One-Punch Man 1: Jednou ranou

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

One-Punch Man bol pôvodne online komiks vytvorený v roku 2009 autorom, ktorý si jednoducho hovorí ONE. To ešte autor nevedel, že spustí celosvetovú senzáciu. Pôvodne detinsky kreslený komiks bol adaptovaný do mangy vďaka manga kresličovi Júsukeovi Murataovi. Tým bola odštartovaná hviezdna dráha paródie všetkých šónenov. One-Punch man sa dočkal anime adaptácií aj videohier.

Dej je vlastne satira na všetky superhrdinské šónenovky. Goku, Naruto, Luffy, Ičigo, Jusuke, Izuku (ten zoznam je predlhý)… viete čo majú všetci spoločné? Majú vlasy. A čím sú silnejší, tým ich majú dlhšie. Taký Goku či Jusuke na vrchole svojej sily mali iné bujné hrivy. A tak to ONE zobral z opačného konca. Jeho hrdina je tak silný, že je totálne plešatý! A prečo by mal vlastne riešiť nejakú triviálnu záchranu sveta? Jeho hlavná postava predsa nebude riešiť niečo také klasické. Nie, Saitama je (ne)obyčajný týpek, ktorého baví hrať sa na hrdinu. Teda, mimo tej okolnosti, že sa dobre nudí. Keď trénujete tak, že vám v dvadsaťpäťke vypadajú všetky vlasy a skolíte každého vyzývateľa jednou ranou, ten život začne byť trošku nudný. A tak s kompletne tupým výrazom Saitama valcuje jedného protivníka za druhým.

Dialógy sú jednoduché, schválne tvorené tak, aby do nich autor dostal čo najviac lacných vtipov. Táto taktika sa mu vyplatila, pretože sa každú chvíľku smejete. Aj samotní nepriatelia sú komickí, v prvom zväzku sú napr. Vakcinman, Krabilant a Prasečí pokladník. Vystihujúce mená 😀 Mimo toho sú tu aj nejaké rozdiely medzi mangou a anime. Manga má bonusy v podobe extra príbehov, viac sústreďuje na Saitamovu minulosť. Anime tento aspekt úplne vyhodilo.

Kresba je fantastická, nepriatelia sú extrémne detailní, autor venuje každému dostatok panelov, aby ste mohli obdivovať ich neuveriteľnú silu do momentu, než ich Saitama odstaví. Akcia má grády a hlavne sa v nej ľahko orientujete aj keď to nie je animované a farebné.

Čo je ale na tejto mange najlepšie? Jednoznačne kvalita českého vydania. Proste, tá obálka!!! Určite zatiaľ najkrajšia manga tohto formátu s prebalom a neuveriteľnou ilustráciou pod ním. Táto verzia mangy je tak dobrá, že vás chcem práve hneď teraz odradiť od kúpy čohokoľvek iného. Žiadne zahraničné vydania nekupujte, dochádzate o veľa! Crew nás všetkých rozmaznáva čím ďalej viac, vážte si toho a kupujte to, aby sme takýchto vydaní mohli mať v budúcnosti viac. (A komu stále vadí český prepis, česká manga vychádza už 10 rokov, je načase si zvyknúť!)

Čo viac k tomu dodať? Táto manga musí byť na policiach každého manga fanúšika. Pokiaľ sa nebodaj ešte venujete zbieraniu rôznej mangy, toto je cenný kúsok do zbierky. One-Punch Man je dokonalá manga na oddych a zasmiatie. Keď potrebujete vytrhnúť zo šedej reality, momentálne na českom trhu asi nie je lepšej alternatívy.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: One-Punch Man (vychádzajúca séria)
  • Autor: ONE (príbeh), Júsuke Murata (kresba)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 204
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2021
  • ISBN: 9788076790735

Ďakujem vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.