Animefest 2023

2 komentáre

Cez víkend od 5. do 7. mája 2023 otvorilo Brnianske výstavisko svoje brány fanúšikom anime, mangy a hier. Keby bol Animefest človekom, tento rok by bol plnoletým. Teda, keby nebola korona, slávil by už dvadsať ročníkov. Starší než časť návštevníkov, ale stále nespomaľuje. Tento rok AF navštívilo krásnych 11 500 ľudí!

V znamení jókai 👹🏮

Duchovia, démoni, prízraky, čerti… Tento ročník bol doslova nadprirodzený. Štyri frakcie – Hráč, Parťák, Tvorca a Vyznávač –  so štyrmi farbami boli zachované. Mohli ste si vybrať podľa kvízu či podľa obľúbeného dizajnu pásky. Atmosféru miesta dotvárali lampióny aj plastové sviečky na stoloch. Pribudlo sedenie v rôznych častiach, hromada stolov s lavičkami u stánkov s jedlami aj oddychové zóny v halách. Program sa hemžil prednáškami spojenými s mytológiou. Studnica japonských mýtov je bezodná, plná zaujímavých príbehov.

Obžerstvo 🍡🍜

Po minulé roky boli sťažnosti na nedostatok stánkov s občerstvením. Vznikali dlhé rady, minulý ročník sa čakalo aj desiatky minút. Organizátori vypočuli prosby, tento rok si návštevník doslova musel vybrať: jedlo alebo program? Stánkov bolo kvantum, od ázijskej kuchyne až po americkú, rameny, udony, takijaki, corndogy, langoše, talianske cestoviny… Kto na to mal žalúdok, ten mohol fičať celý deň na rôznych cukroch – tapioke (bubble tea alebo boba tea), ľadovej drti, dangu, zmrzline… Rýchleho zobania bolo neúrekom. Kávičkari ocenili dobrú kávu a kto chcel ísť cestou úspor mohol zakúpiť instanté rezance s možnosťou zaliatia horúcou vodou. Ceny jedál sa rôznili, ale všeobecne šlo o trošku drahší špás a ku koncu víkendu peňaženky nariekali tak či tak, pretože bolo jedno, či ste chceli šetriť, museli ste vyskúšať aspoň niektoré dobroty!

Nadupadný program a neuveriteľní hostia 🎤💥

Je vôbec potrebné pýtať sa, kto je Mija Kobajaši? Spevácka hviezda, ktorá často spolupracuje so skladateľom Hirojukim Sawanom naspievala kľúčovú hudbu do anime Kill la Kill, Šingeki no Kjódžin, Guilty Crown a mnoho ďalších anime. Návštevníci si vypočuli túto skvelú speváčku v priamom prenose v Rotunde za sprievodu samurajského sprievodu Kamui. Ten založil Tecuró Šimaguči, trenér a choreograf bojových scén filmu Kill Bill.  Môže sa povedať s istotou, že organizátori dokázali vytvoriť jeden z najlepších životných zážitkov pre veľa ľudí. Mika nesklamala, jej hlas vyrazil dych celému publiku a neuveriteľná synchronizácia choreografie s hudbou od Kamui bola vrcholom precíznosti.

Fanúšikovské prednášky pokrývali širokú škálu ako vždy, nechýbali ani prezentácie od známych osobností v komunite, napríklad od českého youtubera Meona, známej americkej cosplayerky Yaya Han a Roberta Waschka z Domu rytířských cností v Brne. Všetky prednášky boli zábavné, poučné a kde situácia aj povolila, humorné.

Špičkový cosplay👘🦄

Je treba obraňovať fakt, že cosplaye boli skvelé? Kostýmy stáli za to, aj obyčajná nízko nákladová náhrada vytvorila skvelú atmosféru, niektorí návštevníci sa zase naopak odtrhli z reťaze čo sa týka kreativity a tvorivých techník. Súťažiaci Cosplay Debutu aj Cosplay súťaže vyložili svoje esá, pričom nejeden divák ostal ohúrený kvalitou kostýmov aj scénok. Tento rok bol primárne herný, ako dokazujú Alice: Madness Returns, Overwatch, The Legend of Zelda, League of Legends, Final Fantasy XV, Onmyoji, Pokémon, Fire Emblem a Genshin Impact. Samozrejme nechýbali anime/manga cosplaye, aj keď ich bolo veľmi skromne, Disney (Na Vlásku, Mulan) a Warhammer 40k, ktorý začína byť na Animefeste každý rok trošku viac vidieť. Prvé miesto Cosplay súťaže tentokrát vyhrali Yuffie a Ridira Crafts s ich kostýmami Pokémonov Blazikena a Zoroarka. Budú nás  onedlho reprezentovať v Paríži v súťaži European Cosplay Gathering.

Artist Alley a stánky 💸✨

Artist Alley bola znovu väčšia! Ako je to vôbec možné? AF je tak trošku nafukovacie. Vždy, keď si poviete, že dosiahlo svoju kapacitu, organizátori odniekiaľ vytiahnu ďalšiu vychytávku. Tento rok venovali umelcom skoro celú halu A2 a ostatných predajcov dali do haly E. Hala A1 bola pohybová, boli tu hudobné hry a stan bojovníkov. V tejto hale bol aj detský kútik pre všetkých rodičov s deťmi. Nezabudlo sa ani na charitu, vďaka DobroCentrum u sv. Anny ste si mohli kúpiť krásne plátené tašky. DobroCentrum sa dlhodobo snaží spríjemniť dni pacientom vo FN u sv. Anny v Brne a podľa všetkého predali krásnu hromadu tovaru.

AF’23 dokázal prekonať svoj predošlý ročník. Prvýkrát spravili koncert rovno veľkého kalibru, vypočuli prosby návštevníkov, prednášky boli zaujímavé. Technicky všetko fungovalo na jednotku. Nezabudnite si zapísať do kalendárov, budúci rok sa vidíme 24. – 26. mája 2024 a témou bude temná Mechocalypsa. Uvidíme, aké prekvapenie si pre nás organizátori vymyslia tentokrát.

Na záver tradične pridávam galériu fotiek. V prípade, že sa na nich nájdete a chcete fotky v originále alebo naopak, chcete fotku stiahnuť z internetu, prosím dajte mi vedieť na aneta@otakunest.net

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

2 komentáre

Weird00f 13. mája 2023 - 10:39

Krásný článek a děkuji za fotku 😁🌸

Odpovedať
Youko Akira 13. mája 2023 - 11:01

Ďakujem za chválu 🙂 Pokiaľ chces foto v originále kľudne mi napíš na email 🙂

Odpovedať

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.