Comics Salón 2019

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Na Comics Salóne som nejaký ten rok nebola. Teda, na Anime Show som bola minulý rok, takže teoreticky som stále z obrazu úplne nevypadla. Technicky sú AS aj CS stále to isté, len v iný čas. Organizátorom tak ponúkajú dve podujatia v jeden rok výbornú možnosť testovania vylepšení a noviniek s rýchlejšou implementáciou ako u iných podujatí rovnakého zamerania. A že sa oba cony skutočne vypracovali ďaleko.

Na informačných kanáloch, predovšetkým na Facebooku som si všímala všetky tie vylepšenia, ktoré sa postupne pridávali. Zmeny nie sú len rok po roku, ale ako som už spomenula aj každého pol roka, čo je približne tá doba medzi Anime Show a Comics Salónom. Pre mňa prvým veľkým pokrokom bolo obmedzenie papierových programov, ktoré často končili dokrčené v batohoch zavesené v šatniach alebo rovno v košoch. Mobilná aplikácia s možnosťou zaškrtávania obľúbeného programu je v tejto dobe ideálnym riešením. Všetok program ste si mohli sami navoliť a potom prezerať len to preferované. Jedno obrovské plus ale má pre mňa hlavne triedený odpad. Nechcem vedieť to množstvo odpadkov po návštevníkoch každý ročník. A hlavne keď to všetko je netriedený odpad. Sympatické kontajnery vás ale tento rok nabádali k recyklácii a za mňa obrovský palec hore a díky.

Dobrým riešením pri malých priestoroch sa ukázal aj jednosmerný vstup a východ do budovy. Niektorí si túto chystanú zmenu nevedeli predstaviť, ja som ju však zažila v roku 2017 na Cyprus Comic Con, kde som zistila, že je to výborné a úsporné riešenie ako zjednodušiť premávku obrovských davov. Dostať sa von tak už nebol taký problém ako u predošlých ročníkov a nikto nemusel riešiť že si zavadziame navzájom, pretože sa niekto musí prebiť von či dnu.

Programom sa hemžili samé dobré veci, tento rok sa hosťovalo aj finále súťaže Cosplay Champions, takže zahraničných cosplay hostí bolo až neuveriteľných 11. Roztomilosti pridal aj Chibi cosplay, ktorý som nestihla navštíviť, takže som sa nad detičkami v kostýmoch rozplývať bohužiaľ nemohla.

Na krste fantasy zbierky trinástich slovenských autorov, Čas hrdinov II sme sa zoznámili s autormi, zavtipkovali si mierne na účet Ďura Červenáka (samozrejme v dobrom! :-)) a predstavili si všetky poviedky. Potom bol čas aj na autogramiádu, ktorá trvala ešte asi ďalšiu hodinku. A ja som si to zle vypočítala a nestihla som ani Cosplay súťaž, pretože prečo by všetko malo ísť podľa plánu! Stihla som sa ale pobaviť s aspoň pár dobrými známymi, vďaka ktorým som mala naozaj príjemný deň. Veď viete, sú ľudia, ktorých vidíte naozaj len raz za rok a to vždy na cone.

Zaujímavého programu bolo požehnane, samozrejme že tie pre mňa najlepšie veci sa krížili v jeden čas. Nakoniec o piatej zvíťazila prednáška D&D – Ako vytvoriť dokonalého záporáka? Trochu sme sa zasmiali pri typoch záporných postáv, osvetlili si časté chyby a dostali sme aj rady ako vytvoriť zaujímavú postavu vyčnievajúceho z davu. Ku koncu sa následne prednášajúci Michal Thror Michel podelil s jeho zaujímavými skúsenosťami Pána jaskyne, kde sme zistili čo jeho hráči vystrájajú a aj ako premýšľa keď vyberá nepriateľov.

Večer sa konal aj krst mangy to bylo tvé jméno. Keď vám tento názov nič nehovorí, pravdepodobne nájdete namiesto toho v mysli názov Kimi no na wa. Presne tak, vydavateľ Egmont licensoval túto mangu a poctivo 2,5 roka pracoval na tom, aby sme si túto mangu mohli dopriať v českom jazyku. Na prednáške spojenej s krstom sme sa dozvedeli, aké zábrany musel prekonať prekladateľ Jakub „Stříbro“ Stříbrný počas prekladu, a že medzi takéto prekážky nepatrili len kultúrne rozdiely, ale napríklad aj samotná japonská zmluva celá v kandži! Následne sa súťažilo o knižky cez kvíz, a že vydavateľstvo bolo naozaj štedré. Žiadny jeden či dva kusy, ale rovno desať kúskov mohlo nájsť svojho majiteľa. Dozvedeli sme sa aj to, že krst druhej časti bude v novembri na pražskom Akicone a následný krst finálnej tretej časti bude zase v Bratislave, tentokrát na Anime Show.

Krstom tejto skvelej mangy sa pre mňa tohtoročný Comics Salón uzavrel. Zanechal vo mne samé dobré spomienky a pocit ľútosti, že som nemohla ostať dlhšie a nestihla som viac programu. Všetky tie veľké časti programu mi akosi ušli, ale dobrí ľudia, perfektná atmosféra a skvelé prednášky toto malé negatívum prevážili na plnej čiare. Koho som tento rok nezastihla, dúfam že sa vidíme na AS alebo budúci rok, a tentokrát na tri dni!

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.