Legend of Zelda: Oracle of Seasons

6aztec
0 komentárov

Skúste si spomenúť na dobu, keď ste výškou siahali sotva po stôl a ako každé správne dieťa, ste pociťovali túžbu po dobrodružstve, neodolateľnú túžbu niečo dokázať. To sa však v našom svete samozrejme nedalo uskutočniť – a na to tu sú a vždy boli – rozprávky. Spravidla nie veľmi dlhé, avšak krásne príbehy, v ktorých zákonite víťazilo dobro – je zaujímavé, že väčšinu ľudí prestanú v určitom veku baviť. Pre každého, kto sa tomuto štandardu vymyká, je tu práve séria Legend of Zelda.

Na začiatku bola populárna herná séria – a keďže japonská, bolo jasné, že sa skôr či neskôr objaví aj jej manga podoba. Postupom času z tohto herného sveta vyšlo niekoľko máng – ja sa zameriam práve na príbeh Oracle of Seasons. OoS je doslova „rozprávkou na dobrú noc“. Jediný zväzok o dĺžke necelých dvesto strán máte prečítaných do hodinky, aj keď fantázia pracuje naďalej.

Príbeh je veľmi jednoduchý, ako to už v rozprávkach býva: chudobný farmársky chlapec Link sníva svoj sen, v ktorom sa stane známym lovcom pokladov a dobrodruhom. Z týchto plánov však nie je práve nadšený jeho dedko, ktorý ho už od malička cvičí v umení šermu, aby sa mohol stať služobníkom princeznej Zeldy – rytierom. Link je k tomuto povolaniu dávno predurčený, o čom svedčí aj materské znamienko v tvare kráľovského symbolu, ktoré má už od narodenia na ruke. Dedko ho však nakoniec presvedčí a on sa vyberie do kráľovského mesta, aby zložil rytierske skúšky a stal sa princezniným služobníkom.

Záhadnou silou je však prenesený do záhadnej krajiny Holodrum, o ktorej nikdy nepočul a údajne sa nachádza veľmi ďaleko od jeho rodnej Hyrule. Stretne tu skupinku cestujúcich hudobníkov, ktorých vedie krásne dievča Din. Tá je však onedlho unesená temným pánom Gordonom, na čo sa po celom Holodrume začnú nekontrolovateľne meniť ročné obdobia. A tak sa Link vydáva na dobrodružnú cestu za jej záchranou, na ktorej ho sprevádzajú mnohí noví priatelia.

Postavy

Link
Hlavná postava príbehu, asi desaťročný chlapec Link je hrdinom v pravom slova zmysle – odvážny, milý, srdečný… jediné čo mu možno chýba, je trochu viac rozumu, ktorý mu však viac než nahradzuje jeho verný kamarát Pijoko. Z Din sa postupom času stala jeho najlepšia kamarátka, preto neváhal a rozhodol sa ju ísť zachrániť.
Din
Krásna tanečnica s očarujúcim úsmevom je hlavnou „atrakciou“ hudobného vystúpenia potulnej skupiny a, o čom však vie iba úzka skupina ľudí, je taktiež Vílou ročných období, ktorá sa stará o rovnováhu v prírode a pravidelné striedanie jari, leta, jesene a zimy. Miluje prírodu, či už v jej zvieracej, alebo rastlinnej forme. Je vlastníčkou legendárneho artefaktu, „Prútiku ročných období“, ktorý umožňuje ľubovoľne meniť aktuálne ročné obdobie, vďaka čomu by ho chcelo vlastniť mnoho ľudí.
Pijoko
Malé, rozprávajúce kuriatko, ktoré nahradzuje Linkovi jeho rozum – pôsobením magických síl totiž získalo schopnosť orientovať sa v každej situácii a obrovské znalosti. Je Linkovým najlepším kamarátom, ktorého získal už na farme u svojich starých rodičov.
Impa – „Teta Impa“, ako jej všetci hovoria, je veľkou mamou potulnej skupiny a zároveň skvelou kuchárkou. Je služobníčkou princeznej Zeldy, ktorá má za úlohu priviesť Din do kráľovského mesta Hyrule.
Zelda
Princezná, ktorá vládne krajine Hyrule, je pravou zástankyňou dobra a láskavosti v tomto príbehu a zároveň spravodlivou vládkyňou, za ktorej vlády kráľovstvo naozaj prosperuje. Celá séria je po nej pomenovaná, pretože je to práve ona, ktorá bola vo všetkých dieloch hry unášaná rôznymi zloduchmi.
Ricky
Boxujúci klokan, ktorému Link na začiatku pomôže, začo si vyslúži jeho kamarátstvo a absolútnu vernosť v každej situácii. Ricky je zaňho naozaj ochotný položiť aj život, čo sa v príbehu aj niekoľkokrát potvrdí.
Maple 
Malá čarodejnica, ktorej najväčším prianím je získať Prútik ročných období, aby sa stala oveľa mocnejšou. Z počiatku vystupuje ako záporná postava, ale postupne sa s Linkom a jeho kamarátmi zblíži a pomôže im na ich ceste za záchranou Din.
Lord Gordon
Postava, reprezentujúca v príbehu čisté, skazené zlo. Jeho jediným cieľom je uväzniť Din, vďaka čomu by život na Zemi upadol a jemu by sa tak podarilo zničiť svet. Toto sa mu však snaží prekaziť práve Link, a keďže ide o rozprávku, je jasné, ako to dopadne.

Neviem, či je to tým, že mám tak rád rozprávky, alebo aj niečím iným, ale Legend of Zelda: Oracle of Seasons je podľa mňa prekrásnym príbehom plným priateľstva, dobra a takej tej klasickej rozprávkovej atmosféry. Nie je to manga pre každého – ak hľadáte zložitý, pochmúrny príbeh plný záhad a krvi, vyhnite sa jej. Ak vám však ide iba o príjemný oddych, alebo si zaspomínať na krásne časy rozprávok, tento príbeh môže byť aj pre vás príjemným spestrením popoludnia, akým dnes bol pre mňa.

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 29. marca 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.