Zpráva pro Adolfa 2

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Druhá časť príbehu o troch Adolfoch na seba nenechala dlho čakať. Osudy Adolfa Kamila, Adolfa Kaufmanna a Adolfa Hitlera sa zamotávajú. Teraz mladí muži (a jeden už nie príliš príčetný starý muž) sa ocitajú vo víre vojny, kde sa ich názory postupne viac a viac polarizujú. Už to nie je len o Hitlerovom rodnom liste, skutočnými hybnými silami je totiž rasová neznášanlivosť, nenávisť, genocída…

„Japonský Disney“ Osamu Tezuka je u nás známy predovšetkým sériou o robotickom chlapcovi Astro Boy. Dokopy po sebe zanechal viac ako 700 zväzkov práce, celkovo niečo okolo 150 000 stránok (to je 700 kníh o približne 214 strán). Medzi jeho najznámejšie diela vo svete jednoznačne patria Black Jack, Fénix (Hi no Tori), Cisár džungle (Jungle Emperor), Unico, Budha a Dororo. K tým o trochu menej známym dielam sa potom radí Adolf ni Cugu, ktorý by si zaslúžil o niečo viac publicity.

Do studnice českej mangy prispelo vydavateľstvo CREW skutočne silným príbehom veľkého autora, právom nazývaného aj „otcom mangy“ alebo rovno „Bohom mangy“. Bez Tezuky by anime a manga dnes zrejme nemala súčasnú podobu ako ju poznáme. Ktovie, či by sa vôbec stali tieto média tak populárne, keby Tezuka výrazne neovplyvnil ich vývoj.

Príbeh plný napätia, akcie aj nepredvídateľných udalostí. Pôvodne tri úplne odlišné príbehy postáv z rôznych miest ale rovnakého času z prvej knihy sa v druhej časti spoja a utvoria jeden veľký celok. Dejové linky sa prepletajú majstrovsky a vy hltáte panel po paneli s nadšením čo bude ďalej. Roky plynú a z chlapcov sa stávajú mladí muži. Jeden sa zamiluje do ženy, ten druhý do nacistickej ideológie…

V knihe je nádherne vidieť, ako dokážu byť ľudia manipulovaní. Autor sám druhú svetovú zažil a preto je schopný opísať ju neuveriteľne dôverne. Okrem skazy všade naokolo a extrémistických názorov sa pozeráme hlavne na japonský pohľad na vojnu, ktorý je veľmi zaujímavý. Je to skutočne materiál na zamyslenie, nad ktorým budete dumať ešte nejakú chvíľu. Adolf Kaufmann je komplexná postava a zaujímavá postava, ktorú som si obľúbila. Vlastne som ho miestami neznášala a hlavne ľutovala a stále dokola v lavíne pocitov.

Obálka je tentokrát presne opačná, bielu vystriedala čierna, svastiku v názve zase židovská hviezda. Tvrdé dosky s kvalitným viazaním a čistým bielym papierom je presne to, čo si táto manga zaslúži. Preklad od Anny Křívánkovej je majsterský ako vždy, vzhľadom na množstvo histórie a rôznych detailov je v knihe veľké množstvo vysvetlení a poznámok, ktoré veľmi pomáhajú s pochopením čitateľa. Kresba je naďalej skvelá, veľmi realistická a detailná s občasnými manga prvkami na odľahčenie situácie. Nedá sa jej nič vytknúť.

Až mi je ľúto, že som predošlej časti dala 10/10, pretože teraz už sa nedá ísť vyššie. Druhá časť je ešte o niečo lepšia. Príbeh je temnejší, desy vojny sú opísané tak majstrovsky, že máte pocit, že sa troskami zničených japonských miest prechádzate spolu s postavami a prežívate všetky hrôzy s nimi. Koniec je navyše prekvapujúci, smrťou Hitlera príbeh totiž nekončí. Neuveriteľne komplexný príbeh plný emócií s neskutočne výborným vývojom postáv presvedčí každého, že Tezuka tým Bohom mangy skutočne bol.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Zpráva pro Adolfa (2 zväzky)
  • Autor: Osamu Tezuka
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 608
  • Rozmer: 165 × 235 mm
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 9788074497988

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.