „tanuki“ sa stane jeho novým obľúbeným zvieratkom. Lenže, vyhrať priazeň mimozemšťanského experimentu nie je jednoduché. Dokáže Stitchova láska pre chaos pomôcť Jamatovi zvíťaziť nad nepriateľmi, alebo prepadne Stitchovej roztomilosti a povesí vojnu na klinec?

Stitch je v Japonsku celebritou. Jeho roztomilé veľké oči a uši s chlpatým telíčkom sú perfektne definované slovom kawaii. Posadnutosť Japoncov viedla k vlastnému trojsériovému anime Stitch! pre deti v rokoch 2008 až 2011. Miesto Lilo sa Stitch skamaráti s Junou Kamiharovou na fiktívnom súostroví Rjúkjú. Stitch a Samuraj je však od sérií s Lilo a Juny diametrálne odlišný. Pretože hlavnou postavou nie je len obyčajný samuraj, ale rovno lord s cieľom zjednotiť krajinu pod jeho brutálnou vládou.

Hiroto Wada (1974 – 2021) nás poctil unikátnou zmesou Disneyovky so samurajským prostredím, ktorá funguje naozaj skvelo. Stitch a samuraj je plný hravosti, roztomilosti a humoru. Manga adaptuje pôvodný film s novými postavami v úplne inej kultúre, pričom neomrzí, ani keď viete, kam príbeh smeruje. Séria má tiež nádych žánru slice-of-life (zo života), pretože náš chlpatý obľúbenec nielen že nepozná tradičnú kultúru Japonska, navyše je hodne náladový. Je to prakticky, ako keby ste si adoptovali malé zvedavé dieťa s nejednoduchou povahou, ktoré vám navyše dokáže zdemolovať dom (či hrad). Nechýba tiež klasická prehnanosť pri humorných situáciách, pretože posadnutosť malou modrou potvorkou predsa len nie je veľmi zdravá.

Manga vychádzala takmer celý rok 2020 a v septembri 2023 sa dočkala anglickej verzie 3v1 v tvrdej väzbe. Tá je vskutku nádherná. Fanúšikom Stitcha tento kúsok určite nesmie chýbať. Manga patrí do studnice kuriozít, ktoré sa vydarili, takže mi neostáva nič iné, než ju odporučiť. Pokiaľ však hľadáte zmysluplnejší príbeh, alebo očakávate skôr vyspelejší humor, môže vás Stitch sklamať.

Recenzovaná verzia:

  • Názov: Stitch and the Samurai – The Complete Collection
  • Vydavateľstvo: TOKYOPOP
  • Autor: Hiroto Wada
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 564
  • Rozmer: 127 × 190 mm
  • Rok vydania: 2023
  • ISBN: 9781427873880

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.