Přiznání

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Asai a Išikura sa stratia v búrke pri výstupe na horu Owari vo výške 3200 metrov. Išikura si pri tom škaredo zraní nohu a myšlienka blízkej smrti ho donúti priznať sa k vražde, ktorú kedysi spáchal.

Premisa je skutočne jednoduchá, máme tu dvoch kamarátov v neľahkej situácii. Dobre vyzerajúci Asai s pozitívnym nadhľadom a zranený Išikura, ktorý situáciu nevidí prívetivo. Než manga skončí, viete o nich takmer všetko. Ich myšlienkové pochody, dôvody konania, minulosť…

Celý dej sa odohráva počas jednej noci na horskej chate. Pôvodne vnímaná ako záchrana pred snehovou búrkou, stavba sa rýchlo stáva klaustrofobickým väzením. Išikura ľutuje svoje činy, oveľa viac ale ľutuje, že sa Asaiovi priznal. Asai nemal v pláne nič vyzradiť, ale Išikurove správanie v ňom rýchlo zapaľujú ohníky nedôvery, priam paranoje.

Neustále dynamické zmeny nálad, presviedčanie samého seba aj svojho druha pridávajú olej do ohňa. Asai neustále vedie interný monológ. Ako sa bude Išikura správať? Je to všetko pravda? Čo, keď ho podvedie? Atmosféra hustne, než vyjde slnko a začne nový deň, jeden z nich už nebude žiť. Alebo?

Nobujuki Fukumoto je mangaka známy hlbokou psychologickou analýzou postáv, špecifickou kresbou plnou ostrých hrán, karikatúrnych výrazov a zaujímavým pojatím hazardu. Medzi jeho známe mangy patrí Mahjongová legenda Akagi (1991 – 2018, 36 zväzkov) a Hazardová apokalypsa Kaidži (1996 – 1999, 13 zväzkov).  Dá sa povedať, že jeho značkou sú hazard, jakuza a tiesnivá atmosféra. Tú aplikuje aj do Kokuhaku, teda po česky do Přiznání.

Kaidži Kawaguči je u nás menej známy autor. V jeho mangách najčastejšie rieši Japonskú politiku a morálnosť rozhodnutí ľudí v extrémnych situáciách, čím Přiznání, kde mal na starosti kresbu, spadá do jeho kategórie. Jeho kresba presne zachytáva napätie medzi hlavnou dvojicou.

Přiznání nie je žiadna manga s grandióznym konceptom. Drží sa u zeme, je to príbeh, ktorý by sa mohol stať každému.  Za to atmosféra vás priam škrtí a paranoja stúpa, až pokým nevyústi v skvelé finále. Pokiaľ máte radi psychologický triler, pravdepodobne sa vám Přiznání bude páčiť.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Autor: Nobujuki Fukumoto (príbeh), Kaidži Kawaguči (kresba)
  • Preklad: Anna Křivánková
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 312
  • Rozmer: 145 × 215 mm
  • Rok vydania: 2024
  • ISBN: 9788076794504

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.