Manga příběhy bratří Grimmů

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Kde bolo tam bolo, kde sa voda sypala a piesok lial…

Rozprávky patria k nášmu folklórnemu dedičstvu od nepamäti. Tradujú sa ústne celé storočia. Bratia Grimmovci sa preslávili tým, že boli prví, ktorí  ľudové rozprávky, povesti a legendy zapísali.

Teraz prichádzajú staré klasiky v novom kabáte. Kei Išijama sa rozhodla prerozprávať najznámejšie príbehy bratov Grimmovcov pomocou mangy. V jednej knihe tak nájdete deväť nestarnúcich klasík. Mnohí manga autori radi používajú známe premisy len preto, aby si požičali postavy. Pretože i tu väčšina deja s pôvodnými adaptáciami toho veľa spoločné nemá. To môže byť dobre aj zle, záleží od vašich očakávaní a prezentácie obsahu.

Zbierku otvára Červená čiapočka, či ak chcete, Červená karkulka. Hlavnou postavou ale nie je dievčatko nesúce košík babičke, ale mladý vlk, ktorého čaká neľahká skúška.

Zlatovláska (Locika) je druhým príbehom v mange. Princezná vo veži a princ snažiaci dostať sa do veže si v nej vymenia pohlavia.

Čarodejnice samozrejme nechýbajú. Janko a Marienka sú ponechané napospas osudu v lese vlastným otcom. Aby im zaistil dôstojný život, vstupuje Janko do služieb zámožnej dámy vo veľkej vile.

Princ a lovec sa do seba postupne zamilujú v príbehu Dvanásť lovcov. Ich vzájomná náklonnosť sa rýchlo stane hlavným predmetom šuškania medzi dvornými dámami.

Dvaja bratia, dve dvojčatá. Jeden z nich zabije draka a vyslúži si ruku princeznej, druhý cestuje po svete s družinou zvierat. Aké prekážky si pre nich osud prichystal?

Krásne princezné k folklóru patria, a len málo z nich je tak ikonických ako Snehulienka a dvanásť trpaslíkov. Koho si princezná vyberie, záchrancu princa, alebo nebodaj trpaslíka?

Lenivý, ani myši neloví. Kocúr v čižmách nemá starosti vo svete. Aspoň na povrch nie. Jeho majiteľ ho miluje, ale, nie je na čase odvďačiť sa?

Dať pusu žabe nie je ideálna predstava romantiky. Znovu si postavy prehodia pohlavia, žiadny Žabí princ, ale žabia princezná!

Spievajúci a skákajúci škovránok je posledným príbehom v zbierke. Láske nerozkážeš, ani keby tvoj milovaný mal byť cez deň zvieraťom. Bude však dosť silná, aby zlomila kliatbu?

A žili šťastne až do smrti.

Pokiaľ vás nebavia dokola omieľané naše verzie rozprávok, ale radi by ste sa ponorili do ich magického sveta, je táto manga príjemnou voľbou. Postavy vám budú známe, mojím osobným favoritom sa stal kocúr v čižmách. Jeho podanie mi prišlo najinovatívnejšie.

Ako to už býva, rozprávky sú naivné a unáhlené. Cukríková láska na prvý pohľad nesmie chýbať. Nehľadajte komplikovanosť, postavy sa proste na seba pozrú, a hneď si maľujú spolu celý život. Koniec-koncov, celý príbeh je podaný v krátkom formáte na maximálne pár desiatok strán.

Kresba očiam lahodí. Väčšina mužov je kreslených ako bišónen a od ženských kriviek nemajú ďaleko. Štýlovo pripomína diela okolo prelomu roku 2000 – každá stránka má mnoho detailov, postavy majú skutočne veľké okále a oblečenie má viacero drobných doplnkov. Nádherné sú predovšetkým zvieratá, ktoré majú naozajstný rozprávkový nádych.

Zazvonil zvonec a rozprávky je koniec…

Manga príbehy bratří Grimmů je podarená jednohubka od Zoner Pressu. Či už vás k nej zavedie zvedavosť, alebo chuť na jednoduchú oddychovku, netrafíte sa vedľa. Neočakávajte od tejto knihy žiadny komplikovaný dej a hlbokú myšlienku. Jej čaro je v rozprávkovom svete známych postáv, na ktorom sme vyrastali.

Recenzovaná verzia:

  • Názov: Manga příběhy bratří Grimmů
  • Vydavateľstvo: Zoner Press
  • Autor: Kei Išijama
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 352
  • Rozmer: 126 x 188 mm
  • Rok vydania: 2023
  • ISBN: 978-80-7413-574-3

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.