Sakamoto Days 1: Legendární zabiják

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Taró Sakamoto je najlepším nájomným vrahom všetkých čias. Bol kráľom podsvetia, neohrozený a všetkými obávaný. Až do momentu, kedy sa zamiloval a remeslo zahodil na klinec. Prišla svadba, prišlo dieťa a k tomu aj kilá navyše. Sakamoto je spokojný, jeho bežný život sa teraz točí okolo večierky. Minulosť postupne dobehne všetkých, ani Sakamoto nie je výnimkou. Mnoho bývalých rivalov by ho radi videli pár metrov pod zemou. Pretože hrdina sľúbil manželke, že už nikdy nikoho nezabije, musí nájsť kreatívnu cestu ako ochrániť seba, svoj obchod, rodinu a aj mesto.

Gangsteri na dôchodku teraz fičia, John Wick hraný Keanu Reevesom a Tacu, muž v domácnosti z Gokušufudó sú toho jasným dôkazom. Možno to je tým, že chladných profesionálov vidíte aj v bežných domácich rutinách. Alebo preto, že môžete ospravedlniť oveľa silnejšiu a zaujímavejšiu postavy vytŕčajúcu z davu v bežnom svete. Možno je to len paródia jakuzáckeho stereotypu v mange. Čo je dôležité je fakt, že táto formulka naozaj funguje.

Predavač staršieho veku s postavou pri sebe s fúzikmi a okuliarmi. Žiadny extra fešák, taký priemerný predavač. Sakamoto nie je tak super sexy a cool ako iné postavy. Nie je ani super zapamätateľný s unikátnym výrazom. Za bežných okolností okolo neho prejdete a úplne na neho zabudnete. Susedia ho majú radi, pomáha komunite, ale inak pôsobí pasívne. Síce väčšinu času vyzerá vyrovnane bez emócie, aj jeho dokáže život vyviesť z koľají. Občasne nahodí výraz za všetky drobné. Trochu taký opak Saitamy z One-Punch Man, ktorý vyzerá celú dobu ako blbček a potom nahodí cool výraz. 

Podobne ako OPM, aj Sakamoto Days má úžasnú kresbu a skvelú akciu. Všedné dni doplnené o komédiu sa prelínajú s akčnými časťami so skvelou kompozíciou. Akcia je prehľadná, v niektorých ohľadoch by sa dalo povedať aj inovatívna. Sakamoto sa musí vynájsť, pretože nechce zabíjať. Má silu, ale nesmie ju vždy použiť. Dilemy rieši často až bizarne, ale hlavné je, že to funguje! Pri tom sa stále dokáže tváriť nezúčastnene, ako keby to ani nebola žiadna námaha. 

K protagonistovi sa už v prvej knihy pridávajú ďalší dvaja hrdinovia s krvavou minulosťou, čím vytvoria klasický tím troch – dvaja chlapci a jedno dievča – tak typickú pre šónen žáner. Neveríte mi? Môžem tak spomenúť mangy Naruto, Jujutsu Kaisen, Yu-Gi-Oh!, Šingeki no Kjódžin alebo Chainsaw Man.

Sakamoto Days je skvelým prírastkom k akčno-komediálnym mangám One-Punch Man a Spy x Family na českom trhu. Spolu utvárajú svätú šónen trojicu plnú akcie a humoru, pričom každá dokáže zaujať kvalitami a vôbec neomrzí. Prvá kniha začala skvelo, uvidíme či si bude táto nedokončená manga držať kvalitu dlhodobo.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Sakamoto Days (vychádzajúca séria)
  • Autor: Júto Suzuki
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 196
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2023
  • ISBN: 9788076793804

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.