Comic-Con Prague 2021

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Rozhodnutie ísť na druhý pražský Comic Con prišlo spontánne s otázkou od kamarátky. Odrádzala ma kovidová situácia a aj fakt, že len prednedávnom som bola na Svět Knihy 2021 a o dva týždne idem na dovolenku. Dobrých akcií ale nie je nikdy dosť a kvôli korone sme všetci trčali strašne dlho doma. Koniec koncov, moja posledná akcia pred koronovým peklom bol práve Comic Con 2020. Bol ale tento pražský con skutočne dobrý?

Minulý rok som bola ako press v nedeľu, tento rok som si vravela, že pôjdem na celú sobotu ako bežný návštevník. Nechcelo sa mi totiž písať report. Ale nakoniec som zmenila názor… V mojom okolí chcelo na con ísť veľa ľudí, ale nakoniec ich šlo len minimum. Odrádzala ich privysoká cena, ktorá v kombinácii s pokoronovou situáciou nehrala fanúšikom do kariet. Comic Con je veľká akcia a náklady musia byť enormné. Keď ale človek zaplatí 1 190 kč (cca 46 €), má určité očakávania. Minulý ročník bol prvý a organizátori ho zvládli ukážkovo. Nemala som však pocit, že by sa niečo tento rok zmenilo či vylepšilo. Trochu sa zmenilo umiestnenie sekcií, ale ako bežného návštevníka ma to neovplyvnilo.

Čo mi hneď na začiatku mierne zničilo náladu bolo skenovanie batohov u vstupu. To je síce všetko OK, ale fakt, že mi vyhodili fľašu z batohu, lebo ani prázdna fľaša do priestoru nemohla (na con si nikto nesmel zobrať piť a jesť) bolo fakt na hlavu postavené. Na toaletách bola len teplá voda, takže nevidím dôvod, prečo nevpustiť do priestoru niekoho s fľašou, z WC vody sa asi nenapijem… Nehovoriac o tom, že všade sa predávali samé fľašky a termosky, takže kto chcel, ten si spôsob našiel. Som rada, že mi ešte lyžičku na lieky nekázali vyhodiť. Možno si ju nevšimli?

Program

Až do poslednej chvíľky si návštevník nemohol byť istý, či je con práve pre neho. Program sa uverejnil strašne neskoro. Ja si cony vyberám podľa programu, takže to bolo ako kupovať mačku vo vreci. Neskoré zverejnenie programu znamenalo, že človek u seba musel neustále ťahať mobil alebo pokukovať hore dole po obrazovkách u samotných prednáškových sál lebo v letáčiku bola mapka, ale program nie. Videla som jedného fanúšika, ktorý počas prednášky vytiahol A4 ručne popísanú prednáškami, ktoré ho zaujímali. Aj to je riešenie… Mňa z programu nezaujalo takmer nič, ale aspoň môj partner si vybral. Najsilnejšia bola určite literárna sekcia, prednášky boli hlavne autorské a česká scéna fantastiky je proste úžasná, takže sa tam nemalo čo skaziť. Anime a manga bola tento rok naozaj slabá, teda minimálne v tú sobotu.

Čo ma ale veľmi zarazilo bola kvalita prednášok. Boli sme na piatich a z toho dve boli naozaj hrozné a dve boli fajn. Iba jedna bola naozaj dobre spracovaná. Prednášajúci vedel čo robí a vedel aj pútavo rozprávať. Irónia osudu je, že pán bol Angličan a česky ani nerozprával. Tie české prednášky boli v dvoch prípadoch priam devastujúce počúvať. Pri jednej z nich prednášajúci dokonca prednášal o hrách, ktoré ani nehral a to bola prednáška, ktorú už v minulosti niekde prezentoval. Aj napriek tomu sa zajakával a nevedel čo mu nasleduje na ďalšej stránke prezentácie. Myslím, že by bolo na mieste si lepšie vyberať čo dať do programu a kvalitu aj kontrolovať. Najviac ma zaujal rozhovor s tvorcom lega. Pán osobne bohužiaľ prísť nemohol, ale aj cez obrazovku dokázal všetkých zaujať. 

