Láska ve střihu cosplaye 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

My Dress-up Darling či krkolomným japonským názvom Sono Bisque Doll wa Koi wo suru vychádza v časopise Young Gangan už od roku 2018. Momentálne nedokončená manga s viac ako osemdesiatimi kapitolami (jedenásť zväzkov) trhá rebríčky popularity. Dopomohlo tomu aj anime z minulého roku o dvanástich epizódach. Už má oznámenú aj druhú sériu, ale zatiaľ bez oficiálnych dátumov. A tohtoročný apríl roku 2023 si túto otaku komédiu plnú šteklivého humoru môžete prečítať aj vy v češtine vďaka vydavateľstvu CREW.

Wakana Godžó má len jedno hobby, jeho jediný životný cieľ – stať sa odborníkom vo výrobe tradičných bábik Hina. Nemá žiadnych kamarátov, ani o nich nestojí. Neočakáva od nich pochopenie, má už svoje skúsenosti. Na opačnej strane stojí triedna kráska Marin Kitagawa. Triedna hviezda s kopou kamarátok, Godžó ju vníma skoro ako mimozemšťana. Osud sa im rozhodne pretnúť cesty, keď sa mu pokazí šijací stroj, prečo využije ten školský. Lenže ten potajme používa aj Marin pre svoj cosplay! Akurát ich zručnosť je ako deň a noc, kým Godžó je už teraz na profesionálnej úrovni, výtvor jeho spolužiačky sa hodí akurát na strašiaka na poli.  A tak  nejak  začala ich  spolupráca… 

Samotár a populárne dievča

Extrémne populárne a krásne dievča verzus samotársky introvert bez kamarátov. Na prvý pohľad slabý odvar bežného klišé. Medzi známe príklady tohto syndrómu sa môžu zaradiť napríklad Horimija, Ore Monogatari!!, 3D Kanodžo, Accel Word, Rosario + Vampire a kvantá ďalších. Mohla to byť len ďalšia romantická dráma či komédia bez štipky originality, ktorá by za pár rokov zapadla prachom. Miesto toho to vyzerá na dlhoročnú senzáciu.

Okrem publiku známej téme cosplayu, ktorú určite víta veľké množstvo otaku základne, zmysly pošteklí aj dobre zvolený štipľavý humor. Marin je samozrejme skvelý waifu materiál (tzv. fiktívna manželka). Je krásna, populárna, nediskriminuje a zároveň je aj dobre zvrhlá. Ideálny koktejl… a tiež proste ideálna kamarátka/priateľka v reálnom živote.

…když se ti něco líbí jak s tím souvisí, jestli seš holka nebo kluk?

To ma privádza k hlavému ťahúňovi diela – dospelý zvrátený humor. Marin nechce cosplayovať len tak hocijaké postavy. Zamilovala sa do hrdinky z eroge hry. Aby Godžó mohol ušiť dôveryhodné šaty, bude musieť Marin zmerať (v spodnej bielizni samozrejme!), ale to nestačí. Musí si tú hru aj zahrať! Okrem scén, pri ktorých vybehne na lícach ruženec postavám, a zrejme aj čitateľom, to vedie k mnohým humorným scénam. A najlepšie (či najhoršie?) na tom je, že Marin si toto podpichovanie a narážky vyslovene užíva.

Nie je to ale len o fanservise, ale aj o morálne dobrých názoroch. Godžó má svojich kostlivcov v skrini, keďže sa venuje nepopulárnej aktivite viac spojenej so ženami. Ale niečo také Marin nezaujíma. Ona len vidí spolužiaka s úžasnými schopnosťami. A to je pekné posolstvo. Nič nie je len pre chlapcov alebo pre dievčatá. Užívajte si svoje záľuby ako len chcete.

Slasť pre oči

Autorka sa vyžíva v kreslení detailov. Okrem toho že dokáže podráždiť určité zmysly, zaujme určite aj vaše oči. Kresba je skvelá, Marin je nádherná, presne ako bábika. Jej oči sú priam zrkadlá, vlasy jej závidí nejedna osoba. Nie sú zanedbané ani  doplnky ako náušnice, náhrdelníky, čipky…

Godžó je naopak menej detailný, pôsobí veľmi obyčajne. Tuctový jav balansuje výrazmi tváre. Prekvapenie, zdesenie, radosť, pôžitok, akákoľvek ďalšia emócia. Jeho prednosťou je expresívnosť. Pokiaľ vás nerozosmeje Marin s jej vtipkovaním, dostane vás Godžóva reakcia.

Manga je nakreslená čistými linkami s dôrazom na módne detaily. V paneloch prevládajú svetlejšie odtiene. Pozadie autorka vykreslila podľa témy, školské prostredie nie je ničím neobvyklé, niektoré panely sú jednoliate, ale špeciálnu pozornosť si zaslúžili veci priamo spojené s hlavnými postavami. Godžóva izba, šijací stroj aj hina bábiky a obchody, kam ide nevšedný pár nakupovať sú ako vystrihnuté z reality. Vďaka tomu vnímate presnú atmosféru celej mangy.

Aj nevinné dievča môže byť zvrhlé

Nikdy nesúď knihu podľa obalu. Aj keď Lásku ve střihu cosplaye môžete súdiť aspoň vizuálne. Obálka neklame, detailná kresba z nej sa nachádza aj vo vnútri. Primárne ale ide o posolstvo z obsahu. Obyčajný chlapec môže mať netypickú záľubu a triedna hviezda môže skrývať nevídané tajomstvo. Vzniknutá kombinácia tak dáva možnosť vykvitnúť dobrej komédii. Jednoznačne sa nejedná o záležitosť pre mladších, v Japonsku spadá manga do kategórie seinen, teda mangy určenej pre starších násťročných chlapcov, v Spojených štátoch často označovaných hranicou 17+.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Láska ve střihu cosplaye (vychádzajúca séria)
  • Autor: Šin’iči Fukuda
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 208
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2023
  • ISBN: 9788076793422

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.