Prague Comic Con 2020

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Víkend 7. až 9. februára 2020 v Prahe ožila popkultúra v podobe prvého pražského Comic Conu. Síce som sa mohla staviť len v nedeľu, takže som sa obávala, že to bude už trošku zabité, obavy sa rozplynuli hneď po vstupe do areálu. Veľa conov má hlavný program v sobotu a ani tu to nebolo inak. Nedele bývajú väčšinou už len dozvuky, veľa návštevníkov už je unavených, stánky balia a niečo dobré končí. U Comic Conu toto nebola pravda, aj v nedeľu sa fičalo na plné obrátky až do večera.

Keď som na Comics Salóne 2019 u stánku Brlohu videla letáčiky s logon Comic Con Prague, tak som si povedala: „To chcú to fiasko čo sa stalo zopakovať?“ Predsa len, pravdepodobne nikomu neušla situácia rok predtým, keď sa pripravoval Prague Con 2018 vo Výstavišti na Holešovicích. Tieto dva cony spolu ale majú spoločné pramálo, nezdieľajú ani rovnakú organizáciu, miesto, hostí a hlavne, jedna z týchto akcií sa nakoniec vlastne ani neudiala.

Síce organizačný tím mierne meškal s oznamovaním programových noviniek a hostí pred conom, musím zhodnotiť, že akcia bola nesmierne vydarená. Na cony chodím pravidelne, môžem tak tvrdiť, že dokážem posúdiť určité kvality. U prvého ročníku som očakávala nejaké malé prešľapy, predovšetkým práve u organizačného tímu, žiadne sa ale nediali. Kam som zašla, tam každý vedel čo robí a kde sa prípadne mám obrátiť. Niečo také ma neskutočne teší. Ale toľko o tom, tento con bol o iných veciach.

Hlavným ťahúňom conu boli jednoznačne zahraniční hostia. Boli ich kvantá, aj keď väčšinou boli schovaní za rohom, a vy ste si museli zaplatiť a vystáť radu, keď ste chceli s nimi fotku alebo ich podpis. Ale pretože sú to len ľudia, aj oni sa po priestoroch prechádzali vo voľnom čase a spúšťali rôznorodé reakcie návštevníkov, okolo ktorých prešli. Problém ale trošku nastal, ak vás nezaujímali všetci títo hostia, pretože hlavný program na Main Stage bol predovšetkým o nich. Kto nemal záujem o Talkshow a Besedy s hviezdami, mohol navštíviť sekcie o Cosplay alebo Computer stage či knižnú sekciu Humbooku. U každej línie sa dalo niečo nájsť a pokiaľ náhodou nie, ešte stále to mohol zachrániť bočný fanúšikovský program s prednáškami od nadšencov popkultúry. Mnoho z týchto prednášok bolo ale veľmi úzko špecifikovaných pre fanúšikov jedného fandomu, takže dúfam, že väčšina návštevníkov bola zbehlá vo viacerých, inak sa museli zase trošku limitovať. Možno je to tým, že con mal tak široký záber, že sa musel riadiť heslom: „z každého rožku trošku“. Na prvý ročník ale stále veľmi dobré, nehovoriac o tom, že mnoho ľudí berie cony len ako špeciálny deň na socializáciu s kamarátmi, ktorých často nevidíme. Určite by mi ale nevadilo, keby ďalší ročník prednáškovú sekciu rozšírili a každá línia by dostala viac prednášok súčasne. Zrejme som rozmaznaná z toľkých conov ročne 🙂

Stánkov bolo požehnane, peňaženka plakala, naše srdcia plesali. Milovníci plyšákov si mohli odniesť domov obrovského Stitcha, Yoshiho či Bezzubku (a veľa iného), bol by hriech keby chýbali Funko POP! figúrky, a to množstvo knižných stánkov! Keď ste sa trafili do správneho času, mohli ste si spraviť selfie aj s Františkom Kotletom u stánku Epochy a získať podpis Bena Aaronovicha u Arga. A keď bola vaša peňaženka skôr prázdna ako plná, mohli ste sa pokochať na veľkých modeloch zo Star Wars, rôznych komiksových postavách, zastaviť sa na stolných hrách a otestovať novinky na trhu či overené klasiky. Herná sekcia bola obrovská a tešila sa veľkej obľube. Moje hráčske ja bolo smutné len z faktu, že jediný stánok s videohrami bol JRC, a aj to sa sústredilo hlavne na figúrky.

Prague Comic Con 2020 môžem na záver zhrnúť ako veľmi podarenú akciu. Organizátori sa určite sťažovať nemusia, dva dni z troch sa úplne vypredali, návštevníci boli viditeľne spokojní a stánkari si určite odniesli väčšinu obsahu našich peňaženiek, kým my sme si zase poodnášali skvelé suveníry.

Kompletný pohľad na Prague Comic Con 2020 aj z pohľadu kolegyne Terezy na Multiverzum.sk.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.