Obchody

Ku conom nejaké to rozhadzovanie peňazí patrí. Figúrky, tričká, knižky, japonské sladkosti, plyšáky… každý fanúšik má niečo z toho určite doma. Ja som si tento rok ako praktická žena konečne dotiahla domov rohožku pred dvere. K tomu samozrejme nechýbali tričká či nerdovské podtácky pod poháre. Ale aj tu sa nájdu veci hodné kritiky. Kým u Artist Alley nemôžem povedať pol krivého slova (ako to už býva, títo autori si zaslúžia obdiv), väčšina obchodou bolo na jedno kopyto. Niektoré dokonca mali aj zhodný sortiment. A najhoršie na tom bolo, že ceny mali vyššie ako v ich eshopoch alebo kamenných obchodoch. Funkopop bolo na každom rohu, tieto populárne figúrky začínajú vytlačovať ďalší sortiment. Pritom mi neprišlo, že by boli až tak extrémne kupované. Úplne som nepochopila ani, prečo tri obchody predávali úplne rovnaké termosky s rovnakou cenou. Tým sa iba znižovala šanca na zaujímavé úlomky. Dokonca aj českú mangu od Crwe bolo vidieť v inom obchode. Z môjho pohľadu úplne zbytočný ťah daného predajcu.

Z čoho mi ale kompletne vrela krv v žilách boli mysteriózne boxy. Nestačia lootboxy v hrách? Je skutočne treba vysoliť 1 200 korún a potom ešte stovky, ak nie tisíce, za box neznámeho obsahu, ktorý asi ani nechcem? Tento neduh sa skutočne rozmohol, pretože niektoré obchody mali vlastne len tento typ lootboxu. Aby sa na nich dalo zarobiť, znamená to, že človek kupoval za viac penazí ako bola reálna hodnota. A v skutku, videla som chlapca, čo tento box strednej veľkosti otvoril. Jeho výhra? Kľúčenka Sonic the Hedgehog, PUBG šnúrka na krk, Wow Alliance pohár… Skutočne nádhera. Ako to popísala kamarátka, čo si zo zvedavosti jeden box kúpila: „Kúpila som si Pokémon box a vytiahla som samé hovadiny ešte aj kvalitou ako z Aliexpressu.“

Jedlo

Con mal niekoľko veľkých sponzorov, hlavnými bolo jednoznačne Dáme Jídlo. Je mi ľúto, že som za ten deň nestihla navštíviť ich stánok so simuláciou dopravy jedla kuriérmi. Keď sa pozriem na reštauračnú situáciu, tento rok si riadne polepšila. Výber bol široký, sedenia bolo dosť. Čo však už fajn nebolo boli ceny a kvalita. Netuším, či som trafila zlú reštauráciu, ale cestoviny s pestom a parmezánom boli nejedlé. Teda, zjesť sa dali, ale vďaka nim sme si povedali, že dlho žiadne cestoviny s pestom nechceme. Vodnaté, bez chuti, rozvarené lacné cestoviny… a to za 170 kč!

Väčšina stánkov mala terminály, čo je veľké plus. Mať hotovosť sa ale vyplatilo, con sprevádzali technické problémy. Hold, keď technika vypovie službu, tak sa nedá nič robiť.

Záver?

Organizačne bol con skvelý. Nič nemeškalo, prednáškové sály fungovali a ich rozloženie bolo fajn, to by som im krivdila, keby som tvrdila inak. Prednášky (aspoň tie, čo som videla) ale boli slabé, a to hovorím ako človek, ktorý cony navštevuje od roku 2013. Hlavný problém ale bol v tom, že Comic-Con Prague pôsobil dojmom, že akcia bola dizajnovaná na vytiahnutie čo najviac peňazí z návštevníkov. Preto na Comic-Con Prague 2022 vo februári určite nejdem. Za tých pár mesiacov nemajú šancu nič zlepšiť oproti tomuto ročníku a nemienim im dávať tak veľa peňazí za tak málo muziky. Na con som ale kompletne nezanevrela, a rada sa na neho vrátim v budúcnosti, pokiaľ sa budú organizátori posúvať vpred.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.