Carciphona 1

Zuzana Daletth Hartmanova
0 komentárov

Kdo se bude rvát za to, co chcete, když ne vy sami?

Zakázat magii se zdálo jako dobrý nápad. Způsobuje šílenství, protože pochází od démonů, takže jejím zavržením se vše dá logicky do pořádku. Možná by to bývalo fungovalo, když by se řada panovníků nerozhodla nechat si pár es v rukávu a ukrýt sem tam nějakého čaroděje – jako například Veloce Visrin.

Nakladatelství Zanir představilo v dubnu 2016 svou další novinku – mangu Carciphona od čínské autorky Shilin Huang. Nezávislý komiks láká na téma zakázaného čarodějnictví a silné hrdinky zkoušené osudem. To samo o sobě má nadějný potenciál. Ale i když všechno nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o zdařilou četbu s hutnou atmosférou, Carciphona (zatím) tak trochu klame tělem.

Mladý student Keritzel se s Veloce setkává ve chvíli, kdy je cestou na hodinu napaden drzým výrostkem, který mu dá jasně na srozuměnou, jak si ve městě stojí šlechta. Veloce mu pomůže, čímž se mladík dostává do víru nečekaných událostí. Když je pak čarodějka napadena obávanou Carciphonou (kouzelníkem, jehož posedl démon), smysl pro čest Kerimu velí jít jí na pomoc. Ukáže se, že čarováním Veloce porušila přísahu danou králi a bude za to muset pykat. A tady začíná docházet pomalu k zádrhelům…

Prvním z nich je, jak nepochopitelně snadno si k sobě postavy naleznou cestu. Myslím, že vztahy mezi hrdiny by zasloužily trochu větší péči. Dalším neduhem je jistá zkratkovitost i ve vyprávění jako takovém – Veloce čaruje, král se to okamžitě dozví a během jednoho odpoledne je u ní doma a dožaduje se vysvětlení. Z toho je cítit, že Huang potřebovala příběh trochu popostrčit, aby mohla konečně odhalit střípky z Veloceniny minulosti a ukázat, čeho je tahle holka schopná. V pozadí se samozřejmě dají tušit úklady, intriky a zrada, ale na to, jaký bude jejich plný rozsah, si musí čtenáři ještě počkat. O světě, v němž se příběh odehrává, se toho zatím moc nedozvíme, stejně jako o hlavních postavách.

Co se týče stylu kresby, ten je v celém komiksu poněkud nevyvážený. Panely, které působí dojmem „vyspělé“ kresby, se střídají s motivy takřka až dětsky naivními. Jistě, k manga stylu jistá porce infantility a roztomilosti patří. Jenže Shilin Huang ještě nepřišla na to, jak ji správně dávkovat. Většina postav je moc kulatá a roztomilá ve chvílích, kdy se to nehodí. Stejně tak náběh na čibi kresbu není vždy úplně nejšťastnější. Manga zatím balancuje na hraně toho, zda se chce brát vážně. Odlehčení je pro příběhy všeobecně důležité, ale je nutné odhadnout, kdy si ho můžete jako autor dovolit.

Téma Carciphony je nosné a zajímavé, postavy zatím dobře načrtnuté, i když doufám, že se s nimi budeme moci seznámit blíže. Teď záleží jen na autorce, jak s tím dokáže během dalších svazků pracovat. Pokud se jí podaří příběh trochu učesat a dát mu ucelenější ráz, mohlo by se jednat o zdařilou sérii.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Zanir
  • Séria: Carciphona
  • Autor: Shilin Huang
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 176
  • Rozmer: 176 x 113 mm
  • Rok vydania: 2016
  • ISBN: 978-80-905839-4-8

recenzia bola pôvodne vydaná na dagon.cz

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.